Hutnik uniknie eksmisji

Młodzi piłkarze będą mogli nadal trenować na stadionie
fot. TVN Warszawa
Młodzi piłkarze będą mogli nadal trenować na stadionie fot. TVN Warszawa | PAP, tvn24.pl/ Reuters

Piłkarze z Hutnika unikną eksmisji - tak przynajmniej zapewnia MPWiK. Wodociągi co prawda rozkopią teren klubu sportowego pod budowę kolektora ściekowego dla oczyszczalni Czajka, ale chcą przeprowadzić prace tak, żeby nie utrudniać życia trenującym. Budowa uniemożliwi jednak planowaną na Euro 2012 modernizację obiektu - informowaliśmy o tym w połowie września. Na projekt wyrzucono 200 tys. zł.

Na bielańskim kompleksie przez kilka najbliższych lat nie będzie nowoczesnych boisk, nie powstanie też planowana baza dla sędziów na Euro 2012.

Nikt już nie walczy o projekt modernizacji obiektu, zaprezentowany w wielką pompą w zeszłym roku. Wszyscy pogodzili się z tym, że ponad 200 tysięcy złotych wydane na przygotowanie koncepcji, zostały wyrzucone w błoto.

Walka natomiast toczy o to, co obecnie znajduje się przy Marymonckiej - budynek klubowy i m.in: boisko główne. - W tygodniu na treningach pojawia się tutaj około 300 dzieci - podkreśla Grzegorz Pietruczuk, członek zarządu dzielnicy Bielany. Drużyny nadal będą mogły tu trenować - zapewnia MPWiK.

Walczą o to, co jest

Po nagłośnieniu problemu w mediach, na posiedzeniu komisji sportu i rekreacji w ratuszu - oprócz radnych, przedstawicieli dzielnicy Bielany i Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji - do rozmów zasiedli też przedstawiciele MPWiK.

- Chcieliśmy wspólnie zastanowić się nad dalszym losem obiektów Hutnika, żeby po przejęciu terenu przez wodociągi nie stracił on swojej sportowej funkcjonalności - wyjaśnia Piotr Kalbarczyk, przewodniczący komisji sportu.

Miejskie wodociągi zapewniają, że nie chcą, aby ich inwestycja uniemożliwiła prawidłowe działanie Hutnika w obecnej formie. Linia rozgraniczająca teren ma przebiegać tak, aby boisko i budynek klubowy nie zostały naruszone. Teren ma pozostać w rękach WOSiR-u - zadeklarował prezes MPWiK.

Położą rury pod ziemią, oszczędzą boiska

Prace nie będą wymagały rozkopania całego terenu. - Głęboko pod ziemią specjalną maszyną wydrążymy tunel, w którym zostaną ułożone rury. To zminimalizuje prace na powierzchni - tłumaczy Bartosz Milczarczyk, rzecznik MPWiK.

Zastosowanie tej metody będzie wymagało dwóch wykopów, jednak mają być one w niczym nie przeszkadzać trenującym.

Miasto nie dowierza

- To są jak na razie tylko ustne deklaracje - studzi emocje Janusz Kopaniak, dyrektor WOSiR-u. - Czekamy, aż będziemy mieli to wszystko na piśmie - dodaje.

Wszystkie przejawy dobrej woli ze strony MPWiK mogą zostać przelane na papier najwcześniej za trzy tygodnie. Dlaczego? - Musimy mieć trochę czasu, żeby to wszystko odpowiednio sformułować - twierdzi Bartosz Milczarczyk.

Szukają alternatywy

Miejscy urzędnicy dopuszczają także czarny scenariusz. Jeżeli nie uda się dogadać z MPWiK, chcą przenieść młodych piłkarzy z Bielan do innych obiektów.

- Mamy w swojej dyspozycji boisko Syrenka, a w zimę hale sportowe. Powstaje też Orlik przy Rudzkiej. Jakoś sobie poradzimy ze stworzeniem bazy treningowej - zapewnia Grzegorz Pietruczuk.

Baza treningowa to jedno, a boiska na mecze ligowe - drugie. Wszystkie obiekty, które nadają się na treningi, nie mają licencji Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej dopuszczającej je do rozgrywania ligowych meczy. - Niestety na Bielanach nie ma innych boisk, niż Hutnik, na których można rozgrywać takie mecze - przyznaje Pietruczuk.

- Zawsze można wynająć boisko, na Spójni czy w Łomiankach, ale jednak narazie wszyscy walczą o Hutnik - zapewnia Pietruczuk.

Trzeba oddać ogromny teren

Zaniedbane dzisiaj tereny Hutnika Warszawa miały ożyć przed Euro 2012. Planowano zbudować korty tenisowe oraz kompleks boisk m.in.:do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki. Miała tu powstać baza dla sędziów.

Pewne jest, że przez najbliższe lata obiekty Hutnika nie staną się piłkarską perełką. Wszystko przez dwie rury, kolektora ściekowego prowadzącego do oczyszczalni Czajka. MPWiK na czas ich budowy musi zająć część terenu przy Marymonckiej 42. Zgodnie z podjętą w lipcu uchwałą rady miasta i zarządzeniem prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, WOSiR miał przekazać MPWiK do 16 września prawie 7 tysięcy mkw.

Bartłomiej Frymus

Źródło zdjęcia głównego:  | PAP, tvn24.pl/ Reuters

Pozostałe wiadomości

Stołeczni policjanci wpadli na trop osób, które na terenie jednej z miejscowości w powiecie płońskim zajmowały się wytwarzaniem klefedronu - jednego z podstawowych składników dopalaczy. Zatrzymali trzy osoby, którym przedstawiono już zarzuty. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy otwarta zostanie wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Wydarzeniu towarzyszy premiera albumu o takim samym tytule. Poznajemy w nim szczegóły biografii wybitnego fotografa, a także historię jego asystentki Berty Weissberger. Jej udział w dokumentacji powstania został przez Brauna przemilczany.

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rodzina zgłosiła zaginięcie 80-latki. Trwała akcja poszukiwawcza, gdy do dyżurnego policji zadzwonił dzielnicowy, który na środku ruchliwej drogi zauważył starszą kobietę. Była zdezorientowana i wyczerpana. Gdy podał rysopis, okazało się, że to zaginiona.

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wydarzenia upamiętniające powstańczy zryw w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oznaczają zmiany w ruchu, parkowaniu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ratusz publikuje program wydarzeń zaplanowanych nie tylko na 1 sierpnia, ale także na kolejne dni.

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W masowej wyobraźni Powstanie Warszawskie jest czarno-białe, bo takie są zdjęcia z tamtego okresu. Ale przecież niebo było niebieskie, drzewa zielone, pył po bombardowaniu szary, a krew czerwona. Z okazji 80. rocznicy zrywu ukazał się album zawierający 100 fotografii z 1944 roku, które zostały pokolorowane. Trafią też na plenerową wystawę na ogrodzeniu Łazienek Królewskich.

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wymagał pilnej naprawy, przywrócono jego estetykę. Zakończył się remont Pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Zaimpregnowano schody i odnowiono fragmenty z brązu. Monument będzie gotowy na uroczystości z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa rozruch technologiczny dwóch ogromnych tarcz TBM, które będą drążyły tunele bemowskiego odcinka linii M2 na Karolin. Ratusz pokazał w poniedziałek początek prac. Tarcze Anna i Krystyna ważą po 650 ton - tyle, ile trzy samoloty pasażerskie i będą pracowały przez 24 godziny.

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojskowy Instytut Medyczny, z którym związany jest ppłk Piotr Szymański, wszczyna postępowanie dyscyplinarne po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie, na którym żołnierz wyzywa i szarpie się z kilkoma osobami w restauracji. Zachowanie oficera potępił także szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Źródło:
PAP

Nie żyje dziewięcioletnia dziewczynka, potrącona przez kierowcę ciężarówki w Wesołej. Do tragedii doszło we wtorek, kiedy razem z mamą przejeżdżała przez jezdnię przejazdem rowerowym. Po wypadku obie trafiły do szpitala.

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żuromińska policja interweniowała w sprawie kolizji dwóch aut na parkingu przed sklepem. Sprawcy jednak nie było na miejscu. Mężczyzna uciekł do lasu w pobliżu swojego domu. Okazało się, że 47-latek był pijany. Swoje pierwsze prawo jazdy miał od lutego.

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siedmiolatka z mamą zwiedzała stolicę. Wycieczkę na prom przerwało ukąszenie osy. Na szyi dziecka pojawił się rumień. Pomogli jej strażnicy miejscy i ratownicy medyczni.

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego dusi się w zbyt małym budynku. Koncepcję rozbudowy kompleksu wybrano w konkursie architektonicznym sześć lat temu, ale prace budowlane nawet się nie rozpoczęły. Brakuje pieniędzy. Miasto postawiło na inne inwestycje kulturalne, a rządowy program dofinansowania zawiera przeszkody, które - w ocenie stołecznych urzędników - są nie do obejścia.

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

72-letni pracownik pływalni na Targówku usłyszał zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jak podaje prokuratura, był odpowiedzialny za obsługę i monitorowanie sprawności urządzenia, które dozowało chlor do wody. Pozostali dwaj pracownicy po przesłuchaniu zostali zwolnieni bez stawiania zarzutów.

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Łazienki Królewskie i ogrody Pałacu Króla Jana III Sobieskiego zamknięte do odwołania. Powodem są silne podmuchy wiatru, które mogły spowodować uszkodzenia drzew. Muzea poinformowały o zamknięciu parków w mediach społecznościowych.

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tuż przed północą na numer 112 zadzwonił anonimowo mężczyzna i poinformował, że na stacjach PKP na terenie powiatu ostrołęckiego i wyszkowskiego zostały podłożone ładunki wybuchowe. Po przekazaniu tej wiadomości rozmówca rozłączył się i nie odbierał już telefonu.

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawskie zoo ma kolejnego nowego mieszkańca. Tym razem to mała ośliczka somalijska o imieniu Zuzia. Niebawem będzie można zobaczyć ją na wybiegu.

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1 sierpnia w  80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, by oddać hołd i uczcić pamięć poległych o godzinie 17 na terenie województwa mazowieckiego zostaną włączone syreny alarmowe. Sygnał będzie ciągły i potrwa minutę.

1 sierpnia o 17 na całym Mazowszu zawyją syreny

1 sierpnia o 17 na całym Mazowszu zawyją syreny

Źródło:
tvnwarszawa.pl