Świat

Świat

Powodzie im niestraszne. I tak wyszły na wypas

W miejscowości Franklin w stanie Tennessee nagrano, jak dwie krowy niewiele robiły sobie ze stojącej wody i ze stoickim spokojem przemierzyły zalany obszar, by udać się na wypas. Powódź powodzią, ale obiad sam się nie zje.

"Prawie cały kraj spowity tumanami żółtego pyłu"

W Korei Południowej, Chinach i Mongolii doszło do bardzo silnej burzy piaskowej. Stężenia szkodliwych pyłów były bardzo duże - gdyby takie wartości zostały zarejestrowane w Polsce, stacje pomiarowe wykazałyby przekroczenia norm o 2-3 tysiące procent.

"Zabijają jak najwięcej zwierząt". Trwa polowanie na foki w Kanadzie

Podczas polowań w ciągu roku zabijanych jest średnio trzysta tysięcy fok. Protestują przeciwko temu organizacje chroniące prawa zwierząt, wskazując, że polowania są niehumanitarne. Jak mówi Rebecca Aldworth, przedstawicielka jednej z nich, "to właśnie polowań na foki dotyczy największa część listów i zapytań kierowanych do rządu".

Pekin spowiła burza piaskowa

Stolica Chin w niedzielę obudziła się ogarnięta gęstym pyłem o wysokim stężeniu szkodliwych zanieczyszczeń dla zdrowia. To efekt burzy piaskowej, spowodowanej wiatrem wiejącym znad północno-zachodniej części kraju i Mongolii.

Jedne wybuchają gwałtownie, inne mniej. Od czego zależy moc erupcji wulkanu

Dlaczego islandzki wulkan w masywie Fagradalsfjall jest teraz spokojniejszy niż sycylijska Etna? Jak tłumaczyła geolog profesor Ewa Słaby, gwałtowność erupcji wulkanów zależy między innymi od składu stopu (upłynnionych skał) tworzących lawę. Ekspertka opowiedziała też, czy możliwe jest przewidywanie wybuchów wulkanów.

Eksplozje na rzece Siaś w Rosji

Rosyjskie władze zdecydowały o wysłaniu żołnierzy i pirotechników do wysadzenia lodu na niektórych rzekach. W ten sposób chcą zapobiec corocznym powodziom spowodowanym piętrzeniem się pokrywy lodowej i wylewaniu rzek.

Uluru zamieniło się w kompleks wodospadów

W ciągu zaledwie dwóch dni na Uluru w Australii spadła jedna szósta rocznej sumy opadów. Woda kaskadami lała się ze wzgórza, tworząc spektakularne widoki, przypominające wodospady.

Grillowali hot dogi na wulkanie

Naukowcy pracujący u podnóża wulkanu Fagradalsfjall, który przed kilkoma dniami wybuchł na Islandii, wykorzystali lawę jako gigantyczny grill. Przygotowali na nim parówki do hot dogów.

"To była najpiękniejsza rzecz, jaką w życiu widziałem!"

Przed kilkoma dniami z około osiemsetletniej drzemki obudził się islandzki wulkan Fagradalsfjall. W sobotę teren został otwarty dla turystów. Jeden z Polaków mieszkających na wyspie postanowił w nocy wybrać się na szczyt, a swoją relacją podzielił się z redakcją Kontaktu 24.