Pomysł doprowadzenia tramwajów na Zieloną Białołękę zakłada przedłużenie linii tramwajowej z Bródna. Prowadziłaby ona dawną ul. Budowlaną, Św. Wincentego i Głębocką. Po przecięciu Trasy Toruńskiej kończyłaby się pętlą w rejonie ważnego węzła - planowanego skrzyżowania dwóch tras: mostu Północnego i Olszynki Grochowskiej.
Jak przekonują władze Białołęki, takie rozwiązanie usprawniłoby komunikację z centrum stale rozbudowujących się wielkich osiedli we wschodniej części dzielnicy, np. przy Skarbka z Gór lub Zdziarskiej. Obecnie ich mieszkańcy korzystają z dwóch linii autobusowych. Jednak jeśli liczba mieszkańców będzie zwiększać się w dotychczasowym tempie, mogą one okazać się niewydolne.
Radni Targówka: będzie za drogo
Plan, który białołęccy samorządowcy promują od kilku lat, negatywnie oceniają radni Targówka. Zaapelowali do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o rezygnację z budowy tramwaju. Tłumaczą, że przy ograniczonych funduszach miasta należy inwestować w metro i skupić się na poszerzeniu ul. św. Wincentego, co według nich bez tramwaju wyjdzie szybciej i taniej.
- Potrzebujemy drugiej jezdni ul. św. Wincentego, a linia tramwajowa wzdłuż tej ulicy oddala tę inwestycję w czasie i podnosi jej koszty - tłumaczył pod koniec listopada dziennikarzom "Życia Warszawy" burmistrz Targówka Grzegorz Zawistowski.
Białołęka: osiedla potrzebują tramwaju
Takie stanowisko zbulwersowało władze Białołęki. - Targówek zapomniał, że jest częścią Warszawy, a nie odrębnym organizmem - komentował burmistrz Białołęki Jacek Kaznowski. - Na ten tramwaj czekają mieszkańcy ogromnych osiedli Derby i Lewandów, którzy codziennie stoją w korku na moście Grota-Roweckiego - podkreślał.
Plan budowy tramwaju wzdłuż ul. Wincentego popiera także Zarząd Transportu Miejskiego, chociaż ta inwestycja nie była ujęta w planach na najbliższe lata. - Postulowaliśmy jednak, żeby w ramach przyszłej przebudowy tej ulicy zapewnić rezerwę terenu pod przebieg linii tramwajowej. To dawałoby szansę, żeby w przyszłości puścić tamtędy tramwaje - argumentowali w "Gazecie Echo" urzędnicy ZTM.
"Planujemy kilka działań"
Radni Białołeki chcą się odnieść do uchwały kolegów z Targówka. Sprawą zajmą się w poniedziałek na nadzwyczajnej sesji. - Teraz przyszedł czas na "ruch" Białołęki. Na najbliższej sesji rady dzielnicy i rady miasta planujemy kilka działań w tej sprawie - zapowiada radny Białołęki Waldemar Roszak.
Nadzwyczajna sesja rady Białołęki odbędzie się w poniedziałek 5 grudnia o godz. 9.00.
js//par