Będą budować przy placu Zamkowym

fot. Maciek Wężyk/tvnwarszawa.pl
fot. Maciek Wężyk/tvnwarszawa.pl | Fakty po południu

Tuż obok pl. Zamkowego ma powstać nowy budynek - informuje "Gazeta Stołeczna". Na terenie niedawnego parkingu planowana jest budowa obiektu handlowo-biurowo-hotelowego. To będzie pierwsza taka ingerencja w serce zabytkowej Warszawy - oceniają badacze architektury.

Inwestycja ma powstać na działce o wielkości ponad 2.1 tys. m kw. położonej przy Senatorskiej, między Miodową a Podwalem. Jeszcze w weekend był tam parking, ale teraz grunt wraca w prywatne ręce. O zwrocie zadecydował 14 stycznia ratusz. Parking jest likwidowany, bo nowy właściel działki nie był zainteresowany dalszym jego prowadzeniem.

Biznesmen wykupił roszczenia

Lokalizacja terenu jest prestiżowa - sąsiadują z nim zabytkowe pałece Branickich, Małachowskich, Biskupów Krakowskich i kamienice, m. in. Johna, Prażmowskich, Roeslerów i Hurtiga. Po wojnie został odebrany właścicielom dekretem Bieruta. Teraz nie wraca jednak do ich potomków. Miasto oddaje go biznesmenowi Maciejowi Marcinkowskiemu, który specjalizuje się w skupowaniu roszczeń od spadkobierców i przejmowaniu nieruchomości w drodze reprywatyzacji.

- Dawni właściciele działki to rodzina pochodzenia żydowskiego. Spadkobierców rozrzuconych po świecie było tylu, że trzeba było przepprowadzić kilkanaście postępowań spadkowych, co trwało ponad pięć lat - wyjaśnił dziennikarzom "GS" mecenas Andrzej Muszyński obsługujący prawnie planowaną na tym terenie inwestycję.

Projektują autorzy gdańskiego stadionu

Ma tam powstać budynek o pięciu kondygnacjach, w tym jednej schowanej w spadzistym dachu, z dwupoziomowym podziemnym garażem. Planowany jest w nim obiekt częściowo handlowy, a częściowo biurowo-hotelowy. Jak zapewnia mec. Muszyński, gmach będzie nowoczesny w środku, ale na zewnątrz nawiąże do sąsiedniej architektury historycznej.

Budynek zaprojektuje polski oddział niemieckiej pracowni architektonicznej RKW Rhoede Kellermann Wawrowsky. Jej architekci są autorami projektów m.in. luksusowych biurowców u zbiegu al. Szucha i Litewskiej oraz gdańskiego stadionu PGE Arena.

Za zgodą konserwatora

Pracownia otrzymała warunki zabudowy dla działki przy Senatorskiej w 2009 r. - Decyzja o warunkach zabudowy została uzgodniona ze stołecznym konserwatorem zabytków i od dwóch lat jest prawomocna - zaznacza mec. Muszyński. Wśród warunków konserwatora jest "dostosowanie gabarytów i proporcji zabudowy do historycznego sąsiedztwa" i nieprzekraczanie przez nowy budynek wysokości 20,7 m - tyle mają domy po drugiej stronie Senatorskiej.

Budynek ma mieć wewnętrzny dziedziniec i trzy równorzędne elewacje frontowe od Miodowej, Senatorskiej i Podwala. Założenia urbanistyczne tych ulic są chronione jakko zabytkowe. Elewacja od strony Pałacu Branickich ma być niższa od pozostałych - tylko dwukondygnacyjna.

W sercu zabytkowej Warszawy

Jak jest oceniany projekt nowej inwestycji w zabytkowym otoczeniu? - Plac z parkingiem był tu wyrwą urbanistyczna i dobrze, że wróci tu zabudowa. To będzie pierwsza ingerencja nowej architektury w samo serce zabytkowej Warszawy - komentuje dla "GS" varsavianista Jarosław Zieliński. - Na szczęście robią to architekci z RKW. Mają wprawę w łączeniu starego z nowym. Z sukcesem rewitalizują domy towarowe w Niemczech - podkreśla.

Tego entuzjazmu nie podziela historyk sztuki prof. Małgorzata Omilanowska, która już trzy lata temu oglądała wstępne projekty inwestycji na Senatorskiej. Żaden z nich jej się nie spodobał. - Budynek był do maksimum "napompowany" metrami sześciennymi. Wyciągnięty do góry jak najwyżej można i podzielony jak największą liczbą kondygnacji - tłumaczy.

Proporcje i podziały ważniejsze od "styropianowych farfocli"

Profesor uważa, że projektanci próbują tylko ubrać budynek w historyczny kostium przez dodanie ornamentów. - Forma i detal budynku mogą być współczesne, ale ozdobne styropianowe farfocle nie pomogą, jeśli proporcje i podziały nie nawiązują do historycznego otoczenia - przekonuje.

Jak informuje mec. Muszyński, projekt jeszcze powstaje i może byc gotowy jesienią, a inwestycja zacznie się nie wcześniej niż w przyszłym roku. Prace może komplikować biegnący pod częścią działki tunel Trasy W-Z. - Eksperci jednak ocenili, że na tunelu można budować - zaznacza mec. Muszyński.

Mapy dostarcza Targeo.pl

js

Źródło zdjęcia głównego:  | Fakty po południu

Pozostałe wiadomości

W miejscowości Magnuszew w powiecie kozienickim kierujący fordem 42-latek, będący pod wpływem alkoholu, uderzył w pieszych. Na miejscu zginęły dwie osoby, trzecia zmarła w szpitalu. Dwie osoby są hospitalizowane. Trwa wyjaśnianie okoliczności wypadku.

"Wjechał w dwie grupy pieszych". Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne

"Wjechał w dwie grupy pieszych". Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne

Źródło:
PAP

Kierujący ciągnikiem rolniczym potrącił 20-letnią rowerzystkę i odjechał. Gdy policjanci go odnaleźli, twierdził, że "nie poczuł potrącenia". Niestety, kobieta zmarła w szpitalu.

Podczas wyprzedzania uderzył w rowerzystkę, ta dostała się pod koła przyczepy. 20-latka nie żyje

Podczas wyprzedzania uderzył w rowerzystkę, ta dostała się pod koła przyczepy. 20-latka nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzyli się dwaj rowerzyści, obaj trafili do szpitala. Jeden z nich doznał poważnych złamań. Policjanci apelują do rowerzystów, aby zachowywali szczególną ostrożność i bezwzględnie stosowali się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Rowerzyści się zderzyli, bo jeden nie zauważył drugiego. Trafili do szpitala

Rowerzyści się zderzyli, bo jeden nie zauważył drugiego. Trafili do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wraz z początkiem roku szkolnego na Puławską do krańca Sielce i Kercelak wrócą tramwaje. Jednak na drugim z tych odcinków, kilka dni później, znów ruszą prace. Tramwaje nie pojadą Okopową do ronda Radosława.

Tramwaje wrócą na Kercelak i Sielce. Jedne prace się skończyły, inne się rozpoczną

Tramwaje wrócą na Kercelak i Sielce. Jedne prace się skończyły, inne się rozpoczną

Źródło:
PAP

Proboszcz parafii w Garwolinie (Mazowsze) rozebrał zabytkowe ogrodzenie przy kościele. Użyta została do tego koparka, co oburzyło miłośników historii. Duchowny miał pozwolenie od służb konserwatorskich, w tym na użycie koparki. Miała jednak posłużyć tylko do "wzruszenia muru". Konserwator zabytków zlecił kontrolę.

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Źródło:
tvn24.pl

Kolejna akcja szczepienia lisów na Mazowszu odbędzie się w dniach 5-18 września. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Nie wolno jej dotykać. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt domowych.

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zbudowane tuż obok spalonej hali tymczasowe targowisko przy Marywilskiej zostało otwarte. Oferuje 400 sklepów i punktów usługowych. Kupić można odzież, dodatki, ale także artykuły hobbystyczne czy drobne AGD.

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

238 nałożonych mandatów, 46 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, 13 odebranych praw jazdy. To efekt kontroli, które w ostatnich dniach prowadzili stołeczni policjanci, głównie w centrum Warszawy. Akcja była wymierzona w kierowców, którzy uprzykrzają życie mieszkańcom rykiem silników swoich aut i motocykli.

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Apel o pomoc dla Ośrodka KARTA, największego społecznego archiwum, które od 40 lat dokumentuje historię Polski. Brakuje pieniędzy na czynsz, pensje dla pracowników, są zaległości w ZUS-ie. Największe kłopoty zaczęły się w czasie pandemii.

Są strażnikami pamięci. Dokumentują i popularyzują historię. Ośrodek KARTA apeluje o wpłacanie darowizn

Są strażnikami pamięci. Dokumentują i popularyzują historię. Ośrodek KARTA apeluje o wpłacanie darowizn

Źródło:
Fakty TVN

W pobliżu lotniska Warszawa-Babice samochód osobowy zderzył się z tramwajem. Poszkodowana została kobieta kierująca toyotą.

Zderzenie auta z tramwajem. Pogotowie: nie upewniła się, że może bezpiecznie skręcić

Zderzenie auta z tramwajem. Pogotowie: nie upewniła się, że może bezpiecznie skręcić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sześcioletnia dziewczynka w oknie życia. Zadbana, w dobrym stanie, ale w wieku, który dawał do myślenia. Siostry, które prowadzą okno życia przy Hożej w Warszawie, zawiadomiły policję i wtedy okazało się, że ojciec dziewczynki był wcześniej poszukiwany. Relacja Michała Gołębiowskiego w programie "Polska i Świat". Wszystkie materiały można zobaczyć w TVN24 GO.

Rodzice zostawili sześciolatkę w oknie życia. Zapewniali, że wrócą

Rodzice zostawili sześciolatkę w oknie życia. Zapewniali, że wrócą

Źródło:
TVN24

W piątek wieczorem pokaz dronów upamiętnił 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Niebo nad stolicą rozświetliło aż 615 bezzałogowych statków powietrznych, które w synchronicznym roju uformowało 12 symbolicznych figur.

Rój dronów rozświetlił niebo nad Warszawą. W hołdzie powstańcom

Rój dronów rozświetlił niebo nad Warszawą. W hołdzie powstańcom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek na drodze krajowej numer 62. Na wysokości węzła Skuszew doszło do zderzenia dwóch aut: busa i samochodu osobowego. Policja podała, że do szpitala trafiły dwie osoby. Dwaj mężczyźni podróżujący busem byli nietrzeźwi, jeden po wypadku uciekł.

Uderzyli busem w bok jej auta, obaj byli pijani. Nie wiadomo, który z nich kierował

Uderzyli busem w bok jej auta, obaj byli pijani. Nie wiadomo, który z nich kierował

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Charakterystyczna zabytkowa budowla przy Puławskiej 59 przechodzi kompleksowy remont. "Gołębnik", zwany też domem gotyckim, powstał w XVIII wieku. Prace są prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

"Gołębnik" przechodzi remont, od fundamentów po iglicę

"Gołębnik" przechodzi remont, od fundamentów po iglicę

Źródło:
PAP

Zarzuty pomocnictwa w nielegalnym przekraczaniu granicy usłyszał obywatel Indii. Mężczyzna miał pomagać nieustalonym osobom przedostać się do Hiszpanii. Sprawa wyszła na jaw podczas zatrzymania cudzoziemców na Lotnisku Chopina w czerwcu tego roku.

Wskazali go cudzoziemcy zatrzymani na lotnisku, to nazwisko pojawiało się też w innych sprawach

Wskazali go cudzoziemcy zatrzymani na lotnisku, to nazwisko pojawiało się też w innych sprawach

Źródło:
PAP

Zatrzymaniem prawa jazdy zakończyła się kontrola dostawczego forda, w którym mieszkanka Warki przewoziła nadmierną liczbę pasażerów. Za fotele samochodowe posłużyła jej wersalka.

Trzy osoby i pies na wersalce w busie

Trzy osoby i pies na wersalce w busie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Historyczna chwila na Dolnym Mokotowie. Tramwaj po raz pierwszy w historii skręcił w ulicę Belwederską. Na razie był to tylko skład pomiarowy i dotarł tylko do najbliższego przystanku. Według Tramwajów Warszawskich wykonawca linii do Miasteczka Wilanów podtrzymuje, że pierwsze składy z pasażerami dojadą tam na przełomie października i listopada.

Po raz pierwszy w historii tramwaj skręcił w Belwederską

Po raz pierwszy w historii tramwaj skręcił w Belwederską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mały chłopczyk bez opieki jeździł rowerkiem biegowym obok autobusów. Malucha zauważyli strażnicy miejscy i pomogli mu odnaleźć mamę, która nieświadoma zagrożenia robiła zakupy.

Mały chłopiec na rowerku biegowym jeździł obok autobusów. "Ciarki mi przeszły po plecach"

Mały chłopiec na rowerku biegowym jeździł obok autobusów. "Ciarki mi przeszły po plecach"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Archiwum Akt Nowych wzbogaciło swoje zbiory o archiwalia Szefa Sztabu Zgrupowania AK "Radosław" ppłk. Wacława Janaszka. - Chcemy, żeby te dokumenty żyły, aby na ich podstawie powstawały publikacje naukowe. Badania nad AK na pewno nie są jeszcze zakończone - powiedział w piątek dyrektor AAN Mariusz Olczak.

"Chcemy, żeby te dokumenty żyły, aby na ich podstawie powstawały publikacje naukowe"

"Chcemy, żeby te dokumenty żyły, aby na ich podstawie powstawały publikacje naukowe"

Źródło:
PAP

19-latek z Warszawy ukradł rodzicom samochód i pojechał do znajomego na Pomorze. Został zatrzymany po trzeciej kradzieży ze stacji paliw. Grozi mu 10 lat pozbawienia wolności, nawet 15-letni zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna.

Autem rodziców pojechał z Warszawy nad morze. Grozi mu 10 lat więzienia

Autem rodziców pojechał z Warszawy nad morze. Grozi mu 10 lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl