Do 2030 roku zapotrzebowanie na wodę przekroczy dostępne zasoby aż o 40 procent, alarmują eksperci w nowym raporcie. Ponad dwa miliardy ludzi już obecnie nie mają dostępu do czystej wody, a jeśli świat nie podejmie pilnych działań, szkody te będą coraz poważniejsze.
Jak wskazuje brytyjski "Guardian", nowy raport jest pierwszym, w którym kompleksowo przeanalizowano globalny system wodny i istotę zasobów wodnych dla poszczególnych państw, a także wskazano jakie zagrożenia mogą wyniknąć, jeśli świat zaniedba tę kwestię.
Autorzy raportu, skupieni w ramach organizacji Global Commission on the Economics of Water, wskazali, że ponad dwa miliardy ludzi na świecie nie mają dostępu do bezpiecznych zasobów wodnych, a co 80 sekund z powodu chorób wywołanych zanieczyszczoną wodą umiera dziecko poniżej 5. roku życia. Jak podkreślili, niedostateczny dostęp do wody pogłębia też kryzys żywnościowy. Ostrzegają, że jeśli świat nie podejmie pilnych działań, szkody te będą coraz poważniejsze.
Globalny niedobór wody
Autorzy dokumentu podkreślili, że przyczyną kryzysu związanego z wodą nie są katastrofy, wzrost liczby ludności czy wzrost gospodarczy, ale trwające od wielu dekad złe zarządzanie zasobami wodnymi. Według nich świat stoi w obliczu niedoboru wody sięgającego w 2030 roku 40 proc. względem zapotrzebowania.
W dodatku złemu zarządzaniu wodą towarzyszy globalne ocieplenie i utrata bioróżnorodności, które pogarszają sytuację. - Dowody naukowe wskazują, że mamy do czynienia z kryzysem wodnym. Źle wykorzystujemy wodę, zanieczyszczamy ją i zmieniamy cały globalny cykl hydrologiczny, poprzez to, co robimy z klimatem. To potrójny kryzys - stwierdził główny autor raportu i dyrektor Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu w Poczdamie Johan Rockstrom w rozmowie z "Guardianem".
ZOBACZ TEŻ: Niski poziom wody w jeziorze Garda odsłonił pas łączący wyspę San Biagio ze stałym lądem
Kryzys wodny
W raporcie przedstawiono także siedem rekomendacji dla państw. Stwierdzono w nich m.in., że rządy powinny zacząć traktować wodę jako "globalne dobro wspólne", które należy chronić we wspólnym interesie. Wskazano również konieczność zapewnienia czystej wody w wystarczających ilościach dla grup wrażliwych oraz współpracy z przemysłem w celu zwiększenia inwestycji w zarządzanie wodą.
Autorzy wskazali też, że należy zaprzestać zaniżania cen wody, wspierając najbiedniejszych, aby była ona bardziej efektywnie wykorzystywana. Należy również skończyć z nadmiernym dotowaniem rolnictwa, bo sektor ten ma tendencję do nadmiernego wykorzystywania wody, podjąć działania na rzecz odtwarzania terenów podmokłych i zwiększyć recykling wody w przemyśle.
Źródło: Guardian
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Jesus Diges