Polska

Polska

"Zima powoli zaczyna się rozkręcać"

W drugim tygodniu stycznia doczekaliśmy się zimowej aury. W niektórych rejonach kraju od rana spadło nawet 10 cm białego puchu. Reporterzy 24 nadesłali nam zdjęcia przedstawiające ośnieżone drogi, domu, a nawet skocznie narciarskie w ich okolicach.

Zbadają pierwsze naturalne trzęsienie ziemi w Wielkopolsce

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk zbadają region w Wielkopolsce, w którym 6 stycznia tego roku zatrzęsła się ziemia. Wstrząsy o sile 3,9 stopnia w otwartej skali Richtera były pierwszym naturalnym trzęsieniem ziemi na tym terenie odkąd istnieją źródła pisane.

Ratownicy sprowadzają turystów z Tatr

Ratownicy TOPR sprowadzają z Tatr trzech turystów, którzy od kilku dni biwakowali w okolicach Jarząbczego Wierchu. W poniedziałek rano, kiedy pogorszyły się warunki pogodowe, wezwali pomoc - poinformował ratownik dyżurny, Tomasz Wojciechowski.

Centrum Polski kwitnie w styczniu

Warszawa, Maszewo koło Płocka oraz Kętrzyn to miejsca, z których na Kontakt Meteo i na Kontakt 24 napływają zdjęcia jakby zrobione na przełomie marca i kwietnia. Zobaczcie, jak wiosna zajęła w styczniu miejsce zimy.

Polska coraz bielsza. Krajobraz wraca do normy

Biel to kolor coraz częściej pojawiający się w Polsce w ostatnich dniach, szczególnie na wschodzie i południu kraju. Tam drogi, stoki i chodniki przykrywa niekiedy spora warstwa śniegu. Wszystko za sprawą wilgotnych frontów atmosferycznych przechodzących nad Polską. Śnieżne krajobrazy od Suwałk po Małopolskę utrwalili na zdjęciach Reporterzy 24.

Lawinowa "trójka" w Tatrach. Groźnie też w Bieszczadach

W niedzielę ratownicy TOPR ogłosili trzeci, wysoki stopień zagrożenia lawinowego. Pokrywa śniegu na Kasprowym Wierchu wynosi już 80 cm. Także w górnych partiach Bieszczad, gdzie spadło 70 cm śniegu, wzrosło zagrożenie lawinowe.

Zima łagodna dla portfela

18 mln zł oszczędził do tej pory Kraków na łagodnej zimie. Inne polskie miasta też notują oszczędności liczone w milionach złotych. Wszystko to może się skończyć, gdy zima naprawdę zaatakuje.

"Sztorm w Kołobrzegu". Niże wzburzyły morze

Wiatr, który w ostatnich dniach przyniosły nad Polskę niże znad północnej Europy, wzburzył nasze Wybrzeże. Reporterzy 24 przysłali zdjęcia fal zalewających kołobrzeskie plaże.

W Polsce sypnęło. Najwięcej w górach

Zima nieśmiało przypomina o swoim istnieniu. Reporterzy 24 wysłali nam zdjęcia ze Szczyrku i Warszawy pokazujące dzisiejsze opady śniegu. Jak mówiła Arleta Unton-Pyziołek, meteorolog TVN Meteo, w górach leży nawet 70 cm. I ma jeszcze padać.

Wichury w Polsce. 3 tys. bez prądu, bilans strat rośnie

- Wiatr wieje obecnie z prędkością do 80 km/h w całym kraju, w górach podmuchy osiągają nawet do 120 km/h – powiedział w czwartek popołudniu Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo. Efekty takiej pogody? Śmiertelny wypadek, powyrywane drzewa, zniszczone domy, ponad trzy tysiące odbiorców bez prądu. W sumie od środy wieczorem strażacy interweniowali więcej niż sto razy.

Śnieg rano zablokował krajową "ósemkę"

Droga krajowa nr 8 Wrocław - Kudowa Zdrój w miejscowości Zielone Dolne po południu jest już przejezdna. Droga była zablokowana w czwartek rano z powodu intensywnych opadów śniegu. Odblokowany został również wjazd do Czech na drodze krajowej nr 3.

Podnosi się stan wód na wybrzeżu

Silny wiatr przynosi opady deszczu i lokalne podnoszenie się stanów wód. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o możliwości przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na Żuławach, Zalewie Wiślanym i Szczecińskim.

W styczniu znaleźli wiosnę!

Dodatnie temperatury nawet nocą i spora dawka słońca sprawiają, że przyroda budzi się do życia. Drzewa wypuszczają liście, a kwiaty zaczynają kwitnąć. Na trop wiosennej aury w styczniu wyruszyli Reporterzy 24.

Styczniowa burza i gradobicie. Front nad Częstochową

Front atmosferyczny, który towarzyszy niżowi Ulli pustoszącemu obecnie północ Europy, przeszedł nad południową częścią Polski. Reporterzy 24 zarejestrowali wynik jego pojawienia się w naszym kraju - burzę z gradobiciem w Częstochowie i okolicach. - Te rzadkie zimą zjawiska pogodowe to efekt szybkiego przejścia frontu - tłumaczy synoptyk TVN Meteo, Artur Chrzanowski.

Krupówki zdominowali Rosjanie. Zakopane nie dla Polaków

Po Nowym Roku niemal wszyscy goście w zakopiańskich hotelach to turyści ze Wschodu. Głównie z Rosji i Ukrainy. Spędzają w Tatrach prawosławne i greckokatolickie święta Bożego Narodzenia, które przypadają dwa tygodnie później niż u katolików.

Zima trwa, a stokrotki kwitną

W kalendarzu 2 stycznia, a za oknem wiosna. Zwyczajowo jeden z najchłodniejszych miesięcy w roku zaskakuje nas wysoką temperaturą i wiosennymi widokami. Pierwszy raz w 2012 r. zakwitły stokrotki.

Bieszczadzkie niedźwiedzie nie śpią

Niedźwiedzie żyjące w podkarpackich lasach nadal są aktywne. W ostatnich dniach zostawiły swoje tropy m.in. w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, poinformowała Regionalna Dyrekcji Lasów Państwowych.