Cukiernia z tradycjami musi się wynieść. Pawilon do rozbiórki

Pawilon ma zostać rozebrany
Pawilon ma zostać rozebrany
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
Pawilon ma zostać rozebranyTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Mistrz cukiernictwa Włodzimierz Czubak musi zamknąć jeden ze swoich punków na Bielanach. Miasto zleciło rozbiórkę pawilonu, przekonując, że jest niezgodny z planem zagospodarowania przestrzennego i zasłania widok przed skrzyżowaniem.

Na problem cukierni zwrócił uwagę radny Platformy Obywatelskiej Lech Jaworski. W interpelacji skierowanej do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz stwierdził wprost, że decyzję o rozbiórce budki uznaje za "niezrozumiałą".

Cukiernia z tradycjami

Radny przypomina, że cukiernia ma w stolicy ponad 20-letnią tradycję. "Mistrz cukiernictwa, pan Włodzimierz Czubak przez lata, pro publico bono kształcił kolejne pokolenia warszawskich cukierników, za co został odznaczony Złotym Medalem Zasług dla Rzemiosła" - podkreśla.

Przekonuje też, że wyroby Czubaka są doceniane przez samych warszawiaków, ale nie tylko. O kunszcie jego cukierników miał - według radnego - przekonać się nawet niejeden Prezydent RP i liczne delegacje międzynarodowe. W tym ostatnio sam prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. "Wyroby Czubaka uświetniają również spotkania organizacji charytatywnych i kościelnych. Firmę prowadzi już trzecie pokolenie pokolenie warszawskich cukierników" - stwierdza Jaworski. "Niestety. jej rozwój został zachwiany przez niezrozumiałą decyzję Zarządu Dróg Miejskich" - dodaje z żalem Jaworski. Decyzja o rozbiórce dotyczy pawilonu znajdującego się u zbiegu Schroegera i alei Zjednoczenia na Bielanach. "To jeden z głównych punktów firmy" - informuje radny. "Pawilon ten nie koliduje z żadną inwestycją miasta ani dzielnicy, jest w dobrym stanie technicznym. W moim subiektywnym odczuciu, nie szpeci otoczenia" - wylicza i apeluje do Hanny Gronkiewicz-Waltz o ponowne przeanalizowanie sprawy.

Niezgodny z planem, koliduje z drzewami

Na zmianę stanowiska miasta jednak się nie zanosi. Jak mówi nam Paweł Olek z Zarządu Dróg Miejskich, za koniecznością rozebrania pawilonu przemawia wiele argumentów.

- Przede wszystkim negatywna opinia wydziału estetyki, ponieważ pawilon jest niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przyjętym przez radnych rok czy dwa lata temu - informuje rzecznik. Jak dodaje, plan wprawdzie dopuszcza w tym miejscu postawienie pawilonu, ale jego maksymalna powierzchnia musi liczyć 12 metrów kwadratowych. - Natomiast pawilon cukierni ma 27 metrów, jest ponad dwukrotnie większy - podkreśla Olek. Druga sprawa to planowana (w przyszłym roku) modernizacja alei Zjednoczenia. - W jej ramach wymieniana będzie nawierzchnia, ale nie tylko. Zarząd Zieleni będzie tam uzupełniał szpaler drzew, z którymi koliduje pawilon - informuje nasz rozmówca. Jako kolejny argument wytacza kwestie związane z bezpieczeństwem drogowym. - W przypadku wyjazdu z ulicy Schroegera, pawilon ogranicza nieco widoczność z lewej strony, przez co może stanowić niebezpieczeństwo - zwraca uwagę.

Decyzja jest ostateczna

I ostatnia - ale według urzędnika - najważniejsza sprawa: decyzja jest już prawomocna, bo nikt się od niej nie odwołał.

- Właścicielka lokalu wystąpiła do nas o przedłużenie decyzji na zajęcie pasa drogi w okresie od 1 lipca tego roku do 30 czerwca przyszłego roku. Dostała zgodę tylko na okres od 1 lipca do 31 grudnia tego roku. Natomiast od 1 stycznia już nie. Od naszej decyzji mogła się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego jako drugiej instancji, ale nie zrobiła tego - wyjaśnia Olek. O sprawie zamknięcia cukierni pisała też "Gazeta Stołeczna". W rozmowie z dziennikiem oburzenia decyzją miasta nie krył sam Włodzimierz Czubak.

- Nie wiem, o co chodzi. Zarząd Dróg Miejskich każe nam rozebrać pawilon do końca roku, strasząc gigantycznymi karami - powiedział. - Od lat mamy stałych klientów. Nic jeszcze im nie mówiliśmy o tej sytuacji. W okolicy nie ma innej cukierni i piekarni. Szukaliśmy jakiegoś lokalu w pobliżu, ale nic nie udało się nam znaleźć - dodał. Rzecznik ZDM przekonuje, że urzędnicy są otwarci na negocjacje. - Pan Czubak nie zwrócił się do nas z żadnym pismem. Zapraszamy na spotkanie, wspólnie zastanowimy się, jak w zgodzie z przepisami umieścić cukiernię w pasie drogi i w tym rejonie - zapowiada nasz rozmówca.

kw/b

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP