Dom znanego małżeństwa architektów znalazł się pod opieką stołecznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W tym roku budynek czekają prace konserwatorskie, będzie można również zwiedzać jego wnętrza.
Muzeum stało się właścicielem Domu Hansenów w Szuminie (okolice Wyszkowa) pod koniec ubiegłego roku, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
To oryginalny drewniany budynek ze spadzistym dachem sięgającym ziemi. Należał do małżeństwa architektów Zofii i Oskara Hansenów, którzy rozpoczęli jego budowę w 1968 roku.
"Przestrzenny manifest"
"Jest uznawany za przestrzenny manifest Formy Otwartej – koncepcji, którą Oskar Hansen uczynił osią swojej twórczości architektonicznej, artystycznej i dydaktycznej. Budynek ma charakterystyczny plan, płynnie łączy wnętrze i zewnętrze, by umożliwiać łatwą adaptację do zmieniających się potrzeb użytkowników" - wyjaśnia muzeum.
Sprawdzał się jako miejsce plenerów Szkoły Architektury z Bergen, a ostatnio także Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP. W 2014 został udostępniony zwiedzającym. Muzeum zapewnia, że będzie umożliwiało korzystanie z walorów architektonicznych budynku poprzez organizowanie warsztatów, seminariów i plenerów artystycznych.
"Dom Hansenów będzie nadal służył refleksji nad sztuką i architekturą" – przekonuje muzeum.
Budowlę w Szuminie można zwiedzać tylko w wyznaczone dni w roku. Kalendarz najbliższych wiosennych i letnich wycieczek organizowanych przez Muzeum ogłoszony zostanie pod koniec marca.
Mapy dostarcza Targeo.pl
CZYTAJ TEŻ O NIETYPOWEJ NADBUDOWIE NA GROCHOWIE:
Jarocińska
Jarocińska
Jarocińska
ran/mś
Źródło zdjęcia głównego: Jakub Certowicz / Muzeum Sztuki Nowoczesnej