Polska

Polska

Na Bałtyku wietrznie, chłodno i deszczowo

Chłód i deszcz będą tymi zjawiskami atmosferycznymi, które w piątek odbiorą żeglarzom przyjemność pływania po Bałtyku i polskich jeziorach. Dobre wieści mamy za to dla tych, którzy spędzają czas na Jeziorze Solińskim. Okaże się ono całkiem przyjazne właścicielom żaglówek.

Obrońcy owiec wracają w Tatry

Organizacja ekologiczna WWF Polska przekazała w czwartek bacom wypasającym owce na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego trzy owczarki podhalańskie. Psy mają nie tylko pilnować stad przed wilkami, lecz także powinny przywrócić tradycyjny krajobraz górskich hal.

Cztery dni po nawałnicy, a oni wciąż bez prądu

- W Lubuskiem wciąż trwa usuwanie awarii spowodowanych przez burze, które przeszły nad północną częścią regionu w minioną niedzielę. Problemy z dostawami prądu dotyczą jeszcze kilkunastu miejscowości - podało w czwartek Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Bieszczady: widoczność sięga 100 km

W czwartek śpiących w schronisku na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach obudził bardzo rześki poranek. Turyści po porannej kawie mogli podziwiać przepiękną panoramę gór - według GOPR widoczność sięgała bowiem 100 kilometrów. W dolinach zaś zalegała gęsta, mlecznobiała mgła.

"Tęskne stękanie" rozdziera Podkarpacie

W lasach Podkarpacia, głównie Bieszczad i Beskidu Niskiego, można usłyszeć tęskne stękanie i coraz śmielsze porykiwanie. To znak, że rozpoczęło się coroczne rykowisko, czyli okres godowy jeleni karpacki.

Zubilewicz: niech żyje wrzesień

Lato nadrabia zaległości. Lipiec był mało przyjemny dla nas, odrobinę lepszy sierpień. Ale dopiero teraz mamy dużo słońca i przyjemne temperatury.

W czwartek zagłosuj na Cud!

Konkurs na Siedem Cudów Natury trwa od 2007 roku, a jego finał odbędzie się 11 listopada. Wśród 28 kandydatów, jako jedyne z Polski, znalazły się Mazury. Dlatego też 14 września rozpoczęto akcję wspierającą i promującą w końcowej turze Krainę Tysiąca Jezior.

Gdzie wyjątkowo obrodziły grzyby?

Grzybobranie w pełni, o czym świadczą zdjęcia nadsyłane przez Reporterów 24. Zdjęcia kozaków, maślaków i innych jadalnych cudów z dumą przesyłają na Kontakt Meteo. Czekamy na więcej.

10 w skali Beauforta na morzu. 60 km/h na lądzie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego. Wiatr na lądzie osiągnie 60 km/h, w strefie nadmorskiej 80 km/h, a na morzu powieje z siłą nawet 10 st. w skali Beauforta.

Trzy strefy pogody w Polsce

W środę deszcz zawita na dobre na północ i południowy zachód kraju. Ładniejsza pogoda zapowiada się w centralnym pasie Polski.

W tę niedzielę krowy będą świętować

Mleczne przysmaki, pokaz krowich piękności i nauka dojenia to niektóre z atrakcji "Święta Krowy", organizowanego w najbliższą niedzielę przez Park Narodowy "Ujście Warty". W 10-lecie istnienia parku pełnego siedlisk dzikich ptaków będzie też często mowa o tym, jak ważną rolę w ich ochronie odgrywa bydło domowe.

Mapa drogowa rozdarta przez pogodę

Kierowcy poruszający się po drogach położonych na północ od Warszawy powinni zachować szczególną ostrożność. W ciągu dnia, z powodu intensywnego deszczu i silnego wiatru należy spodziewać się tam wielu utrudnień.

Pożeglujecie tylko po Solińskim

Jedynym polskim akwenem, po którym da się we wtorek popływać będzie Jezioro Solińskie. Nad pozostałymi wodami będzie padać, a gdzieniegdzie rozpęta się sztorm. Siła wiatru sięgnie 8 st. Beauforta w Ustce, a także na pełnym morzu.

Katia wpłynie na pogodę w Polsce

Huragan Katia, który w niedzielę uderzył w Irlandię i Szkocję, w środę i w czwartek będzie wywierał wpływ na pogodę w Polsce. - Cała Europa środkowo-wschodnia i północna znajdzie się pod jej wpływem - zapowiada Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Bliskie spotkanie z piorunem. Film Reportera 24

Gwałtowne burze od rana atakowały przede wszystkim północne rejony naszego kraju. Reporterowi 24 udało się uchwycić uderzające pioruny i towarzyszące im potężne grzmoty na Warmii o godz. 8 rano.

200 interwencji strażaków w Lubuskiem

W związku z burzami, które przeszły minionej nocy nad województwem lubuskim, strażacy zanotowali dotychczas ok. 200 interwencji i nadal wyjeżdżają usuwać skutki nawałnic - poinformował oficer dyżurny lubuskiej straży pożarnej st. kpt. Tomasz Lewandowski.

Trudny poniedziałek za kółkiem

Przechodzący przez Polskę front atmosferyczny przyniesie trudne warunki do jazdy samochodem. Kierowcy powinni zdjąć nogę z gazu, bo drogi będą śliskie, a widzialność z powodu silnego deszczu ograniczona.

Smak wakacji został za granicą

Front atmosferyczny przechodzący w poniedziałek nad Polską popsuje pogodę w naszych ulubionych urlopowych destynacjach. Słońca i ciepłego morza warto więc poszukać za granicą. Najcieplejsza będzie Turcja.

Jesień pokaże pazury. Na termometrach nawet 13 stopni

Wrześniowa pogoda jeszcze przez następne kilka dni porozpieszcza nas wyższymi temperaturami. W poniedziałek możemy spodziewać się nawet 28 stopni Celsjusza. Jednak już od środy 21.09 słupki na termometrach zaczną spadać, żeby pokazać nam temperatury w przedziale od 13 do 19 stopni.

Uratowany 300-letni cis dobrze rokuje

Leśnicy z nadleśnictwa Wipsowo, którzy kilka tygodni temu ratowali najstarszy cis na Warmii i Mazurach, są pełni optymizmu. Drzewo, które zostało powalone przez wichurę, postawione do pionu miesiąc temu, ma nadal zielone igły.