Polska

Polska

"Smażą mu wątróbkę, z rarytasów nie będzie rezygnował"

Cała ptasia rodzina już wygrzewa się w ciepłych krajach, podczas gdy ostatni z jej członków zadomowił się w zachodniopomorskiej wiosce i ani myśli o wylocie. Jest pokaźnych rozmiarów i nie da się dotknąć nikomu poza dwójką gospodarzy... którzy karmią go smażoną wątróbką. Mowa o bocianie z Chomina, którego los podzielił mieszkańców tej zachodniopomorskiej wioski. Większość obawia się, że ptak nie przetrwa zimy, ale gospodarze, którzy go udomowili nie chcą ptaka oddać. O problemie poinformowała redakcję Kontaktu 24 mieszkanka Chomina.

Polscy rolnicy coraz bardziej ekologiczni

Pod koniec 2010 r. w Polsce było prawie 21 tys. gospodarstw ekologicznych, w stosunku do poprzedniego roku ich liczba wzrosła o ponad 20 proc. - wynika z najnowszego raportu Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Polski satelita pokazany. Start za 3 miesiące

PW-Sat, czyli pierwszy polski satelita studencki, został zaprezentowany 17 października w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Zostanie wysłany do Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie nastąpią finalne prace i instalacja satelity na rakiecie nośnej Vega, której start zaplanowany jest na styczeń 2012.

Pierwsze koleje startują za dwa tygodnie

Rozpoczyna się sezon jesiennych przeglądów kolei linowych w Beskidach. Już 24 października konserwatorzy rozpoczną remonty na Czantorii w Ustroniu, Stożku w Wiśle oraz Żarze w Międzybrodziu Żywieckim.

Tatry: 26 cm śniegu, pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

Pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego został ogłoszony przez ratowników górskich w poniedziałek w Tatrach. - Po opadach śniegu, mimo słonecznej pogody, warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne - ostrzegają ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W górach można już lepić bałwana

Mieszkańców miast i miasteczek przywitał dziś mróz i szron na szybach. W górach widok śniegu nie powinien już dziwić, bo w ostatnich dniach było go tyle, że uradowani turyści lepili bałwana. O puchu, który białą pierzynką zasłał Dolinę Chochołowską donosi Reporter 24 Tomasz Krzyściak.

Idzie zima... Pierwsza oznaka? Trzeba skrobać

Pierwsze przymrozki dają się we znaki przede wszystkim kierowcom. W poniedziałek rano, kiedy większość z nas spieszyła się do pracy, okazało się, że zanim wyruszymy w drogę, musimy chwycić za skrobaczki i pozbyć się szronu z szyb samochodów. Wielkimi krokami zbliża się zima. Jak przygotować nasz pojazdy na trudne warunki?

Jak szron wygląda z bliska?

W październiku przyszły pierwsze tej jesieni przymrozki. Wielu z nas natpotkało o poranku oszronione samochody, kwiaty, liście. Okazuje się, że zjawisko to oglądane naprawdę z bliska jest jeszcze bardzej efektowne. Zobacz zdjęcia, które nadesłał nam jeden z naszych Reporterów 24.

Mistrzostwa, w których pies ciągnie rower

W Parku Krajobrazowym Góra św. Anny (woj. opolskie) trwają 14. Mistrzostwa Europy Canicross i Bikejogging. Na czym polegają zawody o tak tajemniczej nazwie? To zmodyfikowane wyścigi psich zaprzęgów, w których zamiast kilku, mamy jednego psa, a zamiast sań - rower.

Zakopane za pół ceny

115 miejsc, w tym luksusowe hotele i drogie restauracje, gdzie wszystko jest tańsze o połowę - to specjalna akcja, zorganizowana przez miasto, która ma być formą podziękowania turystom za letni sezon. - Przechodnie powiedzieli mi, że ciężko znaleźć miejsca biorące udział w akcji, ale jak już trafi się na coś, to rzeczywiście można zaoszczędzić - powiedziała reporterka TVN24, która przebywa obecnie w Zakopanem.

Przymrozki chwyciły w całej Polsce

Wciąż napływa do nas arktyczne powietrze z północy. W niedzielę nad ranem w wielu miastach Polski słupek rtęci spadł poniżej zera. Pojawiły się przymrozki, a wraz z nim odwieczny problem: jak szybko pozbyć się szronu z samochodowych szyb.

Śnieg, mróz i chmury ogarnęły połoniny

- Na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach w sobotę rano były cztery stopnie mrozu, leżą tam dwa centymetry śniegu, a widoczność nie przekracza 50 metrów - poinformował ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jarosław Makutynowicz. Na zdjęciach z Polańczyka widać, że pogoda w południowo-wschodniej części kraju jest nie do pozazdroszczenia.

Lazurowy Bałtyk w październiku. Ostatni taki weekend?

Sobota okazała się wyjątkowo pogodnym dniem w jednym z najpopularniejszych polskich kurortów. I to nadmorskich. W Międzyzdrojach pomimo niewysokiej temperatury powietrza, warto było wybrać się na spacer po słonecznej plaży. To już ostatni dzwonek, żeby prawdziwie wypocząć nad polskim morzem.

-2 st. C przy gruncie, przyszły przymrozki

Pogodę w Polsce kształtuje rozległy wyż, którego centra znajdują się nad północno-zachodnią częścią naszego kraju oraz nad Litwą. Wciąż napływa do nas arktyczne powietrze. Rankiem powstają więc przygruntowe przymrozki. W sobotę ich efekt udało się uchwycić naszej Reporterce 24.

Październikowe dary lasu

Grzybiarzom zostało już niewiele czasu na przeczesywanie lasów. Sezon, podczas którego z wyprawy można było wrócić z pełnym koszem borowików, powoli dobiega końca.

Cyfrowe mapy ostrzegą Polaków przed powodzią

W piątek na konferencji prasowej w MSWiA przedstawiono pierwsze cyfrowe mapy ryzyka wystąpienia powodzi i jej potencjalnych skutków. Mapy, wraz z cyfrowym modelem powodzi, mają służyć ograniczaniu ryzyka katastrofy i wielkości strat.

Czas wyciągnąć skrobaczki do szyb

Pierwsze przymrozki i pierwsze skrobanie szyb. Tego ranka mieszkańcy wielu części kraju na szybach swoich samochodów zobaczyli szron. Na Kontakt Meteo napisała @atka.

W Tatrach znowu śnieg. Spadły 2 cm

W nocy w Tatrach spadł śnieg oraz śnieg z deszczem. Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Szlaki są błotniste i śliskie. W wyższych partiach należy spodziewać się warstwy świeżego śniegu oraz lodu.

Grad atakował przez 15 minut

W najbliższych dniach opady gradu, gradzin oraz krupy śnieżnej nie powinny być zaskoczeniem. Co innego ich rozmiar. Jeden z naszych Reporterów 24 okiem swojego aparatu uwiecznił grad, który spadł w czwartek.

W Tatrach niebezpiecznie na szlakach

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. W górach co prawna nie ma już zagrożenia lawinowego, ale na szlakach wciąż zalegają płaty zmrożonego śniegu. W Bieszczadach zaś nad ranem temperatura nie przekroczyła zera.

Rusza wielka akcja liczenia gwiazd

W piątek rozpoczyna się ogólnoświatowa akcja liczenia gwiazd. W tym celu tysiące ochotników na całym świecie sprawdzi, ile gwiazd na niebie widać z ich miejsca zamieszkania. Każdy może wziąć udział w akcji.

Krupa śnieżna w Warszawie, grad pod Iławą

W środę pogoda zaskoczyła warszawiaków. Od rana świeciło słońce, pogoda zapowiadała się spokojnie. Jednak wczesnym popołudniem spadła krupa śnieżna. Zdziwieni byli również mieszkańcy warmińsko-mazurskiego Susza - tam po godzinie 15 spadł grad.

Burze i małe gradziny na północy Polski

Wczesnym popołudniem burze wystąpiły na Warmii, w okolicach Elbląga, Zatoki Gdańskiej oraz niedaleko Półwyspu Helskiego. - Wyładowania atmosferyczne są słabe i nie stanowią zagrożenia. Są raczej ciekawostką meteorologiczną - przekonuje Arleta Unton-Pyziołek, meteorolog TVN Meteo.

Śnieg tylko "urozmaici krajobraz"

Zapowiadane na weekend opady śniegu to jeszcze nie będzie ten prawdziwy, zimowy śnieg. - Raczej urozmaici krajobraz niż spowoduje jakieś utrudnienia - uprzedza Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Pająk-gigant zapobiegnie powodziom na Śląsku?

Waży 17 ton i ma ponad 11 metrów długości. Kształtem i kolorem przypomina ogromnych wielkości pajęczaka. Pogłębiarka o nazwie "Watermaster" - nowy nabytek Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, ma pomóc w walce z wiosennymi powodziami.

Drzewo wstydu ma odstraszać śmieciarzy

W Nadleśnictwie Czarna Białostocka, na "drzewie wstydu", powieszono w sobotę śmieci pozostawione przez ludzi spacerujących po lesie. Na gałęziach, w ramach sprzeciwu przeciwko zaśmiecaniu lasów, zawisły m.in. butelki, zużyte opony i stare ubrania.

Koniec zimowego epizodu. Śnieg znika

Śnieg spadł w piątek, miał stopnieć od razu, ale utrzymał się dzielnie do niedzieli wieczorem. W poniedziałek rano zostało go już zdecydowanie mniej. Biały puch znika z Kasprowego Wierchu i Zakopanego. Wieczorem prawdopodobnie nic z niego nie zostanie.

Z Kartą Tatrzańską tańszy pobyt w górach

Prawie 150 tys. osób skorzystało dotychczas z oferty Karty Tatrzańskiej uprawniającej do szeregu bonifikat na atrakcje turystyczne Podhala. Karta jest bezpłatna i oferuje szereg zniżek na atrakcje regionu. Rusza jej nowa wersja na sezon zimowy.