Świat

Świat

Władze miasta Bayan Nur położonego w chińskim regionie autonomicznym Mongolii Wewnętrznej wydały ostrzeżenia w związku z potwierdzonym w miejscowym szpitalu przypadkiem dżumy dymieniczej. Obowiązuje zakaz polowania oraz jedzenia mięsa zwierząt, które mogą przenosić bakterie tej choroby.

Setki przestarzałych komputerów, lampek, pralek, odkurzaczy, suszarek czy telefonów. Elektroodpady zasypują naszą planetę prawie tak samo jak plastik. Jednak traci tam nie tylko Ziemia, lecz także my sami - finansowo. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Koala australijski, ikoniczne zwierze zamieszkujące Nową Południową Walię, może wyginąć do 2050 roku. Może się tak stać, jeśli rząd tego stanu nie podejmie działań mających na celu ochrony tego gatunku i jego siedlisk.

W Chinach pojawił się nowy, potencjalnie niebezpieczny dla człowieka wirus grypy. Naukowcy twierdzą, że pod wieloma względami, w tym pochodzenia od trzody hodowlanej, jest podobny do wirusa AH1N1, wywołującego tak zwaną świńską grypę. Obawiają się jednak, że po przejściu mutacji może zacząć łatwiej rozprzestrzeniać się między ludźmi, dlatego istnieje ryzyko potencjalnej pandemii.

Podczas gdy świat nadal walczy z rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19, w rejonie Azji Południowo-Wschodniej gwałtownie rośnie zagrożenie tropikalnymi chorobami. Ludzie zostali w domach, a razem z nimi komary, przenoszące wirusy - wskazują eksperci, łącząc wzrost zachorowań z obostrzeniami wynikającymi z pandemii.

- Zbyt wielu obywateli w całej Europie oddycha powietrzem złej jakości - twierdzą przedstawiciele Komisji Europejskiej. Jednak wiele wskazuje na to, że większości krajów członkowskich nie uda się sprostać zobowiązaniom w zakresie redukcji zanieczyszczeń powietrza zaplanowanych do 2030 roku. Komisja Europejska wydała specjalny raport, w którym apeluje do rządzących o więcej skutecznych działań na rzecz czystego powietrza.