Polska

Polska

Po co nam podbój Kosmosu?

19 mln euro rocznie będzie nas kosztować członkostwo w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), do której dziś przystępujemy. Czy warto wydawać te pieniądze?

W Tatrach może spaść śnieg z deszczem

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach w czwartek pogorszyły się. Temperatura na szczytach spadła do 8 st. Celsjusza, jest też mgliście. Ponadto w nocy z czwartku na piątek w Tatrach może spaść śnieg z deszczem. Bardzo pogodny był natomiast poranek w Bieszczadach.

Wenus będzie doglądać Żłóbka

Już w czwartek będziemy mogli oglądać Wenus przechodzącą nieopodal Żłóbka - jednej z najjaśniejszych gromad gwiazdowych na naszym niebie. Żeby podziwiać to spotkanie, potrzebna nam będzie jednak lornetka.

Silny front burzowy nad Polską

Padało i grzmiało w nocy na północy i środkowym zachodzie Polski. Strefa chmur burzowych rozwinęła się na froncie atmosferycznym, który wczesnym wieczorem wkroczył od zachodu. Burze przeszły przez wschodnie rejony Pomorza, Kujawy, Wielkopolskę oraz Dolny Śląsk, po czym skierowały się na północny wschód.

Polska rusza na podbój Kosmosu

Po latach wahań Polska podpisze w czwartek umowę o przystąpieniu do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - poinformował we wtorek wicepremier Waldemar Pawlak. Pozwoli to polskim naukowcom uczestniczyć w kosmicznych projektach i konsorcjach finansowanych z budżetu agencji. Żeby jednak skorzystać z tych funduszy, polski rząd musi najpierw wpłacić 145 mln zł wpisowego i składki.

Urbanizacja zabija takie miejsca. Pozostaną tylko zdjęcia?

Takie widoki już niebawem mogą stać się rzadkością. Okolica Przełęczy Puchaczówki, z której pochodzą zdjęcia Reportera 24, urbanizuje się w szybkim tempie. Bezpośrednio w jej sąsiedztwie funkcjonuje popularny środek narciarski.

Wisła najpłytsza od ponad 200 lat

Stan wody w Wiśle jest bardzo niski. Na warszawskim odcinku raz po raz padają rekordy. Niebawem głębokość może spaść do 60 cm, czyli najniższego poziomu zanotowanego kiedykolwiek w ponad 200-letniej historii pomiarów. Reporter 24 przesłał do nas zdjęcia wysychającej rzeki wykonane w poniedziałkowy późny wieczór.

Tatry kuszą w końcu lata

Skaliste szczyty na tle błękitnego nieba, przejrzysta woda górskich jezior, piknik na zielonych zboczach - zdjęcia Jagi_ z Tatr sprawiają, że chce się pakować plecak i łapać pierwszy pociąg do Zakopanego. Tym bardziej, że wrzesień to bardzo dobry czas na górskie wędrówki. A w najbliższych dniach można też liczyć na sprzyjającą pogodę.

Jezioro jak pustynia

"Takiego stanu jeziora nie było od co najmniej 15 lat" - zaalarmował redakcję Kontaktu 24 @Marek. Na dowód zamieścił w serwisie Kontaktu 24 zdjęcia Jeziora Żywieckiego - zbiornika retencyjnego na Sole koło Żywca (woj. śląskie). Choć poziom wody w jeziorze na pierwszy rzut oka jest naprawdę niski, to Zarząd Gospodarki Wodnej uspokaja - nie jest to sytuacja ekstremalna.

Szmaragdowy skarb w środku lasu

Ostanie dni lata można wykorzystać spędzenie wolnego czasu na łonie natury. Idealnym miejscem do tego wydaje się rezerwat "Niebieskie Źródła" w Tomaszowie Mazowieckim. Z uroków tego niezwykłego miejsca skorzystała Reporteka24 Monika_Szulak.

Suchą nogą po dnie Jeziora Solińskiego

Woda w Jeziorze Solińskim opadła tak bardzo, że w wielu miejscach po jego dnie można chodzić suchą stopą. W rejonie miejscowości Chrewt łodzie stoją w płytkich kałużach albo na odsłoniętym dnie. Niski poziom wody wyraźnie widać też na zaporze w Solinie.

Studenci docenieni przez NASA: "Chcemy w Polsce robić kosmos"

- Chcemy w Polsce robić "kosmos" - powiedział w rozmowie z tvnmeteo.pl Mateusz Jakubiuk, jeden z autorów docenionego przez NASA łazika "Husar". Jakubiuk opowiedział nam też m.in. jak będzie działać "księżycowa koparka" i co jest kluczem do sukcesu studentów Politechniki Warszawskiej, którzy w maju zmierzą się w międzynarodowym konkursie Lunabotics Mining Competition.

Z Maroka idzie do nas ciepłe tchnienie lata

W piątek rano na południu Polski odnotowana została bardzo niska temperatura. W Katowicach nad ranem były zaledwie 2 stopnie Celsjusza, w Kielcach 3 stopnie. Ale to się szybko zmieni.

Polski Husar będzie kopał dla NASA

Sukces studentów Politechniki Warszawskiej - jako jedyni Europejczycy zakwalifikowali się do zawodów NASA Lunabotics Mining Competition. Zaprojektowany przez nich robot "Husar" pod koniec maja przyszłego roku będzie rywalizował o miano najlepszej "księżycowej koparki".

Wody w Wiśle rekordowo mało. Zabraknie wody w kranach?

Wody w polskich rzekach ubywa - na warszawskim odcinku Wisły w środę padł rekord. Poziom wody wyniósł jedynie 63 cm. Jak ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, grozi nam susza hydrologiczna, która może prowadzić m.in. do braku wody w ujęciach powierzchniowych.

Wody w rzekach coraz mniej. Wisła może pobić rekord

Przez brak długotrwałych opadów tego lata wiele polskich rzek ma niski stan wód. Na Wiśle w Warszawie odnotowano 71 cm - to tylko o 3 cm więcej, niż wynosi jej rekordowy, najniższy stan zarejestrowany 3 września 1992 r. Wody jest tak mało, że niewysoki człowiek mógłby ją przejść w poprzek, zanurzając się najwyżej do pasa.

Grzyboparkingi wyrastają jak po deszczu

Warmińsko-mazurskie to województwo wyjątkowo przyjazne grzybiarzom. Na jego terenie istnieje już ponad 200 tzw. grzyboparkingów - miejsc, w których miłośnicy borowików czy kurek mogą zostawić swoje samochody. W ostatnim czasie aż 26 takich parkingów powstało w Nadleśnictwie Mrągowo.

Skazili ropą pół tony ziemi

Prawie 500 kg gruntu skażonego odpadami ropopochodnymi wywieziono w poniedziałek z jednego z leśnictwa nieopodal Szczecina. Pojawienie się niebezpiecznych substancji na terenie leśnictwa pracownicy Lasów Państwowych nazywają "kolejnym przejawem ludzkiej bezmyślności i braku poszanowania dla lasu".

Wyżowy początek września

W ciągu najbliższych dwóch tygodni rządy w Europie, a na pewno na przeważającym jej obszarze, obejmą wyże. Szczególnie dominować będzie Wyż Azorski, na obrzeżach którego powstaną wtórne wyże, z centrami przemieszczającymi się z zachodu na wschód, w stronę Rosji.