Świat

Świat

Na czwartek synoptycy TVN Meteo zapowiadają opady śniegu w Karpatach. Jednak u naszych zachodnich sąsiadów biały puch zalega na szczytach już od środy. Białe szaleństwo trwa - na razie tylko w postaci bitwy na śnieżki.

Co najmniej 103 osoby poniosły śmierć w krajach Ameryki Środkowej w rezultacie ulewnych deszczów i wywołanych przez nie powodzi - poinformowały w środę władze. Woda zniszczyła liczne mosty i drogi oraz zalała znaczne obszary pól uprawnych.

Może i Stanom Zjednoczonym udało się umieścić pierwszego człowieka na Księżycu, ale to rosyjscy naukowcy i badacze chcą postawić na nim swoje kolonie. Pierwsza baza mogłaby powstać w ciągu 20 lat.

Jak w kraju ogarniętym przez powódź ratować swój dobytek? Odpowiedź może wydawać się absurdalna - przenieść go na most. W Tajlandii są one - razem z wiaduktami, estakadami i wyżej położonymi drogami - szczelnie zastawione samochodami, które udało się wywieźć przed wielką wodą.

Powódź zalewająca od dwóch i pół miesiąca Tajlandię nie oszczędziła fabryki Honda Motor w prowincji Ayutthaya. Na jej parkingu znajdują się tysiące podtopionych samochodów. Na zdjęciach widać, że udało się uratować jedynie niewielką ich część, przetransportowaną na estakadę wzniesioną ponad pozostałymi drogami.

Powódź zastała w Tajlandii Polkę, która uczy tam języka angielskiego. @Anna skontaktowała się z Kontaktem 24 i przesłała swoją relację. - Woda zniszczyła prawie całe miasto. Można poruszać się wyłącznie łódkami. Nawet mosty są pod wodą - w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 mówi internautka. - Ponad 20 z 76 prowincji w Tajlandii znajduje się pod wodą - dodaje.

Ukraiński parlament unieważnił we wtorek swą wrześniową uchwałę i postanowił przywrócić zmianę czasu na letni i zimowy. Za powrotem do zmiany czasu głosowało 295 z 349 deputowanych, obecnych na sali obrad. Zmiana czasu, podobnie jak w Polsce, już w niedzielę 30 października.

Milion worków z piaskiem nie wytrzymało naporu wody, mknącej w kierunku centrum Bangkoku, stolicy Tajlandii. Kraj od końca lipca zmaga się z rekordową powodzią. Na skutek silnych monsunowych opadów deszczu zginęło już ponad 300 osób. Wiele miast, w tym słynąca z buddyjskich świątyń Ayutthaya, zostało całkowicie zalanych.

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, jak ciepły i słoneczny jest październik w Wielkiej Brytani. Jednak wszystko co dobre, kiedyś musi się skończyć. Według lokalnych mediów śnieg we wtorek spadł na północy Wielkiej Brytanii. Synoptycy portalu accuweather.com zapowiadają, że opady w najbliższym czasie zintensyfikują się, a temperatura może spać nawet do -4 st. C.

Mieszkańcy El Hierro zauważyli na wodzie ogromne bańki gazów wulkanicznych, które wydobywają się na powierzchnię oceanu. Według specjalistów jest to pierwszy etap tworzenia się nowej wyspy w archipelagu kanaryjskim. Zobacz zdjęcia wiru utworzonego wskutek erupcji.

Pierwszy w historii kosmiczny port lotniczy został oficjalnie otwarty. Spaceport America zbudowała korporacja Virgin Galactic, założona przez ekscentrycznego miliardera Richarda Bransona. Z kosmodromu na pustyni w Nowym Meksyku do końca 2012 roku ma wystartować pierwszy pojazd, którzy zabierze pasażerów w krótki lot w kosmos.

- Jedna ofiara, dziesiątki zablokowanych pociągów i pojazdów, zalane ulice, zamknięte drogi i porty - taka jest sytuacja we wschodniej i środkowej Bułgarii - poinformowało we wtorek bułgarskie radio publiczne. W wielu gminach, z powodu opadów deszczu i śniegu, ogłoszony został stan klęski żywiołowej.

Ogromna burza piaskowa przeszła w poniedziałek wieczorem przez Lubbock w amerykańskim stanie Teksas. Towarzyszył jej wiatr wiejący z prędkością prawie 100 km/h, który pozrywał linie energetyczne. Jak dotąd nie pojawiły się doniesienia ani o rannych, ani o zniszczeniach.

Z powodu panującej w Tajlandii powodzi, ponad 100 słoni zostało wyprowadzonych w bezpieczne miejsce poza kompletnie zalaną, największą na świecie Wioskę Słoni w mieście Ayutthaya. Krajowe władze zapewniły zwierzętom schronienie i jedzenie. Niestety, nie wszystkie z nich znalazły się w nowym miejscu. Te stare i schorowane wciąż przebywają w wiosce.

Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) odkryli, że Asyż, miasto znane jako miejsce narodzin św. Franciszka, zapada się. Według nich historyczne miasto we włoskim regionie Umbria w ciągu ostatnich 20 lat obniżyło się o aż 15 centymetrów.

Coraz więcej lotnisk w Argentynie i Urugwaju zmuszonych jest odwoływać loty. Przyczyną jest rozprzestrzeniający się nad tymi krajami pył powstały w wyniku wybuchu chilijskiego wulkanu Puyehue - to już druga erupcja w tym roku. Od poniedziałku wieczorem loty powoli są wznawiane.

Pierwszy śnieg w tym sezonie spadł zeszłej nocy w północno-wschodnich Chinach. Najwyższa temperatura w tym regionie wyniosła wówczas 4 st. C.

W poniedziałek dziesiątki tysięcy żurawi, całymi stadami, opuszczały swoje największe europejskie skupisko, węgierski step Hortobagy. Ptaki lecą, przez Sycylię, do Afryki. Obejrzyjcie przepiękne zdjęcia, na których udokumentowany jest początek ich podróży.

Śmierć 82 osób mają na koncie ulewne deszcze i gwałtowne burze, które od tygodnia nękają Amerykę Centralną. W niedzielę donoszono o śmierci 45 osób, ale w ciągu kilkunastu ostatnich godzin zmarło kolejnych 37. Zginęli obywatele Gwatemali, Hondurasu, Salwadoru i Nikaragui, ucierpieli również mieszkańcy Kostaryki.

- Układ niskiego ciśnienia, który unosi się nad meksykańskim półwyspem Jukatan, może w ciągu najbliższych 48 godzin przerodzić się w tropikalny cyklon – podali w niedzielę przedstawiciele amerykańskiego National Hurricane Center.