Najnowsze

Najnowsze

Stolica z lotu ptaka w twoim komputerze

Jak wygląda budowa Stadionu Narodowego z lotu ptaka, gdzie w stolicy wyrosły nowe budynki od 2005 roku, albo co sąsiad trzyma w ogródku skryte za żywopłotem? Już niebawem będzie można to sprawdzić nie wychodząc z domu. Ratusz ogłosił właśnie przetarg na sporządzenie lotniczych zdjęć stolicy, z których powstanie najnowsza ortofotomapa.

Otwock nie chce być skansenem

Wojewódzka konserwator zabytków ma dość patrzenia na dewastację zabytkowej zabudowy Otwocka, bezczynności władz miasta i zapowiada wpisanie kilku dzielnic do rejestru zabytków: budynków, ulic i zieleni. –Zależy nam na ochronie historycznej części Otwocka, ale wpis w takiej postaci sparaliżowałby rozwój miasta – odpowiadają władze podwarszawskiej miejscowości.

Spór o Pole Mokotowskie przenosi się do sądu

- Zrobiono ze mnie krwiożerczego dewelopera, a ja w życiu nie zajmowałem się nieruchomościami. To miasto zasugerowało mi budowę apartamentowców przy Polu Mokotowskim - mówi w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl Marek Czeredys, właściciel działki przy ulicy Rostafińskich, od ogrodzenia której zaczęła się walka o ochronę Pola Mokotowskiego.

Kampus artystyczny w budynku EuRoPol GAZ-u?

Kilka uczelni artystycznych, galerie, akademiki czy dom aukcyjny - mieszkańcy Bielan zaproponowali, by w niedokończonym biurowcu EuRoPol GAZ-u powstał kampus artystyczny dla warszawskich uczelni wyższych. Pomysłem zainteresowały się już władze samorządowe i państwowe. - Takie inicjatywy trzeba wspierać - uważa Bogdan Zdrojewski, minister kultury. Ale do realizacji pomysłu jeszcze bardzo daleka droga.

"Temu miastu szacunek się należy"

Choć mieszka w Warszawie od 28 lat, mówi że nie jest warszawiakiem. Jednak denerwuje go niepoważne traktowanie stolicy. Na zburzenie Pałacu Kultury by się nie zgodził. Obciachem dla niego jest, gdy mieszkaniec Żoliborza nie wie, gdzie jest plac Inwalidów. Właśnie na Żoliborzu Muniek Staszczyk opowiedział portalowi tvnwarszawa.pl, za którymi miejscami w Warszawie tęskni, co David Bowie robił na placu Wilsona i o powrocie do współpracy z Jankiem Benedkiem, kompozytorem takich piosenek jak "Warszawa" czy "King".

Białołęka bez wodolotu. "Bo za szybko pływa"

Wraz z nadejściem wiosny na Kanale Żerańskim miał kursować tramwaj wodny. Specjalny wodolot sprowadzono w zeszłym tygodniu i rozpoczęto próby. Projekt zatrzymał jednak Urząd Żeglugi Lądowej, który zgody na kursowanie wodolotu nie da, bo... pływa za szybko. - Nie poddamy się i będziemy walczyć dalej. Nie chcą wodolotu, będzie wolniejszy statek - zapowiada burmistrz dzielnicy.

Ciemnopomarańczowe zabija pieszych

-Jak zmienić mentalność kierowców? Co zrobić z tymi notorycznie przejeżdżającymi przez skrzyżowania na czerwonym świetle - dopytuje się internauta Contril i przesyła na warszawa@tvn.pl film z sytuacją, która go zaniepokoiła. Nie robi wrażenia? Rzeczywiście. Widok samochodu łapiącego "ciemnopomarańczowe" nie należy do rzadkości. -A w takich sytuacjach ginie właśnie najwięcej pieszych - alarmuje policja.

"Żeby nie było powtórki z demolki parowozowni"

140 lat historii, którą udało się obrócić w gruz w kilka godzin. Wszystko na oczach policji i konserwatorów. Demolka praskiej parowozowni spowodowała, że obrońcy zabytków postanowili połączyć siły. - To nie może się powtórzyć - mówią ci, którzy uczestniczą w nietypowym kursie. Uczą się, jak zapobiegać dewastacjom. Później będą sprawdzać, czy starym budynkom nie dzieje się nic złego. Przyznają, że najgorzej jest z budynkami, które czekają na wpis do rejestru, a na Mazowszu są ich wciąż tysiące.

Urzędnicy naprawiają swój błąd. Boisko Hutnika ocalone

Boisko Hutnika Warszawa uratowane. Po kilku tygodniach rozmów urzędnicy wreszcie się dogadali - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. - Miejskie wodociągi swoją inwestycję na Bielanach przeprowadzą tak, aby nie zakłócać działalności sportowej przy Marymonckiej - zapewnia Janusz Kopaniak, dyrektor Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Nie uda się natomiast uratować budynku klubowego, który trzeba będzie zburzyć.

Niepełnosprawna w kajdankach. "To dla jej dobra"

W podartych ubraniach i skutą kajdankami - w takim stanie policja wyprowadziła z ośrodka dla niepełnosprawnych Anię Łojszczyk, niewidomą z porażeniem mózgowym. Funkcjonariuszy wezwali do chorej ratownicy medyczni, którzy nie mogli sobie z nią poradzić. Wszystko działo się pod nieobecność matki, która jest prawnym opiekunem ubezwłasnowolnionej ze względu na stan zdrowia dziewczyny. Okazuje się, że akcja przebiegała zgodnie z prawem: -Ograniczają nas przepisy. Ustawa o ratownictwie medycznym jest źle napisana - skarżą się lekarze.

Hutnik uniknie eksmisji

Piłkarze z Hutnika unikną eksmisji - tak przynajmniej zapewnia MPWiK. Wodociągi co prawda rozkopią teren klubu sportowego pod budowę kolektora ściekowego dla oczyszczalni Czajka, ale chcą przeprowadzić prace tak, żeby nie utrudniać życia trenującym. Budowa uniemożliwi jednak planowaną na Euro 2012 modernizację obiektu - informowaliśmy o tym w połowie września. Na projekt wyrzucono 200 tys. zł.

"W Poznaniu też śpiewają: Vava to reggae town"

W sobotę premiera solowej płyty Pablopavo. O tym, ze reggae może być liryczne, o drobnych gangsterach, warszawskim folklorze XXI wieku i o tym że ze śmieci można też zrobić piosenkę, dzień przed premierą swojej solowej płyty "Telehon" w knajpce "Fregata" na Saskiej Kępie opowiadał TVN Warszawa Pablopavo, jeden z filarów zespołu Vavamuffin.

Zamiast nowoczesnych boisk będzie szambo

Do 2012 roku na obiektach klubu sportowego Hutnik Warszawa na Bielanach miał powstać nowoczesny kompleks rekreacyjno-sportowy. Tymczasem rada miasta podjęła uchwałę, która nakazuje przekazanie miejskim wodociągom sporą części terenu przeznaczonego pod planowane inwestycje. To spowoduje, że przez najbliższe kilka lat nie powstaną obiecywane boiska. - To skutek skandalicznego bałaganu w ratuszu - alarmuje radna komsji sportu Katarzyna Munio (SD).

"Przeniósłbym tu Amsterdam"

"Chcę Ci dać prawdziwy szach mat" śpiewa w pierwszej piosence swojej najnowszej płyty "Cyfrowy styl życia" Sidney Polak. W rozmowie z TVN Warszawa przyznał, że nie wie, czy płyta, na którą czekaliśmy aż 5 lat, jest lepsza od poprzedniczki.

Białołęka chce aquaparku w porcie na Żeraniu

Port Żerań ma być wielkim aqua parkiem z torem kajaków, basenami z widownią na 3 tys. osób i zapleczem biznesowo-konferencyjnym - taką wizję snują władze Białołęki. Ratusz powołał już specjalny zespół, który ma zająć się przygotowaniem koncepcji zagospodarowania terenu portu.

Yackoo proponuje: wstawcie to do metra. Warto?

- Oznakujcie lepiej warszawskie metro - apeluje Yackoo. Jeden z najaktywniejszych internautów tvnwarszawa.pl opublikował w portalu już kilka artykułów na ten temat. Przygotował też projekt nowych tablic informacyjnych. Chce go za darmo przekazać miastu. Co na to metro? - Codziennie dostajemy tysiące propozycji różnych zmian - bagatelizuje pomysł rzecznik podziemnej kolejki, Krzysztof Malawko.

Wielki szkieletor straszy na Wspólnej

U zbiegu ulic Chałubińskiego i Wspólnej krakowski deweloper Salwator budował Hotel System. Czas przeszły jest uzasadniony - budowa stanęła, a na betonowej konstrukcji zawisły gigantyczne reklamy. Jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl, firma chce sprzedać rozpoczętą inwestycję, ale nie może porozumieć się z inwestorami.

Biznes ważniejszy od pamięci

5 sierpnia 1944 roku Niemcy zabili 12 tysięcy mieszkańców Woli. Wśród nich pacjentów i personel szpitala przy ul. Płockiej. Na rogu ul. Górczewskiej i al. Prymasa Tysiąclecia stoi prosty drewniany krzyż i tablica pamiątkowa. Co roku spotykają się tu rodziny ofiar. Byli i dziś, lecz tym razem nie było atmosfery skupienia. Zebranych zelektryzowała wiadomość o planach właściciela pobliskiego salonu samochodowego. Chce usunąć krzyż.

Lao Che zamienia gitary na syntezatory

Zamiast gitar – elektronika, ale czarno-biała, przydymiona i niewspółczesna. Taka ma być nowa, czwarta już płyta Lao Che. Na półki nie trafi jednak zbyt szybko. -Nad albumem trzeba porządnie posiedzieć, a ostatnio nie mamy za dużo czasu – tłumaczy w rozmowie z Bartkiem Andrejukiem Spięty, lider zespołu. Niewykluczone, że wcześniej będziemy mogli zapoznać się z jego solową twórczością. Muzyka jest już podobno gotowa.

Cud nad Wisłą: takiego muzeum jeszcze nie widzieliście

Filmy wyświetlane na trzech wielkich ekranach umieszczonych na elewacji muzeum, a w środku? Nauczymy się łamania szyfrów i rozegramy wielką bitwę na multimedialnym stole. - Budynek i ekspozycja mają być dynamiczne - zapowiada architekt Mirosław Nizio. Portal tvnwarszawa.pl dotarł do najnowszych wizualizacji muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r., które powstanie w Ossowie pod Wołominem.