Na sufitach "brudny róż", na ścianach stal kortenowska. Budowa metra na Bemowie

Źródło:
PAP
Wizyta na terenie stacji metra Bemowo
Wizyta na terenie stacji metra Bemowo TVN24
wideo 2/3
Wizyta na terenie stacji metra Bemowo TVN24

Góra prawie gotowa, pod ziemią intensywne prace. Wykonawca bemowskiego odcinka drugiej linii metra zaprosił dziennikarzy na przyszłą stację Bemowo, by pochwalić się postępem prac. Pasażerowie mają tu dojechać w połowie przyszłego roku.

Po miesiącach utrudnień mieszkańcy Bemowa mogą już w pełni korzystać ze skrzyżowania Górczewskiej z Powstańców Śląskich. Na razie na skrzyżowaniu Górczewskiej i Klemensiewicza światła ustawione są w porządku czasowej organizacji ruchu, nieuwzględniającej ruchu tramwajowego. Stan ten potrwa do czasu wznowienia ruchu tramwajowego na tym odcinku, czyli do lutego 2022 roku. Odtworzono już wszystkie ścieżki rowerowe i większość chodników, również te prowadzące prosto do wejść na stację.

"Brudny róż" na suficie akustycznym

- Osiem miesięcy przed zakończeniem kontraktu oddajemy warszawiakom, mieszkańcom Bemowa i osobom przyjeżdżającym jedno z kluczowych skrzyżowań w zachodniej części Warszawy. W tym momencie na powierzchni brakuje tylko jednego chodnika, który jest w kolizji z punktem informacyjnym. Będziemy ten punkt utrzymywali najdłużej jak się da, żeby być dalej w kontakcie z mieszkańcami. Więc chodnik odtworzymy na samym końcu - mówił w środę Bartosz Sawicki, rzecznik wykonawcy - firmy Gulermark. - Wszystko wygląda tak, jak na zakończenie kontraktu 15 lipca 2022 roku - dodał.

W rejonie budowy drugiej linii metra na Bemowie trwa sadzenie drzew oraz odtwarzanie zieleni. Łącznie posadzone zostaną 333 drzewa, w tej chwili posadzono już 230, pozostałe pojawią się na wiosnę. Większość będzie rosła przy stacji Bemowo. Pozostałe przy stacji Ulrychów, wentylatorni i w okolicach komory demontażowej. Oprócz drzew przy obu stacjach sadzone będą krzewy – będzie ich ponad 20 tysięcy. Zieleń uzupełnią też rabaty bylinowe (około 1,6 tysiąca sztuk).

Na samej stacji trwają prace wykończeniowe. Położono już specjalny sufit akustyczny, dzięki czemu na stacji będzie ciszej. Ma mieć kolor "brudnego różu". Na ścianach kładzione są płyty z cegły klinkierowej oraz posadzki i gresy. Zakończono montaż konstrukcji stalowych na wszystkich wyjściach ze stacji. Na części z nich pojawiły się już elementy szklanego zadaszenia. Zamontowano już wszystkie schody ruchome oraz cztery z 11 wind.

Stal kortenowska na ścianach

Na peronie również kładzione są posadzki. Zamontowane są już ściany zatorowe, które na stacji Bemowo wykonane są ze stali kortenowskiej. Na drugiej bemowskiej stacji - Urlychów - na ścianach zatorowych jest miedź pokryta patyną (będzie jej nadawała odcień niebiesko-zielony). Montowane są również elementy sufitu podwieszanego nad peronem stacji. Kasetony w kolorze miedzi są ułożone skośnie do osi peronu. Trwają prace przy montażu trzeciej szyny.

Prace wykończeniowe trwają również w rejonie torów odstawczych. "Wykonywane są aktualnie prace posadzkarskie, montaż drzwi i sufitów podwieszanych oraz schodów zabiegowych w czerpnio-wyrzutni, drabin, podestów i balustrad. Prowadzone są prace instalacyjne, zarówno w obrębie tras kablowych, jak i systemów pomiarowych i zasilających. Dobiegają końca prace związane z instalacjami sanitarnymi" - przekazało Metro Warszawskie.

Druga linia metra ma połączyć Bemowo z Bródnem i będzie liczyć 21 stacji. W tej chwili gotowy jest odcinek liczący 13 stacji, łączący Wolę z Targówkiem. Równolegle trwa budowa nowych stacji na Bródnie i na Bemowie. Na lewym i prawym brzegu powstanie pięć nowych stacji: Zacisze, Kondratowicza i Bródno oraz Ulrychów i Bemowo. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi pasażerowie będą mogli z nich skorzystać w drugiej połowie 2022 roku.

Tramwaje wrócą na Górczewską

Podczas spotkania z dziennikarzami Bartosz Sawicki przekazał także, że po trzech latach tramwaje wrócą na pętlę Górczewska. Nie będzie to jednak rozwiązanie ostateczne. Gdy tylko wydane zostanie pozwolenie na budowę kolejnych stacji bemowskiego odcinka metra, tramwaje prawdopodobnie znowu zostaną zawieszone.

- W lutym zostanie przywrócony ruch tramwajowy na ulicy Górczewskiej do pętli tramwajowej - zapowiedział rzecznik Gulermarku.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Metro Warszawskie

Pozostałe wiadomości

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 16.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wieczorem grzmi na południowym wschodzie kraju. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W Serbii dostali się do naczepy ciężarówki i tak dotarli do Polski. Stąd próbowali się dostać do Niemiec. Samochód, którym podróżowało pięciu obywatele Indii zatrzymali strażnicy graniczni i policjanci. Wszyscy pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka. Kłopoty ma też kierowca, którym był Polak. Odpowie nie tylko za pomoc w przekraczaniu granic, ale i prowadzenia auta mimo zakazu, za to pod wpływem środków odurzających.

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

54-latek został zatrzymany, gdy pijany prowadził auto. Policjanci odebrali mu prawo jazdy, ale się tym nie przejął. Po kilku dniach został zatrzymany ponownie i znowu był pijany. Stanie przed sądem grozi mu do trzech lat więzienia.

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 17. przyznano Nagrody Literackie m.st. Warszawy. Jury wyróżniło autorki i autorów w pięciu kategoriach. Specjalny tytuł warszawskiej twórczyni, przyznawany za całokształt twórczości, trafił do Joanny Papuzińskiej.

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP