Najnowsze

Biblioteka wraca do korzeni za 59 milionów złotych

Najnowsze


Ponad 59 mln zł będzie kosztowała przebudowa ponad stuletniej Biblioteki na Koszykowej. Za dwa lata gotowe mają być nowe czytelnie, a w nich łatwiejszy dostęp do księgozbiorów i więcej przestrzeni.

20 lutego dyrektor biblioteki Michał Strąk oraz Sławomir Barczak i Paulo Boia – przedstawiciele Mota-Engil Central Europe S.A. podpisali umowę na wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji projektu Rozbudowa i modernizacja Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego - poinformował samorząd Województwa Mazowieckiego.

Stworzy lepsze warunki

Prace mają rozpocząć się połowie marca, a do nowego budynku czytelnicy wejdą pod koniec 2014 roku. Mają być realizowane według projektu pracowni Bulanda Mucha Architekci. Zaproponowała ona powrót do idei z 1914 roku, kiedy to wszystkie wypożyczalnie i czytelnie znajdowały się w zabytkowym dzisiaj gmachu, ufundowanym przez rodzinę Kierbedziów.

Po przebudowie biblioteka stanie się w pełni dostępna dla osób niepełnosprawnych.

- Nowy gmach stworzy lepsze warunki gromadzenia i udostępniania zbiorów. Nowe przestrzenie to także bogatsza oferta kulturowa Biblioteki, dzięki której ta jedna z najstarszych polskich książnic stanowić będzie ważne miejsce na mapie Warszawy, Województwa Mazowieckiego i całej Polski – piszą w komunikacie wysłanym do mediów przedstawiciele samorządu.

Ponad sto lat

Inwestycja jest możliwa dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a także środkom z budżetu samorządu Województwa Mazowieckiego. W sumie koszt całej inwestycji to ponad 59 mln zł.

Biblioteka powstała w 1907 roku, a siedem lat później otrzymała własny gmach ufundowany przez Eugenię Kierbedziową. W 1928 r. przeszła pod Zarząd Miasta jako Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy. Obecnie pełni funkcję biblioteki wojewódzkiej i powiatowej. W zbiorach jest ok. 1,5 mln woluminów.

ran/roody

Pozostałe wiadomości