Będą poszerzać ulicę Prostą. Jest decyzja wojewody

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plKiedy zmiany na Prostej?

Wojewoda Mazowiecki wydał pozwolenie na przebudowę ulicy Prostej. - Ma rygor natychmiastowej wykonalności - poinformowała rzeczniczka urzędu Ivetta Biały. Prace mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku. Koszt to ok. 70 mln zł.

Zakres prac obejmuje między innymi budowę drugiej jezdni na odcinku od Ronda Daszyńskiego do Ronda ONZ, a także wymianę nawierzchni oraz przebudowę wlotów ulic Żelaznej, Twardej i Wroniej.

Zatoki i ścieżki

"W ramach inwestycji powstaną także zatoki autobusowe oraz ścieżki rowerowe. Przebudowane zostanie również torowisko tramwajowe z siecią trakcyjną i sygnalizacja świetlna" – informuje Biały.

Jak informowaliśmy w lutym, na ulicy po remoncie będzie od dwóch do trzech pasów ruchu w każdym kierunku. Kiedy ruszą prace? - Następnym krokiem jest wydanie przez wojewodę decyzji odszkodowawczych. Wtedy wypłacimy pieniądze za grunty, które będą przejmowane pod budowę drogi. Czekamy też na uaktualniony harmonogram budowy metra - wyjaśnia Małgorzata Gajewska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych, który ma nadzorować przebudowę. - Wykonawcy nowej Prostej będziemy udostępniali teren etapami: gdzie budowa metra się skończy, tam wprowadzimy wykonawcę - dodaje.

Zaczną w tym roku?

I zaznacza, że trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na pracę. - Chcemy w tym roku wybrać wykonawcę robót, a nawet rozpocząć prace, ale to zależy właśnie od budowy metra. Przebudowa ulicy ma trwać do dwóch lat - wyjaśnia Gajewska.

Na samą inwestycję ZMID ma zarezerwowane ok. 70 mln zł. Oddzielne pieniądze zostaną przeznaczone na odszkodowanie za przejęty grunt.

Zmiany przy Norblinie

Wraz z przebudową ulicy Prostej zmieni się też teren Fabryki Norblina. – Ściana hali zostanie wyburzona i przesunięta o 9,5 metra. Później ją odtworzymy. Drugi mały budynek zostanie całkowicie wyburzony – mówi Gajewska. – Z kolei szczątki starego komina zostaną przeniesione o kilka metrów w głąb. Rozebrany zostanie też mur wzdłuż ulicy, nie ma nakazu, żeby do odtworzyć. Poza tym obecny właściciel stwierdził, że chce, by w przyszłości teren był otwarty dla mieszkańców – dodaje.

I zaznacza, że zmiany zostały uzgodnione z konserwatorem zabytków.

Rozbudowywany odcinek ulicy Prostej w Warszawie stanowi część drogi wojewódzkiej nr 719 przebiegającej przez Warszawę oraz powiaty: pruszkowski, grodziski i żyrardowski. Jak przekonują służby wojewody, realizacja inwestycji przyczyni się do poprawy sytuacji komunikacyjnej w centrum miasta oraz korzystnie wpłynie na standard komunikacji zbiorowej i bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Na razie Prostą zajmują budowniczowie centralnego odcinka II linii metra.

ZOBACZ TEŻ JAK MA WYGLĄDAĆ ULICA ŚWIĘTOKRZYSKA:

Jak ma się zmienić Świętokrzyska?
Jak ma się zmienić Świętokrzyska?Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

ran/roody

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości