11 listopada w Warszawie. Marsz, bieg i 11 zgromadzeń

Dyrektor biura bezpieczeństwa o Marszu Prezydenckim i biegu
Źródło: TVN24
50-tysięczny Marsz Niepodległości nie będzie jedynym wydarzeniem, które zaplanowano w stolicy na najbliższy poniedziałek. Traktem Królewskim przejdzie prezydencki marsz Razem dla Niepodległej. W ścisłym centrum odbędą się również bieg i kilka mniejszych manifestacji. – Trasy przemarszów nie przecinają się – zapewniała w czwartek Ewa Gawor, dyrektor biura bezpieczeństwa w urzędzie miasta.

11 listopada w stolicy rozpocznie się uroczystościami w archikatedrze, a o 12 na wyremontowanym pl. Piłsudskiego odbędzie się uroczysta odprawa warty i apel pamięci. O godz. 13.15 wyruszy z kolei marsz prezydencki "Razem dla Niepodległej" – trasą sześciu pomników.

Warszawiacy muszą spodziewać się utrudnień na ulicach: Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskie, Chopina, pl. Na Rozdrożu, Bagatela i Belwederska do Gagarina.

11 zgromadzeń publicznych

- Tego dnia mamy również 25. Bieg Niepodległości z udziałem 12 tysięcy uczestników. Trasa będzie przebiegała ulicami: al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości, na odcinku Stawki-Rakowiecka – wyjaśniała Ewa Gawor. – Bieg odbędzie się w pętli, wyruszy o 11.11. Wyłączenia z ruchu kołowego w godz. 11-15, a tramwaje nie będą jeździły od 8 rano – dodała.

Te dwa wydarzenia mają formalny status imprez masowych. Ale 11 listopada odbędzie się też 11 zgromadzeń publicznych, wśród nich wielki marsz środowisk narodowych. – Odbędzie się Marsz Niepodległości z udziałem ok. 50 tysięcy osób. Zaplanowany jest w godz. 15-20, zbiórka przed Pałacem Kultury. Udało nam się umówić, żeby podczas zbiórki, nie było zajęte rondo Dmowskiego – zaznaczyła Gawor.

Ok. godz. 16 uczestnicy przejdą przez rondo, a potem Marszałkowską, Waryńskiego, Puławską, Goworka, Spacerową, Belwederską i Al. Ujazdowskim do pl. Na Rozdrożu.

W czasie marszu w Parku Agrykola ma przebywać do 10 tys. osób. 200 osób ma też wyruszyć sprzed Ambasady Węgierskiej i dołączyć do pozostałych narodowców

Ewa Gawor o zgromadzeniach związanych z ONR

"Trasy nie przecinają się"

- Trasy zgromadzeń nie nakładają się i nie przecinają. Jeżeli mieliśmy zgłoszenie, które pokrywało się z inny, to wzywaliśmy do zmiany miejsca lub czasu – wyjaśniła dyrektor biura bezpieczeństwa.

Gawor powiedziała, że organizatorzy Marszu Niepodległości nie wnioskowali o wsparcie policji. Podkreśliła, że jeśli przebieg zgromadzenia będzie się odbywał zgodnie z przepisami, bez łamania prawa, interwencja policji nie będzie podejmowana. Gawor zaznaczyła, że za przebieg marszu są odpowiedzialni organizatorzy, jednak decyzję o jego rozwiązaniu będą mogli podjąć także upoważnieni do tego urzędnicy w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia.

Dyrektor stołecznego biura bezpieczeństwa poinformowała, że dodatkowo obchody 11 listopada będzie zabezpieczać 2,9 tys. funkcjonariuszy policji z kraju a także Żandarmeria Wojskowa, straż pożarna, straż miejska. Podkreśliła, że dodatkowe siły mogą zostać użyte w przypadku dużego zagrożenia.

Dyrektor biura bezpieczeństwa przypomniała też, że 11 listopada rozpoczyna się konferencja klimatyczna COP-19. – To będzie pierwszy dzień. Jej uczestnicy, pojawią się rano na Stadionie Narodowym. W godzinach późno popołudniowych przemieszczą się Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Dobrej. To będą tylko te dwa obiekty, te miejsca będą również pod naszym nadzorem – zapewniła Gawor.

Gawor nie chciała informować o liczbie i miejscach zgromadzeń związanych ze szczytem, gdyż - jak mówiła - wciąż można je zgłaszać. Powiedziała, że prawdopodobnie 16 listopada specjalnym pociągiem z Brukseli przyjedzie ok. tysiąc osób z ruchu alterglobalistów.

O konferencji klimatycznej

Mapa zgromadzeń
Mapa zgromadzeń
Źródło: Urząd Miasta

ZOBACZ MAPĘ W DUŻEJ ROZDZIELCZOŚCI

PEŁNA LISTA ZGŁOSZONYCH WYDARZEŃ:

ZGROMADZENIA PUBLICZNE:

1. Osoba prywatna

11 listopada (poniedziałek) godz. 8.00 - 22.00

Miejsce: przy przejściu podziemnym przy al. Szucha od strony Trasy Łazienkowskiej.

Cel: uczczenie Święta Niepodległości.

Liczba uczestników: ~90 osób.

2. Osoba prywatna

11 listopada (poniedziałek) godz. 10.00 - 20.00

Miejsce: Park Agrykola.

Cel: uczczenie Święta Niepodległości, wyrażenie przywiązania do suwerenności Polski.

Liczba uczestników: 10 000 osób.

3. Osoba prywatna

11 listopada (poniedziałek) godz. 11.00 - 13.00

Miejsce: przed Komisariatem Policji przy ul. Wita Stwosza, przemarsz ul. Puławską przed Komisariat przy ul. Malczewskiego.

Cel: Protest przeciwko stosowaniu przemocy wobec nieletnich.

Liczba uczestników: 120 osób.

4. Osoba prywatna

11 listopada (poniedziałek) godz. 11.00 - 15.00

Miejsce: przed kościołem na pl. Trzech Krzyży, przemarsz ~godz. 12.00: Al. Ujazdowskie i ul. Matejki przed Sejm RP.

Cel: modlitwa za ojczyznę.

Liczba uczestników: 500 osób.

5. Osoba prywatna

11 listopada (poniedziałek) godz. 11.30 - 14.00

Miejsce: zbiórka przed Ambasadą Węgier przy ul. Chopina 2, przemarsz: Mokotowska, Koszykowa, pl. Konstytucji i Marszałkowska do ronda Dmowskiego. Następnie manifestanci przyłączą się do 'Marszu Niepodległości'.

Cel: 'Uczczenie braterstwa narodów węgierskiego i polskiego'.

Liczba uczestników: 200 osób.

6. Osoba prywatna

11 listopada (poniedziałek) godz. 14.00 - 16.00

Miejsce: zbiórka przed Pałacem Prezydenckim po stronie Galerii Kordegarda, przemarsz na pl. Zamkowy i z powrotem przed Pałac Prezydencki

Cel: proekologiczne.

Liczba uczestników: 60 - 80 osób.

7. Osoba prywatna

11 listopada (poniedziałek) godz. 14.30 - 15.00

Miejsce: przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego przy ul. Tokarzewskiego - Karaszewicza.

Cel: „Protest przeciwko usunięciu dzieł A. Mickiewicza i H. Sienkiewicza z kanonu lektur szkolnych”.

Liczba uczestników: 100 osób.

8. Stowarzyszenie 'Marsz Niepodległości'

11 listopada (poniedziałek) godz. 15.00 - 20.00

Miejsce: zbiórka na rondzie Dmowskiego, przemarsz: Marszałkowska, Waryńskiego, Puławska, Goworka, Spacerowa, Belwederska i Al. Ujazdowskie do pl. Na Rozdrożu.

Cel: Święto Niepodległości, promocja dumy narodowej.

Liczba uczestników: 50 000 osób.

9. Falenickie Towarzystwo Kulturalne

11 listopada (poniedziałek) godz. 15.30 - 18.00

Miejsce: Zbiórka przy ul. Bartoszyckiej 43/45, przemarsz: Bartoszycka, Narcyzowa i Walcownicza do parkingu przy skrzyżowaniu ulic: Bystrzycka i Walcownicza.

Cel: parada w ramach Święta Niepodległości.

Liczba uczestników: 800 osób.

10. Osoba prywatna

11 listopada (poniedziałek) godz. 17.00 – 17.45

Miejsce: ul. Krakowskie Przedmieście 32.

Cel: Przypomnienie historii i ideologii lewicowych.

11. Osoba prywatna

11 listopada (poniedziałek) godz. 18.00 - 22.00

Miejsce: pl. Defilad.

Cel: Protest przeciwko bezrobociu.

Liczba uczestników: 1500 osób.

IMPREZY MASOWE:

godz. 12.00 - 16.00

Kancelaria Prezydenta RP

Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Urząd M.st. Warszawy

Marsz: 'Razem dla Niepodległej'.

Trasa: ul. Królewska; ul. Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. trzech Krzyży, Al. Ujazdowskie, al. Ujazdowskie, pl. Na Rozdrożu, Belwederska

godz. 11.00 – 15.00

XXV Bieg Niepodległości

Trasa: al. Jana Pawła/Stawki - al. Niepodległości/Rakowiecka

ran,PAP/b

Czytaj także: