41,2 stopni Celsjusza - taką wartość pokazały w czwartek termometry w południowej Hiszpanii. Jak podała agencja meteorologiczna AEMET, to dopiero szósty w historii przypadek przekroczenia granicy 40 stopni w maju. Gorąca aura nawiedziła także stolicę kraju, Madryt.
W środę hiszpańska agencja meteorologiczna AEMET wydała pierwszy w 2024 roku alarm przed upałem. Jak wynika ze wstępnych danych, w mieście El Granado w prowincji Huelva temperatura wzrosła do 41,2 stopni Celsjusza, po raz pierwszy w tym roku przekraczając wartość 40 stopni na terenie Hiszpanii. Niewiele chłodniej było w Montoro niedaleko Kordoby, gdzie zanotowano 40 st. C.
Gorąca aura spodziewana jest również w piątek - na niektórych obszarach w dolinie rzeki Gwadalkiwir, w tym w okolicach Kordoby, termometry mogą pokazać 40 stopni Celsjusza lub więcej.
🌡La primera localidad en superar 40 °C este año ha sido en El Granado (Huelva), que ha registrado 41,2°C.
— AEMET (@AEMET_Esp) May 30, 2024
Montoro (Córdoba) ha llegado justo a 40 °C.
Datos provisionales.
Es el sexto año que se llega a 40 °C en mayo desde que hay registros en España. La primera vez fue 2006. pic.twitter.com/DEu7gMVoY8
Lipcowe gorąco
Upalnie było nie tylko w południowych regionach kraju. W czwartek ostrzeżenie przed gorącem obowiązywało także w Madrycie. Tam temperatura maksymalna powyżej 35 st. C, w nocy oscylowała natomiast około 20 st. C - wartości takie są typowe dla lipca, nie maja. Mieszkańcy i turyści próbowali ochłodzić się, chowając się w cieniu i uciekając do domów.
- Piję wodę, schładzam się co dziesięć minut. Nie ma innej opcji - opowiadała agencji Reutera sprzedawczyni prowadząca stragan na ulicach stolicy. - Szczerze mówiąc, to okropne. Upał jest nie do zniesienia.
Jak wynika z danych AEMET, po raz pierwszy wartość 40 st. C w maju została osiągnięta w 2006 roku. Od tego czasu zanotowano ją również w latach 2010, 2012, 2015, 2022 i 2024. Gorąco na Półwyspie Iberyjskim ma nieco zelżeć w weekend, ale od początku przyszłego tygodnia temperatura zacznie znowu rosnąć.
Źródło: Reuters, AEMET, La Razon, LGN Medios