Budżet obywatelski po raz drugi. Zaczynają na Białołęce

Pieniędzy na budżet obywatelski będzie więcejtvnwarszawa.pl

We wszystkich dzielnicach Warszawy odbędą się spotkania z mieszkańcami, w sprawie projektów do budżetu partycypacyjnego na 2016 rok. Mają pomóc w ustaleniu priorytetów dla poszczególnych dzielnic. Pierwsze w środę na Białołęce.

Spotkania w dzielnicach potrwają do 16 stycznia.

- Będzie można wymienić opinie i porozmawiać z przedstawicielami władz dzielnic o działaniach aktualnie podejmowanych przez miasto. Spotkania mają służyć refleksji nad tym, w jakich obszarach są największe potrzeby na działania i jak pomysły mieszkańców na projekty do budżetu będą mogłyby je realizować - informuje stołeczny ratusz.

Mieszkańcy będą mogli też porozmawiać o miejskich planach inwestycyjnych w dzielnicach.

Początek na Białołęce

Pierwsze spotkanie zaplanowano już w środę o godzinie 17 w urzędzie dzielnicy Białołęka. Dedykowane jest mieszkańcom Tarchomina, Nowodworów i Piekiełka. W czwartek urzędnicy będą rozmawiać z mieszkańcami Ochoty (zespół szkół im. St. Wysockiego, dawna „Kolejówka”, przy Szczęśliwickiej 56 o godzinie 18).

Kolejne spotkania odbędą się w przyszłym tygodniu. W poniedziałek 12 stycznia znów na Białołęce – o godzinie 18 w sali gimnastycznej gimnazjum nr 124 dla mieszkańców Choszczówki, Dąbrówki Szlacheckiej, Henrykowa, Szamocin i Białołęki Dworskiej.

13 stycznia spotkania zaplanowano dla Górnego Mokotowa, pozostałej części Białołęki, Rembertowa i Wawra.

W kolejną środę urzędnicy spotkają się z mieszkańcami Dolnego Mokotowa, Pragi-Północ, Targówka, Wesołej, Wilanowa, Żoliborza. Dzień później spotkania w sprawie budżetu odbędą się na Bemowie, Bielanach, Pradze-Południe, Ursynowie, Woli oraz w Śródmieściu i we Włochach.

Ostatnie zaplanowane spotkanie odbędzie się w piątek w Ursusie.

Pełna lista terminów i miejsc spotkań dostępna tutaj

Ponad 50 mln do wydania

Pula przeznaczona na projekty związane z budżetem obywatelskim została zwiększona przez ratusz prawie dwukrotnie. Rok temu do podziału było ponad 26 milionów złotych, w tym już ponad 51 mln.

Od 17 stycznia do 17 lutego mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje projekty. Mogą dotyczyć wielu sfer: zdrowia, sportu, rekreacji, edukacji, kultury, komunikacji, ochrony środowiska, pomocy społecznej, przestrzeni publicznej czy zieleni miejskiej.

Mogą być to zarówno projekty o charakterze inwestycyjnym, czyli np. budowa ścieżki rowerowej, placu zabaw, postawienie latarni oraz o charakterze pozainwestycyjnym, czyli np. zajęcia pozalekcyjne, święto ulicy itd. W marcu o zgłoszonych projektach będzie można rozmawiać na specjalnych spotkaniach oraz na forum internetowym.

Dwustopniowa weryfikacja

Zmianą w stosunku do poprzedniej edycji będzie dwustopniowa weryfikacja. W pierwszej kolejności wszystkie zgłoszone projekty zostaną ocenione pod kątem podstawowych kryteriów, takich jak np. prawidłowe wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Każdy będzie miał możliwość poprawienia projektu. Zanim odbędzie się weryfikacja szczegółowa, projekty zostaną przedstawione mieszkańcom. Na podstawie dyskusji projektodawca będzie mógł udoskonalić swój pomysł, zanim zostanie on poddany weryfikacji szczegółowej.

Do tego etapu zostanie skierowanych 50 projektów z danego obszaru, wybranych przez samych projektodawców.

W odróżnieniu od ubiegłej edycji, braki stwierdzone podczas weryfikacji szczegółowej nie będą stanowiły podstawy do odrzucenia projektu. Będą natomiast mogły zostać usunięte przez urzędnika, w uzgodnieniu z projektodawcą.

Głosowanie internetowe nad projektami odbędzie się w czerwcu.

Druga edycja

Budżet partycypacyjny będzie realizowany w Warszawie po raz drugi. W zeszłym roku mieszkańcy mogli współdecydować o przeznaczeniu ponad 26,2 mln zł, co stanowi ok. 0,18 proc. zaplanowanych na ten rok wszystkich wydatków miasta. Warszawiacy zgłosili łącznie ok. 2200 pomysłów, z czego wcielonych w życie ma być 336. W głosowaniu wzięło udział prawie 167 tys. Mieszkańców.

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl