Najnowsze

1231 nowych krzyży na Powązkach. Remont kwater z 1920 roku

Najnowsze


Generalny remont kwater żołnierzy na Cmentarzu Wojskowym dobiegł końca. Odnowiono 1231 betonowych krzyży i 1288 tabliczek. Koszt prac wyniósł ponad 1 mln zł.

To największy remont na terenie Cmentarza Wojskowego od lat. Prace prowadzono w kilku etapach. Pierwszy zakończył się pod koniec ubiegłego roku i finansowany był z budżetu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

"Drugi etap rozpoczęty w 2016 r. finansowany był w całości ze środków Wojewody Mazowieckiego" – informuje Anna Szczygieł, rzeczniczka wojewody.

Oprócz nowych krzyży i tabliczek, odnowiono obrzeża zbiorowych mogił i alejki między grobami poległych żołnierzy.

Groby żołnierzy Bitwy Warszawskiej

W wyremontowanych kwaterach spoczywa ponad 3 tysiące żołnierzy Wojska Polskiego walczących w latach 1918-1920. Większość z nich uczestniczyła również w wielkiej Bitwie Warszawskiej 1920, której 96. rocznicę będziemy obchodzić w najbliższy poniedziałek – 15 sierpnia.

"Pod opieką Wojewody Mazowieckiego znajduje się ponad 1 300 obiektów – grobów, mogił zbiorowych, kwater i cmentarzy wojennych. Większość pochodzi z czasów I i II wojny światowej" – informuje rzeczniczka urzędu wojewódzkiego.

Jak dodaje, wojewoda przeznacza na ich utrzymanie ok. 2,5 mln zł rocznie.

Zbiórka na zapomniane groby

Niestety, w Warszawie nie brakuje powstańczych grobów, o które nikt nie dba. Wiele z nich jest zniszczonych i zapomnianych, a na renowację brakuje środków. Aby to zmienić, kilka dni temu uruchomiono specjalną zbiórkę pieniędzy.

Akcja ruszyła pod hasłem "Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich". Jej inauguracja miała miejsce w Muzeum Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT ZBIÓRKI:

Ruszyła zbiórka "Nie zapomnij o nas"
Ruszyła zbiórka "Nie zapomnij o nas"TVN24

kw/r

Źródło zdjęcia głównego: mat.prasowe

Pozostałe wiadomości