Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrywał we wtorek skargi na zarządzenia zastępcze wojewody mazowieckiego w sprawie zmian nazw ulic w Warszawie w związku z ustawą o zakazie propagowania komunizmu.
"Uchylił zaskarżone zarządzenia"
Na tapetę wziął teraz trzy z nich. Rozpoznał w środę skargi na zmiany nazw 3 ulic: z Batalionu Platerówek na Platerówek, z Oskara Langego na Premiera Tomasza Arciszewskiego oraz z Bronisława Wesołowskiego na Generała Stanisława Bułak-Bałachowicza.
"W wydanych wyrokach Sąd uchylił zaskarżone zarządzenia zastępcze oraz zasądził od organu na rzecz strony skarżącej zwrot kosztów postępowania" – czytamy na stronie WSA.
Sąd uzasadniał swoją decyzję podobnie jak 28 maja, gdy rozpatrywał skargi w sprawie innych ulic. Uznał, że podstawowym błędem był brak wykazania w uzasadnieniach zarządzeń powodów takich decyzji i wskazania przesłanek ustawowych dla danej zmiany.
W ubiegłym tygodniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił 37 zarządzeń w sprawie zmian nazw ulic w stolicy w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Chodzi między innymi o zmianę nazwy aleja Armii Ludowej na Lecha Kaczyńskiego. Orzeczenia WSA nie są prawomocne. Łącznie wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał 50 takich zarządzeń dla stolicy - ratusz zaskarżył wszystkie do WSA.
Ustawa dekomunizacyjna
Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, samorządy miały czas do 2 września 2017 roku na zmianę nazw propagujących komunizm. Pod koniec sierpnia zeszłego roku Rada Warszawy - z inicjatywy PO - zdecydowała, że nowych patronów będzie miało sześć ulic. W listopadzie 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, wydając zarządzenia zastępcze, zdecydował o zmianie nazw 47 kolejnych ulic, w tym alei Armii Ludowej na ulicę Lecha Kaczyńskiego.
Wówczas - w połowie listopada ubiegłego roku - Rada Warszawy głosami PO zdecydowała o zaskarżeniu do sądu administracyjnego zmiany tych 47 nazw ulic przez wojewodę mazowieckiego. Zdaniem PO, wojewoda wykorzystał ustawę do celów politycznych i nie konsultował zmian z mieszkańcami, zaś ustawa dekomunizacyjna narusza konstytucję.
Uchylona dekomunizacja
Uchylona dekomunizacja
ran/r
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl