Zaczęło się od… kamienia. To on stał się inspiracją do stworzenia zwycięskiego projektu pawilonu przyrodniczego Life+ na Golędzinowie. Jego autorami są architekci z krakowskiej pracowni eM4.
"Kamień pamięta lodowce, pamięta zmiany koryta rzeki, pamięta prehistoryczne gady, pokolenia zwierząt i roślin. Wydrążone wnętrze kamienia może stać się skarbnicą wiedzy o przeszłości i życiu doliny Wisły. Człowiek przystaje na chwilę przy kamieniu" - czytamy w opisie projektu.
Zgodnie z planami miasta i koncepcją krakowskich architektów, na polanie w sąsiedztwie mostu Gdańskiego powstanie dwukondygnacyjny pawilon, który kształtem i fakturą będzie przypominać głaz.
Taras z widokiem na łąkę
Pawilon otaczać będzie łąka. "Przez łąkę będą przebiegać ścieżki przybierające kształt nurtu rzeki. Ścieżki przeplatają się z wyspami, o różnym charakterze i określonych funkcjach. Nawiązując do wysp aluwialnych przyjmują ich kształt i strukturę, a odwołując się do materiałów transportowanych przez rzekę wykonane są z różnych elementów" – wyjaśnią architekci.
Sielskie widoki podziwiać będzie można przez przeszkloną północną fasadę budynku, a także z tarasu widokowego i antresoli.
Jak zapowiadają twórcy projektu, budynek ma być przyjazny środowisku nie tylko z nazwy. W jaki sposób? Dzięki specjalnej instalacji pawilon będzie m.in. odzyskiwać ciepło z wentylacji. Ponadto, ściany od strony ul. Starzyńskiego pełnić będą rolę bufora akustycznego, a ściany od strony południowej zabezpieczą budynek przed utratą ciepła.
Cała inwestycja ma kosztować ok. 2 mln złotych. Środki na jej budowę pochodzić będą z funduszy unijnych oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
"To ukłon w stronę natury"
- Projekt wpisuje się świetnie w to miejsce. Dokładnie na tej wysokości na rzece znajduje się naturalny próg z głazów - mówi tvnwarszawa.pl Iwona Zwolińska, kierownik projektu Life+. - Chcieliśmy, aby pawilon był otwarty na rzekę. Jego konstrukcja to ukłon w stronę natury – podkreśla.
Ekopawilon będzie ma pełnić funkcję ośrodka edukacyjnego z salą wystawienniczo-wykładową.
– Będzie to miejsce, gdzie uczniowie warszawskich szkół będą mogli uczestniczyć w zajęciach przyrodniczych, dzięki czemu poznają Wisłę i jej środowisko nie tylko ze szkolnej ławki - wyjaśnia Zwolińska.
Z zagrodą dla zwierząt
Pawilon ma służyć jednak nie tylko uczniom. Jak zapowiada koordynatorka projektu, będzie on otwarty dla wszystkich warszawiaków. Obok wybudowany zostanie ekologiczny plac zabaw i polanki rekreacyjne. Swoim układem mają przypominać ławice brzegowe, czyli wyspy z piasku, które zobaczyć można na Wiśle.
- Znajdzie się tu miejsce do piknikowania i odpoczynku nad rzeką. Planujemy też założenie ogródka społecznego z drzewkami owocowymi. W przyszłości w sąsiedztwie warszawski ogród zoologiczny chce utworzyć także zagrodę zwierząt "Wieś Golędzinów" – wylicza.
Pawilon ma być gotowy w 2016 roku. - Realny termin zakończenia budowy to koniec przyszłego roku – precyzuje nasza rozmówczyni.
jk/b/ec
Źródło zdjęcia głównego: Pracownia architektoniczna eM4 / www.em4.pl