266 000 zgłoszeń. Straż miejska podsumowała 2012 rok

Nocne patrole straży miejskiej
Nocne patrole straży miejskiej
Źródło: SM
Mniej przypadków zakłócenia porządku i picia alkoholu w miejscach zabronionych, z drugiej strony więcej interwencji w komunikacji miejskiej, a także w sprawie zakłócania ciszy nocnej. straż Miejska podsumowała swoje działania w 2012 roku.

"Najczęściej ze strażą miejską kontaktowali się mieszkańcy Warszawy. W 2012 r. liczba zgłoszeń wzrosła w porównaniu do roku 2011 o 14 proc. Mieszkańcy prosili straż o pomoc 266 202 razy" – informuje straż miejska.

Zadziałał "Zmierzch"?

Najwięcej przypadków spożywania alkoholu, czy zatrzymania osób nietrzeźwych odnotowano w Śródmieściu, a na Pradze Południe najwięcej zdarzeń dotyczących bezpieczeństwa osób i mienia.

Odnotowano ponad 31 tysięcy przypadków zakłócenia porządku, ale w porównaniu do 2011 roku liczba ta spadła o 31,3 proc. Jak przekonują strażnicy, liczba zgłoszeń od mieszkańców zaczęła spadać we wrześniu kiedy rozpoczęły się intensywne kontrole osiedli, parków, czy okolic sklepów monopolowych w ramach działań "Zmierzch".

"W skali roku było 55291 zdarzeń dotyczących spożywania alkoholu w miejscach zabronionych ustawą. Analogicznie jak w przypadku zakłócania spokoju i porządku publicznego odnotowano spadek liczby zdarzeń dotyczących spożywania alkoholu na poziomie 9.8 proc.Największy w dzielnicy Mokotów - 20.8 proc., na Woli - 18.3 proc, Mokotowie - 14 proc. i w Śródmieściu 6.7 proc." – podają statystyki strażnicy miejscy.

1116 bójek

Rzadziej patrole interweniowały wobec osób nietrzeźwych – o 4,5 proc. spadła liczba takich przypadków w porównaniu z 2011 rokiem. Części jednak podejmowano działania w komunikacji miejskiej – 4,4 proc.

"16 proc. z 16 164 zdarzeń dotyczących bezpieczeństwa osób i mienia odnotowano na Pradze Pd., nieco mniej w Śródmieściu i na Bielanach. Blisko 2,5 tys. zdarzeń dotyczyło agresywnych osób, ponad 1,5 tys. kradzieży, a kolejnych 1116 bójek oraz pobić" – twierdzi straż miejska.

Zabezpieczanie imprez

Na gorącym uczynku zatrzymano 1565 osób podejrzanych o dokonanie czynów zabronionych. 12 proc. wszystkich zatrzymanych, to poszukiwani przez organy ścigania, 10 proc. osoby podejrzane o dokonanie dewastacji lub uszkodzenie mienia, 9 proc. osoby wprowadzające do obrotu towary bez polskich znaków akcyzy.

Z kolei 8 proc. to nietrzeźwi kierujący pojazdami, sprawcy znieważenia lub naruszenia nietykalności, osoby podejrzane o dokonanie kradzieży oraz osoby posiadające lub handlujące środkami odurzającymi.

Ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby funkcjonariuszy skierowanych dozabezpieczenia imprez i zgromadzeń publicznych. W roku 2010 było to 2919 strażników, co wówczas wydawało się znaczącą liczbą. Kolejny rok 2011 to wzrost aż o ponad 83% liczby funkcjonariuszy, a rok ubiegły – nie licząc strażników skierowanych do zabezpieczenia turnieju EURO 2012 - to wzrost o kolejne 23 proc. Wraz z piłkarskim turniejem, liczba funkcjonariuszy wykonujących tego typu zadania w 2012 r. uległaby zwiększeniu aż o 407 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

ZOBACZ, JAK WYGLĄDAŁY AKCJE STRAŻY POD KONIEC LIPCA:

Nocna akcja straży miejskiej

ran//ec

Czytaj także: