Aktywiści w obronie wykluczonych z transportu miejskiego. "Dla wielu samochód to przykra konieczność, a nie symbol statusu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kościńska o wykluczeniu komunikacyjnym na Mazowszu
Kościńska o wykluczeniu komunikacyjnym na MazowszuTVN24
wideo 2/4
Kościńska o wykluczeniu komunikacyjnym na MazowszuTVN24

Miasto Jest Nasze zajęło się tematem wykluczenia transportowego w województwie mazowieckim. W ramach akcji "Mazowsze Express" społecznicy sprawdzili, co jest lepszym środkiem transportu: pociąg czy samochód. Powstała Mapa Wykluczenia Transportowego w województwie mazowieckim i raport. Wynika z niego między innymi, że mieszkańcy 65 procent gmin nie mają dostępu do połączeń kolejowych, choć przez wiele z nich przechodzą tory.

"Mazowsze Express" to akcja aktywistów ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. W pierwszym "odcinku" sprawdzili, co jest lepszym środkiem transportu do poruszania się. W środę rano pięć osób wyruszyło w podróż przez Mazowsze: poseł Franek Sterczewski, influencerka Areta Szpura oraz trójka aktywistów MJN – Basia Jędrzejczyk, Justyna Kościńska i Jan Mencwel. Sprawdzili, czym szybciej i bardziej komfortowo dojadą do centrum Warszawy z oddalonej o 70 kilometrów miejscowości Mrozy. Podzielili się na dwa zespoły, jeden podróżował pociągiem, drugi – samochodem. 

- Ekipa podróżująca pociągiem wygrała. Nie mieliśmy najmniejszych szans - jechaliśmy jedną godzinę i 23 minuty, choć z Mrozów do Warszawy jedzie się prawie cały czas nową trasą S2 i mimo że to było już poza godzinami szczytu, kiedy właściwie nie było korków. Nie musieliśmy też szukać miejsca do parkowania, bo zaparkowaliśmy na parkingu strzeżonym pod Pałacem Kultury. Mimo to czas przejazdu samochodem był dużo gorszy niż pociągiem - powiedział na środowej konferencji prezes MJN Jan Mencwel.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Szybciej, taniej i wygodniej

Pociągiem podróżowali Szpura i poseł Sterczewski. - Przyjechaliśmy tutaj w niespełna godzinę, bilet kosztował 15 złotych i 20 groszy, czyli po pierwsze jest to dwa razy szybciej niż jazda samochodem, po drugie jest to dużo tańsze, a po trzecie bardzo przyjemne, bo siedzieliśmy, mogliśmy pracować na komputerze, porozmawiać, wypić kawkę. Transport zbiorowy jest najbezpieczniejszy, najwygodniejszy, najbardziej ekologiczny, najszybszy i dlatego powinien być priorytetem dla Mazowsza, dla wszystkich miast i dla całego państwa - przekonywał poseł.

Zauważył jednak, że nie wszystkie miejscowości na Mazowszu i w Polsce mają tak dobre połączenia z Warszawą czy innymi stolicami regionów i województw. - I musimy to zmienić. To naprawdę nie może tak być, że według wielu wyliczeń ponad 14 milionów Polek i Polaków cierpi z powodu wykluczenia komunikacyjnego. To jeden z najpoważniejszych problemów i wyzwań dla tego państwa. Dlatego zachęcamy wszystkich polityków ze szczebli samorządowych po ministerialne, żeby wzięli sobie tę sprawę do serca i zrobili wszystko, by jak najwięcej osób mogło po prostu wsiąść w taki pociąg jak my dzisiaj rano, dojechać spokojnie do pracy, do szkoły, do szpitala i w taki sposób żyć wygodniej, lepiej, bezpieczniej i taniej - mówił Sterczewski.

Podkreślił, że jest to też ważne w obliczu drożejącego paliwa, kryzysu klimatycznego czy sezonu smogowego: - To jest ten moment, kiedy transport zbiorowy musi być priorytetem i musimy zrobić wszystko, żeby nie było tak, że kolejne połączenia są likwidowane, że kursy są zmniejszane. Rozumiemy, że sytuacja budżetowa może być z wielu powodów trudna, ale tak samo jak ochrona zdrowia, edukacja, tak samo transport zbiorowy jest jednym z filarów państwa i o to apelujemy, żeby go nie pomijać i bronić jak konstytucji.

Zasięg kolei w województwie MazowieckimMJN

"Informacje, które są w tym raporcie, chwytają za serce"

- Czasami dobrze jest wyjść z warszawskiej bańki i zobaczyć, jak wygląda to poza Warszawą. Można namawiać ludzi do tego, żeby jeździli komunikacją miejską, ale jak mają to zrobić, jak nie mają jak, nie mają tych połączeń. Ja sama widzę po mojej babci, która mieszka w mniejszej miejscowości na Mazowszu czy cioci, która mieszka pod miastem, że one nie mogą poradzić sobie bez auta i moje rady są dla nich nierzeczywiste - mówiła z kolei Areta Szpura.

Dodała, że to bardzo ważne, żeby te rady móc zderzyć z rzeczywistością i oczekiwać jako obywatele pomocy systemowej, żeby mieszkańcy różnych miejscowości mieli równe szanse: - Informacje, które są w tym raporcie, chwytają ze serce. Na przykład, że dzieci musza wracać na piechotę, bo chcą zostać na dodatkowe zajęcia,, a potem nie mają jak wrócić do domu i to rzeczywistość, która spotyka więcej osób, niż mi się wydawało wcześniej.

"Dla wielu samochód to przykra konieczność, a nie symbol statusu"

Socjolożka z Euroreg UW i członkini Miasto Jest Nasze dr Justyna Kościńska opowiedziała więcej o samym raporcie: - Zbadaliśmy trzy miejscowości w województwie mazowieckim i przedstawimy kompleksową mapę połączeń w województwie. Nie wszędzie jest tak kolorowo. Ja, jako badaczka, byłam odpowiedzialna za realizację badania jakościowego w trzech miejscowościach i obraz, który zdobyliśmy, to obraz kurczącego się transportu publicznego w tych miastach i coraz bardziej zwijającej się oferty. To wykluczenie komunikacyjne dotyka grupy, które już na wstępie są w jakiś sposób słabsze, na trudniejszej pozycji, czyli osoby starsze i młodzież, która często nie może dotrzeć na zajęcia dodatkowe i rozwijać swoich pasji.

Duże nierówności widać na przygotowanych przez MJN mapach, na których liczbę połączeń zestawiono z liczbą mieszkańców każdej mazowieckiej gminy. Widać je też w liczbach, które przytaczają aktywiści w raporcie: 65 procent gmin w województwie nie ma dostępu do połączeń kolejowych, i to mimo że przez wiele z nich przechodzą tory. Nie są jednak wykorzystywane w ruchu pasażerskim. Co więcej, trzy czwarte wszystkich połączeń transportem publicznym na Mazowszu nie działa w weekendy, a 45 procent całkowicie wygasa w okresie wakacji letnich. - Dla wielu mieszkańców Mazowsza samochód to przykra konieczność, a nie symbol statusu - mówiła dr Kościńska. - Braki w transporcie zbiorowym najbardziej uderzają w osoby niezamożne, seniorów i młodzież, czyli grupy już w punkcie wyjściowym w słabszej pozycji. Wykluczenie transportowe może się przekładać na wykluczenie społeczne: uczniom odbierana jest możliwość korzystania z dodatkowych zajęć, osoby starsze mają problem z odbyciem wizyt u lekarza, trudniej jest również znaleźć pracę - podkreśliła .

- Nasz raport zostanie rozesłany do wszystkich radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego, a także do marszałka Adama Struzika oraz do wszystkich polityków, którzy są związani z Mazowszem i decydują o kształcie oferty transportowej w województwie. To wstyd, że w drugiej dekadzie XXI wieku mieszkańcy najbogatszego województwa w Polsce są skazani na poruszanie się własnym samochodem. Naszym raportem i akcją "Mazowsze Express" chcemy uświadomić skalę problemu i dotrzeć do polityków wszystkich opcji. Niech zobaczą, ile wyszło z składanych wiele razy zapowiedzi o walce z wykluczeniem transportowym – podsumowała Barbara Jędrzejczyk, przewodnicząca Miasto Jest Nasze.

Dostępność transportu publicznego na MazowszuMJN

Autorka/Autor:mp/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Mamy pierwszą osobę w Polsce ukaraną za mówienie "patodeweloperka", to aktywista Miasto Jest Nasze - informuje współzałożyciel stowarzyszenia i od niedawna stołeczny radny Jan Mencwel. W uzasadnieniu sąd podnosi, że odbiór tego sformułowania jest "negatywny", a w stosunku do dewelopera, o którym pisał aktywista, jest "obraźliwe" i "nie znajduje żadnego uzasadnienia".

Aktywista ukarany przez sąd za sformułowanie "patodeweloperka". "Pierwszy w Polsce"

Aktywista ukarany przez sąd za sformułowanie "patodeweloperka". "Pierwszy w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na Płochocińskiej. Jak dowiedział się nasz reporter Artur Węgrzynowicz, w zderzeniu osobowej skody z busem zginęła kobieta. Na miejscu były wszystkie służby.

Zderzenie na Płochocińskiej. Nie żyje kobieta

Zderzenie na Płochocińskiej. Nie żyje kobieta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich dwudziestu lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmienili miejsca zamieszkania, by uniknąć kar za błędy przeszłości. Nie udało się. Na trop poszukiwanych trafili policjanci z komendy w Piasecznie. 39-latek za kratami spędzi osiem miesięcy, a 63-latek - rok.

Byli zdziwieni, że policjanci ich znaleźli

Byli zdziwieni, że policjanci ich znaleźli

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Wyszkowa (Mazowieckie) zatrzymali 51-latkę podejrzaną o dokonanie kilku kradzieży z włamaniem. Podczas przesłuchania kobieta przyznała się do popełnionych czynów. Policjantom tłumaczyła, że zainspirowały ją seriale kryminalne.

Przyznała się do kilku włamań i kradzieży, zainspirowały ją seriale kryminalne

Przyznała się do kilku włamań i kradzieży, zainspirowały ją seriale kryminalne

Źródło:
PAP

Poznał w sieci kobietę, która zaproponowała mu założenie sklepu internetowego na azjatyckiej platformie sprzedażowej. Oferta była kusząca, skończyło się na stracie setek tysięcy złotych.

Zainwestował w "azjatycki sklep", stracił ponad 300 tysięcy złotych

Zainwestował w "azjatycki sklep", stracił ponad 300 tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pierwsze pięć dni maja postój auta w warszawskiej Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego będzie darmowy.

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Źródło:
PAP

Wystawa zdjęć "Urzecze i Wisła" autorstwa warszawskiego fotografa Wiktora Strumiłło trafiła do kolejnej londyńskiej galerii. Od soboty, 4 maja będzie można obejrzeć ją w POSK Gallery.

"Urzecze i Wisła" do obejrzenia w Londynie

"Urzecze i Wisła" do obejrzenia w Londynie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę. Kilka godzin później do sprawy odnieśli się aktywiści.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl