Prawie 6 tys. interwencji, 800 zniszczonych budynków, kilkanaście osób rannych i ofiara śmiertelna

O bilansie nawałnic mówił w TVN24 st. bryg. Paweł Frątczak z KW PSP
O bilansie nawałnic mówił w TVN24 st. bryg. Paweł Frątczak z KW PSP
TVN24 Katowice
O bilansie nawałnic mówił w TVN24 st. bryg. Paweł Frątczak z KW PSP TVN24 Katowice

W niedzielę niemal w całym kraju straż pożarna miała pełne ręce roboty. Przez Polskę z zachodu na wschód przetoczyły się potężne burze. Grzmiało m.in. w Wielkopolsce i na Mazowszu. W innych regionach gwałtowne zjawiska również dały się we znaki. Silny wiatr łamał drzewa, niszczył domy i linie energetyczne. Dzisiaj również mogą pojawiać się burze.

Gwałtowne burze, silny wiatr, intensywne opady deszczu i gradu spowodowały, że w wielu miejscach drogi zostały zablokowane przez powalone drzewa oraz wysoki poziom wody. Łamiące się konary spadały na samochody. Wiatr zrywał dachy.

Bilans niedzielnych burz

- Cały wczorajszy dzień i dzisiejsza noc to ponad 5,8 tys. interwencji straży pożarnej w całej Polsce związanych z usuwaniem skutków nawałnic. Najtrudniejsza sytuacja była i wciąż jest w woj. mazowieckim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. To tam najczęściej strażacy wyjeżdżali - powiedział w poniedziałkowy poranek we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Paweł Frątczak z Państwowej Straży Pożarnej.

Przekazał, że wiatr zerwał lub uszkodził dachy na ponad 780 budynkach, w tym na prawie 450 budynkach mieszkalnych.

W całej Polsce rannych zostało 14 osób, w tym 3 strażaków. Jedna osoba nie żyje.

ZOBACZ MATERIAŁY INTERNAUTÓW NA KONTAKT 24

Lipcowe burze
Lipcowe burze
Bilans niedzielnych burz. Straż miała pełne ręce roboty
Bilans niedzielnych burz. Straż miała pełne ręce robotytvn24

Woj. lubuskie

Burze dały się we znaki m.in. mieszkańcom woj. lubuskiego. W niedzielę w miejscowości Sława, niedaleko Zielonej Góry, drzewo spadło na samochód osobowy. Jadąca nim pasażerka zginęła na miejscu.

Samochodem marki Daewoo Matiz jechały w sumie trzy osoby. Siedząca na tylnym siedzeniu auta 28-letnia kobieta poniosła śmierć na miejscu. Życiu dwóch pozostałych osób nie zagraża niebezpieczeństwo. Droga wojewódzka, gdzie doszło do tragicznego wypadku była tymczasowo nieprzejezdna. Obecnie utrudnienia zostały już usunięte.

W woj. lubuskim straż interweniowała ponad 300 razy.

Wielkopolska

W Wielkopolsce straż interweniowała łącznie około tysiąc razy. Powalone drzewa blokowały nie tylko drogi, ale również tory. W efekcie wiele połączeń miało opóźnienia.

Silny wiatr uszkodził również sieci energetyczne.

- Zerwanych jest wiele linii energetycznych. Przestrzegamy, żeby nie podchodzić do takich miejsc i zachować szczególną ostrożność - mówi w niedzielę mł. bryg. Sławomir Brandt, strażak z Wielkopolski. Jak dodaje, strażacy są też wzywani do zerwanych dachów. - Staramy się wspierać i pomagać przy zabezpieczeniu połaci dachowych - zapewnia.

Straż pożarna do późnych godzin wieczornych usuwała skutki nawałnic. Wspomagała ich Ochotnicza Straż Pożarna. Tylko w Poznaniu mundurowi otrzymali 300 wezwań. Burze nie ominęły także małych miejscowości. Mieszkańcy Mrowina mówili, że wystarczyła chwila, by stracić dach nad głową.

WIĘCEJ O NIEDZIELNYCH SKUTKACH NAWAŁNIC W WIELKOPOLSCE PRZECZYTASZ TUTAJ

O NIEDZIELNYCH SKUTKACH NAWAŁNIC W POZNANIU PRZECZYTASZ TUTAJ

Zniszczone trakcje tramwajowe

Burza spowodowała sporo kłopotów z publicznym transportem w stolicy Wielkopolski. Powalone na torowiska drzewa nie pozwoliły kursować tramwajom m.in. trasą Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, czy w kierunku Junikowa.

Tam ruch przywrócony został późnym popołudniem. Inaczej było w przypadku ulicy Kraszewskiego na Jeżycach, gdzie uszkodzone zostały słupy trakcyjne.

WIĘCEJ O UTRUDNIENIACH KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ W POZNANIU PRZECZYTASZ TUTAJ

Woj. dolnośląskie

Na Dolnym Śląsku burze nie oszczędziły m.in. Wrocławia.

Zalane ulice, połamane drzewa i pozrywane dachy - to efekty nawałnicy, która przeszła przez Wrocław. Trwała chwilę, ale wyrządziła duże szkody. Straż pożarna ma sporo pracy. Przez awarię sieci energetycznej wielu mieszkańców zostało pozbawionych prądu.

Woda zalewała również domy mieszkalne i budynki użytkowe.

- Do drugiego schodka woda stała. Dla nas to już jest powódź, bo mamy w piwnicach wodę. Nie możemy wyjść, bo wpadamy od razu po kolana w wodę.

Skutki nawałnic we Wrocławiu
Skutki nawałnic we Wrocławiu

Woj. kujawsko-pomorskie

Gwałtowne burze przeszły także nad województwem kujawsko-pomorskim. Podczas nawałnicy uszkodzeniu uległa sieć energetyczna.

Do masowej awarii doszło w okręgu toruńskim - tam bez zasilania było ponad 20 tysięcy osób, w tym także mieszkańcy Włocławka. Relacjonowali oni, że ulewa trwała nie dłużej niż kilkanaście minut.

Zerwane dachy w gminie Obrowo

Trudna sytuacja była m.in. gminie Obrowo. Co najmniej 34 domów mieszkalnych i kilkanaście budynków gospodarczych zostało uszkodzonych po wieczornej nawałnicy, jaka przeszła przez ten obszar.

Najwięcej zniszczeń jest we wsi Zawały. Silny wiatr pozrywał dachy i powalone drzewa. Miejscami dochodziło nawet do uszkodzenia konstrukcji budynków. Na szczęście nie ma informacji, by ktokolwiek został poszkodowany.

Na miejsce przyjechała szefowa MSW Teresa Piotrkowska. Obiecała rządową pomoc i zaapelowała o solidarność z poszkodowanymi.

Silny dach zrywał dachy m.in. w woj. kujawsko-pomorskim
Silny dach zrywał dachy m.in. w woj. kujawsko-pomorskimtvn24
Zniszczenia w woj. kujawsko-pomorskim
Zniszczenia w woj. kujawsko-pomorskimtvn24

Woj. mazowieckie

W niedzielę w godzinach popołudniowych burze dotarły na Mazowsze. Ulewne deszcze powaliły drzewa. Zablokowana była krajowa droga numer siedemnaście. Nieprzejezdny był odcinek w powiecie garwolińskim. Wzdłuż drogi leżały połamane drzewa i gałęzie.

W wyniku nawałnic, jakie przeszły nad Mazowszem w niedzielę wieczorem, uszkodzonych zostało 49 dachów budynków mieszkalnych, 30 dachów na budynkach gospodarczych, doszło do 18 podtopień. Rzecznik Staży Pożarnej Paweł Frątczak powiedział, że strażacy przez cała niedzielę do poniedziałku do godz. 5 rano na Mazowszu interweniowali 1385 razy. Większość interwencji polegała na usuwaniu połamanych drzew, które tarasowały drogi i szlaki kolejowe, zabezpieczaniu uszkodzonych dachów, wypompowywaniu wody.

Uszkodzeniu uległy również linie energetyczne.

Rano w poniedziałek w województwie mazowieckim prądu nie miało ok. 99 tys. odbiorców, w tym ok. 39 tys. na terenie Warszawy - podała Ivetta Biały, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego.

W Warszawie widowiskowy wał szkwałowy

W Warszawie zapowiedzią burzy z piorunami był widowiskowy wał szkwałowy, czyli czoło frontu burzowego. Chwilę potem w stolicy miała miejsce silna ulewa, której towarzyszyły gwałtowne wyładowania.

Zdjęcia z naszych kamer umieszczonych w różnych częściach miasta, oraz nadesłanych przez Reporterów 24 pokazują, że nawałnica dosłownie uniemożliwiła widoczność. Do godziny 23-ej stołeczna straż pożarna odebrała kilkadziesiąt wezwań.

W wielu dzielnicach uszkodzone zostały liczne dachy i kilka samochodów, na które spadły gałęzie. Porywy wiatru miejscami przekraczały sto kilometrów na godzinę. Front burzowy wywołał jednak zniszczenia także w innych częściach Mazowsza. Służby były wzywane głównie do usuwania połamanych gałęzi, zerwanych dachów i uszkodzeń linii energetycznych.

WIĘCEJ O NIEDZIELNYCH SKUTKACH NAWAŁNIC W STOLICY PRZECZYTASZ TUTAJ

Wał szkwałowy w Warszawie
Wał szkwałowy w WarszawieKontakt 24/kaja
Synoptyk o burzy w Warszawie
Synoptyk o burzy w WarszawieTVN Meteo

Woj. łódzkie

Gwałtowne burze dały się we znaki mieszkańcom woj. łódzkiego. Wichura przewracała budynki, zrywała dachy i linie energetyczne.

Dwie osoby trafiły do szpitala po nawałnicy w miejscowości Piątek, w powiecie łęczyckim, gdzie budynek stodoły runął na przebywające wewnątrz osoby.

Sytuacja po nawałnicy w gminie Piątek (woj. łódzkie)
Sytuacja po nawałnicy w gminie Piątek (woj. łódzkie)

Woj. świętokrzyskie

Jak informowała Komenda Straży Pożarnej w niedzielę w woj. świętokrzyskim mundurowi przeprowadzili 244 interwencje z czego prawie 200 dotyczyła usuwania powalonych drzew. Najwięcej zgłoszeń obejmowało powiaty: skarżyski i staszowski. Ulewa spowodowała również niewielkie podtopienia.

Podczas interwencji lekko poszkodowany został jeden ratownik.

W poniedziałek rano dostępu do energii elektrycznej nie ma ok 10 tys. odbiorców w regionie - poinformowała Anna Hejduk z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach.

Uszkodzone są linie energetyczne oraz stacje transformatorowe.

Zniszczone Obice

Najgorsza sytuacja była w miejscowości Obice. Silny wiatr uszkodził domy i budynki gospodarcze. Zniszczonych zostało 26 dachów. Jak informują mieszkańcy, nawałnica trwała zaledwie dziesięć minut. Przyniosła silny wiatr, obfite opady deszczu i grad.

Strażacy usuwali drzewa do późnych godzin nocnych z niedzieli na poniedziałek. Obecnie wszystkie drogi krajowe w tym regionie są przejezdne.

Zniszczenia w miejscowości Obice (woj. świętokrzyskie)
Zniszczenia w miejscowości Obice (woj. świętokrzyskie)

Woj. małopolskie

W Małopolsce w nocy z niedzieli na poniedziałek, strażacy interweniowali 527 razy. Zerwanych zostało 14 dachów, a 56 kolejnych uszkodzonych. Dwie osoby zostały poszkodowane w pożarach - poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej Sebastian Woźniak. Najwięcej pracy strażacy mieli w nocy w powiatach krakowskim, chrzanowskim, olkuskim i miechowskim. Działania dotyczyły głównie usuwania połamanych gałęzi, które zagrażały bezpieczeństwu. W sumie w interwencjach uczestniczyło 1.7 tys. strażaków.

Pożary W miejscowości Mniszów w pow. proszowickim najprawdopodobniej od uderzenia pioruna zapaliła się instalacja elektryczna domu. Pożar od pioruna nastąpił także w Osieku w pow. olkuskim. W oby tych zdarzeniach poszkodowane zostały dwie kobiety, które podtruły się dymem. W Chechle w powiecie olkuskim dach zerwany z budynku gospodarczego uszkodził budynek sąsiedni, dwa ogrodzenia i słup energetyczny. Strażacy spodziewają się, że liczba interwencji będzie jeszcze rosła, bo w świetle dziennym odsłonięte zostaną kolejne zniszczenia.

Woj. podlaskie

W skutek nocnych wichur w województwie podlaskim prawie 20 tys. odbiorców pozostaje bez prądu, z czego zdecydowana większość, bo aż 16 tys. przypadków dotyczy odbiorców z Bielska Podlaskiego. Usterki są sukcesywnie, sprawnie usuwane.

- Front burz przeszedł przez południową część województwa i tam są przerwy w dostawie prądu - poinformowała Agnieszka Tyszkiewicz z oddziału PGE Dystrybucja S.A. w Białymstoku.

Na terenie energetycznym Bielsk Podlaski bez prądu jest ok. 16 tys. odbiorców, a w części Białystok Teren, prąd nie dociera do ok. 5 tys. odbiorców. To m.in. okolice Brańska, Czeremchy, Narewki, Zabłudowa, Gródka i Szudziałowa.

Zerwane dachy Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, ulewny deszcz i silny wiatr zerwał 20 dachów z budynków mieszkalnych i blisko 30 z budynków gospodarczych. W jednej z miejscowości zawalona została obora, która przygniotła inwentarz; padło jedno zwierzę.

Podlascy strażacy interweniowali blisko 200 razy do przede wszystkim uszkodzonych budynków i powalonych drzew.

Woj. śląskie

- Prawie 20 tys. odbiorców jest bez prądu po burzach i nawałnicach, jakie przeszły w woj. śląskim – poinformowało w poniedziałek Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. Najwięcej awarii energetycznych odnotowano w rejonie będzińskim, gdzie bez prądu pozostaje ok. 10 tys. odbiorców. Utrudnienia z dostawami prądu występują również w rejonach: częstochowskim (ok. 5,2 tys. odbiorców), gliwickim (ok. 4,1 tys.), bielskim (ok. 320). - Ogółem 19620 odbiorców jest bez dostaw prądu– podało WCZK. W związku z burzami strażacy interweniowali w nocy ok. 340 razy. - W wyniku silnych burz WCZK posiada informację o 9 uszkodzonych dachach w budynkach mieszkalnych na terenie Rybnika, powiatu raciborskiego oraz Mikołowa. Trwa zbieranie danych o stratach – podano w poniedziałkowym raporcie.

Co dziś?

Według prognoz w poniedziałek możemy spodziewać się przelotnych opadów deszczu i umiarkowanych burz. Te wystąpią szczególnie na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. W burzach opady do 10-20 l/mkw.

Wiatr okresami będzie dość silny, w porywach na Wybrzeżu do 65 km/h, w burzach silny do 80 km/h.

ZOBACZCIE PEŁNĄ PROGNOZĘ POGODY NA DZIŚ

Autor: PW/rp / Źródło: TVN Meteo, TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Upały odpuściły, ale nie na długo. W weekend temperatura w cieniu znów będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. W prognozie pogody na ten tydzień widać też burze, które najsilniejsze mają być w środę.

Odpoczynek od upału będzie krótki

Odpoczynek od upału będzie krótki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze są możliwe na zachodzie kraju tego wieczora i początkowo w nocy. W czterech województwach obowiązują ostrzeżenia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Niebezpieczne godziny w części kraju

Niebezpieczne godziny w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. W nocy miejscami mogą pojawić się burze oraz przelotne opady deszczu. Środa 24.07 również będzie pochmurna i deszczowa z lokalnymi wyładowaniami. Będzie gorąco, na termometrach zobaczymy do 28 stopni.

Pogoda na jutro - środa, 24.07. Deszczowa noc w części kraju

Pogoda na jutro - środa, 24.07. Deszczowa noc w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? We wtorek 23.07 wieczorem nad Polską pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Śledź sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Front pojawił się nad Polską

Gdzie jest burza? Front pojawił się nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk, do których doszło w poniedziałek w Etiopii, przekroczyła 200 - przekazały lokalne władze. Trwają poszukiwania zaginionych.

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy władze Wiednia wprowadziły zakaz grillowania. Miasto ostrzega przed wysokim ryzykiem pożarów lasów i apeluje o ostrożność.

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Temperatura na Ziemi bije kolejne rekordy. W niedzielę, 21 lipca, odnotowano najcieplejszy dzień na świecie, odkąd prowadzone są pomiary - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S).

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Ponad 180 osób zmarło w Hiszpanii od początku wakacji z powodu panujących wysokich temperatur - wynika z danych madryckiego Instytutu Zdrowia imienia Karola III. Około połowę z tych zgonów odnotowano w ostatnich kilkunastu dniach.

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Źródło:
PAP, thelocal.es, eltiempo.es

Norweski region Telemark, który jest położony około 100 kilometrów na zachód od Oslo, nawiedziły ulewne deszcze. Doszło tam do powodzi, w wyniku której zawalił się most. Służby ewakuowały około 350 mieszkańców i turystów z terenów zagrożonych osunięciami ziemi.

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Źródło:
PAP, nrk.no

W Kolumbii Brytyjskiej i Albercie szaleją pożary, ewakuowano tysiące osób. Dym generowany przez płomienie przekracza północny Atlantyk - poinformowało europejskie centrum monitorowania atmosfery Copernicus (CAMS).

Od piorunów wybuchają pożary, tysiące ewakuowanych

Od piorunów wybuchają pożary, tysiące ewakuowanych

Źródło:
Reuters, PAP, cbc.ca, nytimes.com

Erupcja Etny spowodowała tymczasowe zawieszenie przylotów i odlotów na lotnisku w Katanii. To nie pierwsza erupcja w tym miesiącu.

Wybuch Etny. Ośmiokilometrowa chmura pyłu nad Sycylią, zawieszono loty

Wybuch Etny. Ośmiokilometrowa chmura pyłu nad Sycylią, zawieszono loty

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl

Stres ludzi wpływa na samopoczucie psów. Przeprowadzone przez brytyjskich naukowców badanie wykazało, że zapachy wydzielane przez zdenerwowane osoby sprawiały, że zwierzaki wykazywały się pesymizmem.

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Źródło:
University of Bristol

Tajfun Gaemi zbliża się do wybrzeży Tajwanu. Towarzyszą mu podmuchy wiatru sięgające 155 kilometrów na godzinę. W przygotowaniu na nadejście żywiołu odwołana została część dorocznych ćwiczeń wojskowych, wstrzymano połączenia promowe. Po przejściu nad Tajwanem Gaemi ma uderzyć w Chiny.

Gaemi wstrzymał część dorocznych ćwiczeń wojskowych

Gaemi wstrzymał część dorocznych ćwiczeń wojskowych

Źródło:
Reuters, Taiwan News, Focus Taiwan

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służby ratunkowe, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Lecąca w kierunku Jowisza sonda JUICE, aby nabrać prędkości, przeleci w przyszłym miesiącu pomiędzy Ziemią a Księżycem - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwszy tego typu manewr w historii lotów kosmicznych.

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Źródło:
PAP, ESA

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

Cypryjski departament meteorologii (DOM) ostrzega przed spiekotą. Trzy osoby zmarły, a co najmniej kilka trafiło do szpitali w trakcie trwającej właśnie fali upałów na wyspie. Miejscami temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Źródło:
PAP, DOM, Cyprus Mail

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl