Prawie 6 tys. interwencji, 800 zniszczonych budynków, kilkanaście osób rannych i ofiara śmiertelna

O bilansie nawałnic mówił w TVN24 st. bryg. Paweł Frątczak z KW PSP
O bilansie nawałnic mówił w TVN24 st. bryg. Paweł Frątczak z KW PSP
TVN24 Katowice
O bilansie nawałnic mówił w TVN24 st. bryg. Paweł Frątczak z KW PSP TVN24 Katowice

W niedzielę niemal w całym kraju straż pożarna miała pełne ręce roboty. Przez Polskę z zachodu na wschód przetoczyły się potężne burze. Grzmiało m.in. w Wielkopolsce i na Mazowszu. W innych regionach gwałtowne zjawiska również dały się we znaki. Silny wiatr łamał drzewa, niszczył domy i linie energetyczne. Dzisiaj również mogą pojawiać się burze.

Gwałtowne burze, silny wiatr, intensywne opady deszczu i gradu spowodowały, że w wielu miejscach drogi zostały zablokowane przez powalone drzewa oraz wysoki poziom wody. Łamiące się konary spadały na samochody. Wiatr zrywał dachy.

Bilans niedzielnych burz

- Cały wczorajszy dzień i dzisiejsza noc to ponad 5,8 tys. interwencji straży pożarnej w całej Polsce związanych z usuwaniem skutków nawałnic. Najtrudniejsza sytuacja była i wciąż jest w woj. mazowieckim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. To tam najczęściej strażacy wyjeżdżali - powiedział w poniedziałkowy poranek we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Paweł Frątczak z Państwowej Straży Pożarnej.

Przekazał, że wiatr zerwał lub uszkodził dachy na ponad 780 budynkach, w tym na prawie 450 budynkach mieszkalnych.

W całej Polsce rannych zostało 14 osób, w tym 3 strażaków. Jedna osoba nie żyje.

ZOBACZ MATERIAŁY INTERNAUTÓW NA KONTAKT 24

Lipcowe burze
Lipcowe burze
Bilans niedzielnych burz. Straż miała pełne ręce roboty
Bilans niedzielnych burz. Straż miała pełne ręce robotytvn24

Woj. lubuskie

Burze dały się we znaki m.in. mieszkańcom woj. lubuskiego. W niedzielę w miejscowości Sława, niedaleko Zielonej Góry, drzewo spadło na samochód osobowy. Jadąca nim pasażerka zginęła na miejscu.

Samochodem marki Daewoo Matiz jechały w sumie trzy osoby. Siedząca na tylnym siedzeniu auta 28-letnia kobieta poniosła śmierć na miejscu. Życiu dwóch pozostałych osób nie zagraża niebezpieczeństwo. Droga wojewódzka, gdzie doszło do tragicznego wypadku była tymczasowo nieprzejezdna. Obecnie utrudnienia zostały już usunięte.

W woj. lubuskim straż interweniowała ponad 300 razy.

Wielkopolska

W Wielkopolsce straż interweniowała łącznie około tysiąc razy. Powalone drzewa blokowały nie tylko drogi, ale również tory. W efekcie wiele połączeń miało opóźnienia.

Silny wiatr uszkodził również sieci energetyczne.

- Zerwanych jest wiele linii energetycznych. Przestrzegamy, żeby nie podchodzić do takich miejsc i zachować szczególną ostrożność - mówi w niedzielę mł. bryg. Sławomir Brandt, strażak z Wielkopolski. Jak dodaje, strażacy są też wzywani do zerwanych dachów. - Staramy się wspierać i pomagać przy zabezpieczeniu połaci dachowych - zapewnia.

Straż pożarna do późnych godzin wieczornych usuwała skutki nawałnic. Wspomagała ich Ochotnicza Straż Pożarna. Tylko w Poznaniu mundurowi otrzymali 300 wezwań. Burze nie ominęły także małych miejscowości. Mieszkańcy Mrowina mówili, że wystarczyła chwila, by stracić dach nad głową.

WIĘCEJ O NIEDZIELNYCH SKUTKACH NAWAŁNIC W WIELKOPOLSCE PRZECZYTASZ TUTAJ

O NIEDZIELNYCH SKUTKACH NAWAŁNIC W POZNANIU PRZECZYTASZ TUTAJ

Zniszczone trakcje tramwajowe

Burza spowodowała sporo kłopotów z publicznym transportem w stolicy Wielkopolski. Powalone na torowiska drzewa nie pozwoliły kursować tramwajom m.in. trasą Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, czy w kierunku Junikowa.

Tam ruch przywrócony został późnym popołudniem. Inaczej było w przypadku ulicy Kraszewskiego na Jeżycach, gdzie uszkodzone zostały słupy trakcyjne.

WIĘCEJ O UTRUDNIENIACH KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ W POZNANIU PRZECZYTASZ TUTAJ

Woj. dolnośląskie

Na Dolnym Śląsku burze nie oszczędziły m.in. Wrocławia.

Zalane ulice, połamane drzewa i pozrywane dachy - to efekty nawałnicy, która przeszła przez Wrocław. Trwała chwilę, ale wyrządziła duże szkody. Straż pożarna ma sporo pracy. Przez awarię sieci energetycznej wielu mieszkańców zostało pozbawionych prądu.

Woda zalewała również domy mieszkalne i budynki użytkowe.

- Do drugiego schodka woda stała. Dla nas to już jest powódź, bo mamy w piwnicach wodę. Nie możemy wyjść, bo wpadamy od razu po kolana w wodę.

Skutki nawałnic we Wrocławiu
Skutki nawałnic we Wrocławiu

Woj. kujawsko-pomorskie

Gwałtowne burze przeszły także nad województwem kujawsko-pomorskim. Podczas nawałnicy uszkodzeniu uległa sieć energetyczna.

Do masowej awarii doszło w okręgu toruńskim - tam bez zasilania było ponad 20 tysięcy osób, w tym także mieszkańcy Włocławka. Relacjonowali oni, że ulewa trwała nie dłużej niż kilkanaście minut.

Zerwane dachy w gminie Obrowo

Trudna sytuacja była m.in. gminie Obrowo. Co najmniej 34 domów mieszkalnych i kilkanaście budynków gospodarczych zostało uszkodzonych po wieczornej nawałnicy, jaka przeszła przez ten obszar.

Najwięcej zniszczeń jest we wsi Zawały. Silny wiatr pozrywał dachy i powalone drzewa. Miejscami dochodziło nawet do uszkodzenia konstrukcji budynków. Na szczęście nie ma informacji, by ktokolwiek został poszkodowany.

Na miejsce przyjechała szefowa MSW Teresa Piotrkowska. Obiecała rządową pomoc i zaapelowała o solidarność z poszkodowanymi.

Silny dach zrywał dachy m.in. w woj. kujawsko-pomorskim
Silny dach zrywał dachy m.in. w woj. kujawsko-pomorskimtvn24
Zniszczenia w woj. kujawsko-pomorskim
Zniszczenia w woj. kujawsko-pomorskimtvn24

Woj. mazowieckie

W niedzielę w godzinach popołudniowych burze dotarły na Mazowsze. Ulewne deszcze powaliły drzewa. Zablokowana była krajowa droga numer siedemnaście. Nieprzejezdny był odcinek w powiecie garwolińskim. Wzdłuż drogi leżały połamane drzewa i gałęzie.

W wyniku nawałnic, jakie przeszły nad Mazowszem w niedzielę wieczorem, uszkodzonych zostało 49 dachów budynków mieszkalnych, 30 dachów na budynkach gospodarczych, doszło do 18 podtopień. Rzecznik Staży Pożarnej Paweł Frątczak powiedział, że strażacy przez cała niedzielę do poniedziałku do godz. 5 rano na Mazowszu interweniowali 1385 razy. Większość interwencji polegała na usuwaniu połamanych drzew, które tarasowały drogi i szlaki kolejowe, zabezpieczaniu uszkodzonych dachów, wypompowywaniu wody.

Uszkodzeniu uległy również linie energetyczne.

Rano w poniedziałek w województwie mazowieckim prądu nie miało ok. 99 tys. odbiorców, w tym ok. 39 tys. na terenie Warszawy - podała Ivetta Biały, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego.

W Warszawie widowiskowy wał szkwałowy

W Warszawie zapowiedzią burzy z piorunami był widowiskowy wał szkwałowy, czyli czoło frontu burzowego. Chwilę potem w stolicy miała miejsce silna ulewa, której towarzyszyły gwałtowne wyładowania.

Zdjęcia z naszych kamer umieszczonych w różnych częściach miasta, oraz nadesłanych przez Reporterów 24 pokazują, że nawałnica dosłownie uniemożliwiła widoczność. Do godziny 23-ej stołeczna straż pożarna odebrała kilkadziesiąt wezwań.

W wielu dzielnicach uszkodzone zostały liczne dachy i kilka samochodów, na które spadły gałęzie. Porywy wiatru miejscami przekraczały sto kilometrów na godzinę. Front burzowy wywołał jednak zniszczenia także w innych częściach Mazowsza. Służby były wzywane głównie do usuwania połamanych gałęzi, zerwanych dachów i uszkodzeń linii energetycznych.

WIĘCEJ O NIEDZIELNYCH SKUTKACH NAWAŁNIC W STOLICY PRZECZYTASZ TUTAJ

Wał szkwałowy w Warszawie
Wał szkwałowy w WarszawieKontakt 24/kaja
Synoptyk o burzy w Warszawie
Synoptyk o burzy w WarszawieTVN Meteo

Woj. łódzkie

Gwałtowne burze dały się we znaki mieszkańcom woj. łódzkiego. Wichura przewracała budynki, zrywała dachy i linie energetyczne.

Dwie osoby trafiły do szpitala po nawałnicy w miejscowości Piątek, w powiecie łęczyckim, gdzie budynek stodoły runął na przebywające wewnątrz osoby.

Sytuacja po nawałnicy w gminie Piątek (woj. łódzkie)
Sytuacja po nawałnicy w gminie Piątek (woj. łódzkie)

Woj. świętokrzyskie

Jak informowała Komenda Straży Pożarnej w niedzielę w woj. świętokrzyskim mundurowi przeprowadzili 244 interwencje z czego prawie 200 dotyczyła usuwania powalonych drzew. Najwięcej zgłoszeń obejmowało powiaty: skarżyski i staszowski. Ulewa spowodowała również niewielkie podtopienia.

Podczas interwencji lekko poszkodowany został jeden ratownik.

W poniedziałek rano dostępu do energii elektrycznej nie ma ok 10 tys. odbiorców w regionie - poinformowała Anna Hejduk z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach.

Uszkodzone są linie energetyczne oraz stacje transformatorowe.

Zniszczone Obice

Najgorsza sytuacja była w miejscowości Obice. Silny wiatr uszkodził domy i budynki gospodarcze. Zniszczonych zostało 26 dachów. Jak informują mieszkańcy, nawałnica trwała zaledwie dziesięć minut. Przyniosła silny wiatr, obfite opady deszczu i grad.

Strażacy usuwali drzewa do późnych godzin nocnych z niedzieli na poniedziałek. Obecnie wszystkie drogi krajowe w tym regionie są przejezdne.

Zniszczenia w miejscowości Obice (woj. świętokrzyskie)
Zniszczenia w miejscowości Obice (woj. świętokrzyskie)

Woj. małopolskie

W Małopolsce w nocy z niedzieli na poniedziałek, strażacy interweniowali 527 razy. Zerwanych zostało 14 dachów, a 56 kolejnych uszkodzonych. Dwie osoby zostały poszkodowane w pożarach - poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej Sebastian Woźniak. Najwięcej pracy strażacy mieli w nocy w powiatach krakowskim, chrzanowskim, olkuskim i miechowskim. Działania dotyczyły głównie usuwania połamanych gałęzi, które zagrażały bezpieczeństwu. W sumie w interwencjach uczestniczyło 1.7 tys. strażaków.

Pożary W miejscowości Mniszów w pow. proszowickim najprawdopodobniej od uderzenia pioruna zapaliła się instalacja elektryczna domu. Pożar od pioruna nastąpił także w Osieku w pow. olkuskim. W oby tych zdarzeniach poszkodowane zostały dwie kobiety, które podtruły się dymem. W Chechle w powiecie olkuskim dach zerwany z budynku gospodarczego uszkodził budynek sąsiedni, dwa ogrodzenia i słup energetyczny. Strażacy spodziewają się, że liczba interwencji będzie jeszcze rosła, bo w świetle dziennym odsłonięte zostaną kolejne zniszczenia.

Woj. podlaskie

W skutek nocnych wichur w województwie podlaskim prawie 20 tys. odbiorców pozostaje bez prądu, z czego zdecydowana większość, bo aż 16 tys. przypadków dotyczy odbiorców z Bielska Podlaskiego. Usterki są sukcesywnie, sprawnie usuwane.

- Front burz przeszedł przez południową część województwa i tam są przerwy w dostawie prądu - poinformowała Agnieszka Tyszkiewicz z oddziału PGE Dystrybucja S.A. w Białymstoku.

Na terenie energetycznym Bielsk Podlaski bez prądu jest ok. 16 tys. odbiorców, a w części Białystok Teren, prąd nie dociera do ok. 5 tys. odbiorców. To m.in. okolice Brańska, Czeremchy, Narewki, Zabłudowa, Gródka i Szudziałowa.

Zerwane dachy Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, ulewny deszcz i silny wiatr zerwał 20 dachów z budynków mieszkalnych i blisko 30 z budynków gospodarczych. W jednej z miejscowości zawalona została obora, która przygniotła inwentarz; padło jedno zwierzę.

Podlascy strażacy interweniowali blisko 200 razy do przede wszystkim uszkodzonych budynków i powalonych drzew.

Woj. śląskie

- Prawie 20 tys. odbiorców jest bez prądu po burzach i nawałnicach, jakie przeszły w woj. śląskim – poinformowało w poniedziałek Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. Najwięcej awarii energetycznych odnotowano w rejonie będzińskim, gdzie bez prądu pozostaje ok. 10 tys. odbiorców. Utrudnienia z dostawami prądu występują również w rejonach: częstochowskim (ok. 5,2 tys. odbiorców), gliwickim (ok. 4,1 tys.), bielskim (ok. 320). - Ogółem 19620 odbiorców jest bez dostaw prądu– podało WCZK. W związku z burzami strażacy interweniowali w nocy ok. 340 razy. - W wyniku silnych burz WCZK posiada informację o 9 uszkodzonych dachach w budynkach mieszkalnych na terenie Rybnika, powiatu raciborskiego oraz Mikołowa. Trwa zbieranie danych o stratach – podano w poniedziałkowym raporcie.

Co dziś?

Według prognoz w poniedziałek możemy spodziewać się przelotnych opadów deszczu i umiarkowanych burz. Te wystąpią szczególnie na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. W burzach opady do 10-20 l/mkw.

Wiatr okresami będzie dość silny, w porywach na Wybrzeżu do 65 km/h, w burzach silny do 80 km/h.

ZOBACZCIE PEŁNĄ PROGNOZĘ POGODY NA DZIŚ

Autor: PW/rp / Źródło: TVN Meteo, TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Piątek przywitał niektórych mieszkańców Polski śniegiem. Biało zrobiło się między innymi na Mazowszu, Pomorzu, Ziemi Łódzkiej, Śląsku i Dolnym Śląsku.

"Córka zobaczyła go dziś po raz pierwszy". Polska pod grubą warstwą śniegu

"Córka zobaczyła go dziś po raz pierwszy". Polska pod grubą warstwą śniegu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W piątek od samego rana sypie śnieg. W wielu regionach Polski zrobiło się biało. Przed godziną 10 najintensywniej padało na południu kraju.

Najmocniej pada na Podkarpaciu. Sprawdź, gdzie jeszcze sypie śnieg

Najmocniej pada na Podkarpaciu. Sprawdź, gdzie jeszcze sypie śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu mogą zamarzać na drogach i chodnikach, tworząc niebezpieczną warstwę lodu. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Miejscami powieje też silny wiatr. Alarmy obowiązują w prawie całym kraju.

Uważajmy. W prawie całej Polsce na drogach będzie niebezpiecznie

Uważajmy. W prawie całej Polsce na drogach będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Piątek 22.11 przyniesie przelotne opady śniegu, które miejscami mogą być obfite. Termometry pokażą maksymalnie 0-3 stopni. Biomet będzie niekorzystny.

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7