Polska

Polska

Przekroczony stan alarmowy na Dolnym Śląsku

Deszcz, który dotknął w ostatnim czasie naszych południowych sąsiadów, doprowadził do podwyższenia stanu wód również w Polsce, dlatego IMGW wydało dzisiaj ostrzeżenie 3. stopnia dla zlewni w województwie dolnośląskim. Rzeka Witka przekroczyła tam stan alarmowy o 30-40 cm.

Złota polska jesień tuż-tuż

Spadające liście, czerwona jarzębina, rosnące tu i ówdzie grzyby - aura z letniej powoli zmienia się w jesienną. Z każdym dniem zielone łąki, a także lasy zaczynają przybierać złotawe i rudawe barwy.

Wilczek wróci do domu. "Wywołają" jego rodzinę

Kilkumiesięczny wilczek, który został przygarnięty przez warmińskiego rolnika już niedługo odzyska wolność. Aktualnie przebywa w izolatce, by nie "nasiąkł" ludzkim zapachem a pasjonat wilków, potrafiący naśladować głosy tych drapieżników, odszuka jego rodzinę.

Pożegnanie z wakacjami: bilans wypadków w polskich górach

Bilans wakacyjnych interwencji w górach z każdym rokiem jest coraz lepszy. Szlaki stają się bezpieczniejsze, a turyści bardziej odpowiedzialni. Jednak nadal zdarzają się tragiczne wypadki. W Tatrach zginęły dwie osoby, lepiej było w Bieszczadach, chociaż tam też nie obyło się bez interwencji ratowników.

Takiego Podlasia jeszcze nie widzieliście

Gwiaździste niebo nad Podlasiem, dzikie zwierzęta, a pośród nich ludzie uprawiający najróżniejsze sporty. "Go-Podlasie" to film, który zachwyca nie tylko krajobrazami, lecz także pokazuje, że Podlasie to prawdziwy raj dla miłośników aktywności fizycznej.

Ostatnie dni wakacji w Tatrach pochmurne i chłodne

Ostatnie dni wakacji w Tatrach zapowiadają się pochmurnie i chłodno - informują synoptycy. W górach panują trudne warunki do uprawiania turystyki - szlaki są mokre, śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste.

Warmińsko-mazurskie: rolnik przygarnął wilka, bo myślał, że to pies

Do gospodarstwa pewnego rolnika z okolic Nidzicy przywędrowało zwierzę. Mężczyzna przekonany, że jest to bezpański pies, postanowił je przygarnąć. Jednak radość z czworonożnego przyjaciela nie trwała długo. Pewnego dnia zwierzę ugryzło mężczyznę i wyszło na jaw, że pies tak naprawdę jest czteromiesięcznym wilkiem.

Sukces polskich naukowców: "oswoili" komórki macierzyste

Komórki macierzyste to cudowny lek: są w stanie pomóc zarówno w gojeniu się ran, jak i wytworzyć kompletnie nowy organ. Coraz większą "kontrolę" nad nimi zdobywają polscy naukowcy, szturmem wchodząc na rynek z wachlarzem osiągnięć i tytułów, co rusz dopisując do swojego dorobku kolejny sukces.

W lasach sucho, ale grzybów nie brakuje

Do jesieni, przynajmniej tej kalendarzowej, jeszcze kilka tygodni, a już w lasach pojawia się całkiem sporo grzybów. Reporterzy 24, którzy wysłali nam zdjęcia, są zdziwieni ich obfitością: w kraju jest przecież bardzo sucho.

Żagiel zamiast ogona. Czy PW-Sat2 dokona deorbitacji?

Pierwsze polskie zdjęcia Ziemi z kosmosu, a także moment rozłożenia swojego żagla na orbicie ma przesyłać na Ziemię satelita PW-Sat2. Urządzenie budowane przez studentów z Politechniki Warszawskiej jeszcze w 2015 r. ma szansę wyruszyć w podróż kosmiczną. Ma być udoskonalonym następcą pierwszego polskiego satelity PW-Sat i podobnie jak on testować możliwości deorbitacji.

Kraków chce zbierać deszczówkę. To oszczędne i ekologiczne

Władze Krakowa chcą dotacjami zachęcić mieszkańców miasta do zbierania wody deszczowej. Pomysłodawcy przekonują, że to nie tylko ekologiczne, ale też ekologiczne rozwiązanie dla gospodarstw domowych. Jego zalety doceniają ci, którzy już deszczówkę łapią - nie tylko płacą mniej wodociągom miejskim, ale też mogą uniknąć podtopień po gwałtownych burzach.

Skimboarding, czyli "ślizganie się w skarpetkach po panelach"

- Żeby uprawiać skimboarding potrzeba kawałka płaskiego terenu, na którym jest odrobina wody - opowiadał w rozmowie z reporterką TVN24 Mariusz Wójt, organizator skimboardowego szaleństwa, jakie ogarnęło dziś w Łodzi. Na plaży w Manufakturze powstał szeroki na 4 metry tor, oferując 30-metrową szansę na fantastyczną zabawę.

Trąba powietrzna w Kołobrzegu, wir w Dźwirzynie

"Około południa w okolicach portu w Dźwirzynie na niebie można było zobaczyć zjawisko trąby powietrznej. Przesuwało się z zachodu na wschód. W pewnym momencie na plaży zaczęła się tworzyć dolna część, jednak po chwili uspokoiło się. Kilka minut później na niebie również zniknęła trąba powietrzna" - napisał internauta o nicku @WKWLPK.

"Obcy" w Tatrach. Pokłonnik kamilla zaobserwowany cztery razy

Jak przyznaje odkrywca "obcego", do spotkania doszło przypadkowo. Mężczyzna wybrał się obserwować ważki, jakie miały się już pojawić. Tymczasem z zaskoczeniem powitał motyla, który nie występuje w tych rejonach kraju. Ten ciepłolubny motyl to czerwony dzwonek dla ekologów, że zagrożone są motyle nawykłe do chłodniejszego klimatu.

Morze fioletu. "Wrzosy rozsiały czołgi"

W nadleśnictwie Okonek niedaleko Piły znajduje się wyjątkowe miejsce. Obszar nieczynnego już poligonu usłany jest niemal po horyzont wrzosami. Wszystko dzięki... czołgom, które do połowy lat 90. rozsiewały nasiona wrzosu po poligonie.

Przycinają drzewka owocowe dla niedźwiedzi

Organizacja WWF Polska odnawia stare sady w Bieszczadach. Wolontariusze przycinają stare gałęzie, odkrzaczają i odsłaniają drzewka, by te obficiej owocowały. Jesienią owocami pożywić się mają niedźwiedzie.