Przygotuj się na:

44. MARATON WARSZAWSKI

W niedzielę tysiące biegaczy pobiegnie w Maratonie Warszawskim. Wydarzeniu będą towarzyszyć także inne biegi. Starty zaplanowane są z Konwiktorskiej, a trasy obejmą Łazienki Królewskie, Stare Miasto, warszawską Pragę, a także Żoliborz czy Bielany. Multimedialny Park Fontann przemieni się w strefę kibicowania.

Najnowsze

Trzaskowski pisze o "straumatyzowanych ukraińskich dzieciach" i apeluje o ciszę

Najnowsze

Autor:
dg
Źródło:
PAP
Prezydent Katowic nie chce uruchomić syren w ramach rocznicy katastrofy smoleńskiej
Prezydent Katowic nie chce uruchomić syren w ramach rocznicy katastrofy smoleńskiejTVN24
wideo 2/2
TVN24Prezydent Katowic nie chce uruchomić syren w ramach rocznicy katastrofy smoleńskiej

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało o planowanym włączeniu syren alarmowych w niedzielę rano w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej. Prezydent Warszawy zaapelował, aby syren w mieście nie włączać z uwagi na przebywających w stolicy straumatyzowanych wojną uchodźców z Ukrainy.

Decyzja resortu wywołała falę krytyki wśród niektórych samorządowców, którzy obawiają się o to, jak na dźwięk syren alarmowych zareagują przebywający w całej Polsce uchodźcy z Ukrainy. Włączenia syren odmówił m.in. prezydent Katowic Marcin Krupa. Podobne decyzje zapadły w Łodzi, Poznaniu czy Sopocie.

Rafał Trzaskowski apeluje o ciszę

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie wyraził zgody na włączenie miejskich syren w rocznicę katastrofy smoleńskiej. Miasto ich nie włączy - przekazał zastępca rzecznika prasowego stołecznego ratusza Jakub Leduchowski.

Jak dodał, to jednak nie rozwiązuje problemu. - Większość syren alarmowych w Warszawie jest w gestii wojewody - dlatego apelujemy o ciszę - zaznaczył Leduchowski.

Głos w sprawie zabrał przed południem prezydent Warszawy. "Rząd zarządził włączenie syren na rocznicę katastrofy smoleńskiej. W mieście, w którym jest 120 tysięcy straumatyzowanych ukraińskich dzieci, reagujących nerwowo nawet na dźwięk samolotu. Syreny w Warszawie są w gestii wojewody. Apeluję o ciszę!" - napisał w mediach społecznościowych Trzaskowski.

Kilka godzin wcześniej MSWiA poinformowało, że 10 kwietnia o godz. 8.41, zgodnie z przepisami, zostanie uruchomiony ciągły dźwięk syren. "Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności. Informacja o uruchomieniu syren została przekazana mieszkańcom z 24-godzinnym wyprzedzeniem, również za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO)" - zaznaczyło ministerstwo.

"Jutro o godz. 8.41, w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej, zawyją syreny alarmowe we wszystkich województwach w całym kraju. Pamiętamy o tych, którzy 12 lat temu chcąc upamiętnić poległych w Katyniu, sami zapłacili najwyższą cenę" - napisał w sobotę szef MSWiA Mariusz Kamiński i dodał "Cześć Ich pamięci!".

W sobotę około południa MSWiA zapowiedziało, że do osób posiadających telefony komórkowe z ukraińskimi kartami SIM i zalogowanych do polskich sieci komórkowych zostanie przesłany alert RCB w języku ukraińskim z informacją, że uruchomienie syren związane jest z rocznicą katastrofy smoleńskiej.

Autor:dg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości