Świat

Świat

Azjaci walczą z potężnym żywiołem - tajfunem Soudelor. Na filmie nakręconym wideorejestratorem widać, że trąba powietrzna, która utworzyła się na skutek działalności tajfunu, dosłownie "zassała" biały osobowy samochód.

- Jeszcze nigdy w życiu nie widziałem tak potężnego tajfunu nad Tajwanem - stwierdził 60-letni mieszkaniec tego kraju. Bilans ofiar i strat po przejściu żywiołu ciągle rośnie. Na Tajwanie zanotowano rekordową ilość ludzi bez prądu po przejściu żywiołu, a w Chinach ponad milion odbiorców nie miało energii jeszcze przed nadejściem tajfunu.

Płoną pola w mieście Sweti Włas na wschodzie Bułgarii. Zagrożony rozprzestrzeniającym się ogniem jest miejscowy hotel, w którym są turyści z Polski. - Jest tutaj bardzo dużo dymu, od rezydenta dostaliśmy zarządzenie, by w razie czego być spakowanym - powiedziała nam pani Katarzyna, która na Kontakt 24 przysłała nagranie.

Pięć osób zginęło w wyniku powodzi, która uderzyła w poniedziałek na region w pobliżu miasta Tetowo, północno-zachodniej Macedonii. Ulice zostały pokryte gruzem i błotem a przez błyskawicznie wzrastający poziom wody wiele rodzin zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

W poniedziałek do luksusowej dzielnicy portowej w Buenos Aires w Argentynie wpłynął wieloryb. Ku uciesze mieszkańców i turystów, waleń co rusz wypływał na powierzchnię, zaledwie o włos mijając jachty zacumowane w porcie.

Niedzielny wieczór minął Amerykanom pod znakiem gwałtownych burz. W okolicy Chicago jedna osoba zginęła, a 20 zostało rannych. Na niebie pojawiły się także groźne tornada.