Cztery firmy chcą budować pawilon-głaz nad Wisłą

[object Object]
Pawilon stanie na GolędzinowieArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

Ten oryginalny budynek na Golędzinowie ma przypominać wielki głaz narzutowy. Z mozolnym wtaczaniem kamienia na górę może kojarzyć się także tempo prowadzenia tej inwestycji. Ale w ostatnich dniach udało się wykonać poważny krok w drodze do jej realizacji.

To jeden z najbardziej niezwykłych budynków, jakie mają powstać w Warszawie. Obiekt zaprojektowany przez krakowskie biuro eM4 ma stanąć nad Wisłą, niedaleko mostu Gdańskiego. Kształtem i fakturą elewacji budynek przypominać będzie wydrążony kamień. A jego jedyna prosta ściana będzie całkowicie przeszklona. W środku znajdzie się ośrodek edukacji przyrodniczej, a wokół - łąka. Taki jest przynajmniej plan nakreślony w 2015 roku.

Pawilon miał być skończony rok później, ale pojawiły się komplikacje m.in. z parociągiem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Kiedy wreszcie urzędnicy zdobyli wszystkie niezbędne dokumenty, wzięli się za szukanie wykonawcy. Dwie próby skończyły się porażką. W pierwszym przetargu najniższa z ofert okazała się wyższa niż kwota, którą Zarząd Zieleni zamierzał przeznaczyć na inwestycję. W drugim podejściu zdecydowano się na tzw. dialog konkurencyjny. Ale zgłosił się tylko jeden chętny, dlatego nie było mowy o konkurencji. Postępowanie unieważniono.

Czterech chętnych

Budynek jest wymagający technologicznie (asymetryczna betonowa skorupa), a warunki hydrologiczne, w których ma powstać, trudne (sąsiedztwo Wisły). To sprawia, że firmy nie zabijają się o kontrakt. Ale w trzecim podejściu pojawiło się kilku śmiałków.

- Wpłynęły cztery wnioski z prośbą dopuszczenie do dialogu konkurencyjnego. Złożyły je firmy Transtolbud-Piekutowski, konsorcjum Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Wysowa, Alfa-Bet Polska, Przedsiębiorstwo Innowacyjne Ergo Gardziej Ryszard - informuje nas Mariusz Burkacki z Zarządu Zieleni.

Nie jest to typowy przetarg, w którym decyduje cena. Dialog konkurencyjny minimalizuje zagrożenie zmagania się z odwołaniami czy nagłym zejściem z placu budowy. Ciemną stroną tej formuły jest jednak jej przewlekłość, czego najlepszym dowodem są automatyczne toalety.

- W pierwszym etapie tego postępowania pomioty składają wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Na ich podstawie są kwalifikowani do dalszego udziału w procedurze. Po przeprowadzeniu dialogu dopiero składane są oferty - wyjaśnia Burkacki. Pytany o terminy, ciężko wzdycha. - Przed końcem roku chcielibyśmy wybrać wykonawcę. Im szybciej tym lepiej, ale może to potrwać długo - przyznaje.

Przypomnijmy, kiedy zajmowaliśmy się tematem w maju, urzędnicy mówili, że do końca roku budynek ma być gotowy.

Głaz zatopiony w zieleni

Dwukondygnacyjny budynek ma powstać na polanie między Wisłą a ulicą Wybrzeże Puckie, niedaleko mostu Gdańskiego. Dzięki przeszklonemu frontowi ze środka będzie się rozciągał widok na pełną kwiatów łąkę. Natomiast betonowa część z czasem ma się pokryć mchem i zatopić w zielonym otoczeniu. W przyszłości, w sąsiedztwie pawilonu warszawskie zoo ma stworzyć zagrodę "Wieś Golędzinów". Czytaj więcej o projekcie.

Pawilon będzie nowoczesnym ośrodkiem edukacji ekologicznej, zapleczem dla nauczycieli, którzy na miejscu, ale także w okolicy będą prowadzili zajęcia poświęcone przyrodzie. Początkowo planowano wydać na niego 2 miliony złotych, ale ostatecznie w kosztorysie zapisano o milion więcej. Wciąż jednak jest to cena orientacyjna.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP