881 projektów mieszkańców wybranych. Sprawdź wyniki głosowania

Wyniki budżetu obywatelskiego
Wyniki budżetu obywatelskiego
Źródło: urząd miasta / archiwum TVN
Właśnie poznaliśmy wyniki 4. Edycji budżetu partycypacyjnego. Do realizacji zakwalifikowało się blisko 900 projektów wartych ponad 60 milionów złotych. Na tvnwarszawa.pl publikujemy zwycięską listę.

Władze miasta ogłosiły wyniki w piątek wieczorem. Mieszkańcy zgłosili 2 782 projekty, do etapu głosowania zostało zakwalifikowanych 1 808 projektów dotyczących 18 dzielnic.

Łącznie głosowało 117 381 warszawiaków, a zrealizowanych ma być 881 projektów na łączną kwotę 60 026 583 zł.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ ZWYCIĘSKICH PROJEKTÓW

Jak ta edycja wyglądała pod kątem statystyki? Najczęściej głosowały osoby w wieku pomiędzy 24 a 44 rokiem życia. Udział grup wiekowych 25-34 lata i 35-44 lata w strukturze głosujących stanowił 60 procent.

Największe zainteresowanie było na Żoliborzu (głos oddało 14 procent mieszkańców). Dalej były Białołęka (9 procent) i Wawer (8 procent). Z kolei najmniejszym zainteresowaniem głosowanie cieszyło się w Śródmieściu (3,5 procent), na Bemowie (ponad 4 proc.) i na Targówku (niespełna 5 proc.).

Wiek osób głosujących
Wiek osób głosujących
Źródło: Urząd Miasta

"Większość głosów na projekty we wszystkich dzielnicach została oddana z wykorzystaniem elektronicznego narzędzia do głosowania" - podaje urząd miasta.

Liczba głosujących osób
Liczba głosujących osób
Źródło: Urząd Miasta

Najwięcej pomysłów trafiło do realizacji na Bielanach (91), najmniej w Wesołej (9). Obszarem lokalnym o największej liczbie zwycięskich projektów (26) jest Ursynów Wysoki Północny.

Urzędnicy informują też, że pomysłem o największej liczbie zdobytych głosów było "Wolskie lato filmowe", które uzyskało 3 593 głosy.

Liczba wybranych projektów w dzielnicach
Liczba wybranych projektów w dzielnicach
Źródło: Urząd Miasta

Co wybrano?

Przykładowo na Bemowie z pieniędzy z budżetu partycypacyjnego m.in. ma powstać zielony skwer wypoczynku wzdłuż ul. Żołnierzy Wyklętych z różami, drzewami, żywopłotem, ławkami i koszami oraz ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Kaliskiego od ul. Archimedesa do Biblioteki Głównej WAT.Na Białołęce mieszkańcy postawili m.in. na wodny plac zabaw oraz posadzenie 450 krzewów i 50 drzew, a na Bielanach - plażę nad Wisłą oraz skrzynki lęgowe dla jerzyków i wróbli.Na Mokotowie w ramach budżetu partycypacyjnego powstanie m.in. przejście dla pieszych przez ulicę Marynarską na rondzie UE przy Galerii Mokotów. Kolejny zwycięski projekt to "Zielona Puławska - drzewa, krzewy od pl. Unii do ul. Dolnej".Ochota postawiła m.in. na projekt "Zielona Grójecka – nowe drzewa i krzewy na Starej Ochocie" oraz na usprawnienie ruchu pieszego na Rakowcu, nasadzenia zieleni.Na Pradze Południe powstanie m.in. przejazd rowerowy przez skrzyżowanie Grenadierów i Alei Stanów Zjednoczonych oraz tablica informująca o poziomie zanieczyszczenia powietrza.Droga rowerowa wzdłuż ul. gen. Władysława Andersa oraz bulwar nad Trasą Łazienkowską – chodnik i zieleń to niektóre zwycięskie projekty ze Śródmieścia.

CZYTAJ TEŻ: NOWOCZESNA O BUDŻECIE OBYWATELSKIM

Nowoczesna o budżecie obywatelskim

Źródło: Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl
"Partycypacja ulega zmniejszeniu"
"Partycypacja ulega zmniejszeniu"
Teraz oglądasz
"Proponujemy 4 dodatkowe rozwiązania"
"Proponujemy 4 dodatkowe rozwiązania"
Teraz oglądasz
Rozszerzenie małych inicjatyw lokalnych
Rozszerzenie małych inicjatyw lokalnych
Teraz oglądasz
Wprowadzenie koalicji lokalnych
Wprowadzenie koalicji lokalnych
Teraz oglądasz

Nowoczesna o budżecie obywatelskim

ran,PAP/pm

Czytaj także: