Polska

Polska

Co po największej powojennej klęsce polskich lasów?

Tysiące połamanych drzew, 45 tys. hektarów zniszczonych lasów, kilometry zerwanych linii telefonicznych i wysokiego napięcia. Największa klęska w historii powojennego leśnictwa. Minęło 10 lat od huraganu, który zniszczył ogromną część Puszczy Piskiej. Jak sytuacja wygląda dziś?

"Jest zimno jak cholera". Turyści źli na pogodę

Turyści nad Bałtykiem mogą śmiało surfować, ale po internecie. Pogoda nie skłania do wychylania nosa poza pokój hotelowy czy kwaterę. Oczywiście spacery się zdarzają, ale krótkotrwałe i w ciepłych swetrach, a o kąpieli można już tylko pomarzyć. Bikini i szorty zostały na dnie walizki i jeszcze kilka dni tam poleżą.

Opiekunka obozu utonęła nocą

37-letnia opiekunka obozu szermierzy utonęła podczas nocnej kąpieli w jeziorze Markusy. To już 36 ofiara wody na Warmii i Mazurach w tym roku.

Szpon i Lotek już latają. Koniec internetowego fenomenu?

Szpon i Lotek, młode bieliki podglądane na żywo przez tysiące internautów, poczyniły znaczący krok w stronę dorosłości. Udało im się po raz pierwszy opuścić gniazdo. Oznacza to, że niebawem zakończą się transmisje online z ich domu rodzinnego.

Alert pogodowy: wieczorne burze nad Polską

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków nad Polską uaktywniły się komórki burzowe. Pojawiły się i na północy, i na południu Polski, skąd otrzymujemy zdjęcia formujących się trąb powietrznych. Wieczorem grzmiało także w centrum kraju.

Pięć nowych czarnych punktów na Mazowszu

Na dzikich plażach Mazowsza, a więc w miejscach gdzie dotąd dochodziło do nawiększej liczby utonięć, stanie w lipcu pięć kolejnych "czarnych punktów wodnych". Punkty, mające ostrzegać przed niebezpieczeństwem zażycia kąpieli, staną m.in. w Garwolinie i w Skuszewie.

Trąba powietrzna na Kujawach. "Naprawa potrwa kilka miesięcy"

400 hektarów zniszczonego lasu, sześć rannych osób i kilkadziesiąt zniszczonych budynków to skutki trąby powietrznej, jaka przeszła nad woj. kujawsko-pomorskim w sobotę po południu. W poniedziałek strażacy z Osia i mieszkańcy gminy wciąż porządkowali okolicę.

Alert pogodowy: wieczorne burze nad Polską

Kolejny burzowy wieczór nad Polską. Aktualnie grzmi na zachodzie, w centrum oraz południu. Zdaniem synoptyka TVN Meteo, Wojciecha Raczyńskiego, prawdopodobieństwo powtórki z soboty, kiedy Pomorze nawiedziły trąby powietrzne, jest niewielkie.

Tornado w województwie pomorskim: relacje Reporterów 24 i bilans strat

Trąba powietrzna w woj. pomorskim nadeszła nagle i niespodziewanie. W kilkanaście minut zniszczyła w różnym stopniu co najmniej 53 budynki, w tym połowę mieszkalnych. W wyniku jej przejścia zginął jeden człowiek, a pięć osób zostało rannych. Zdjęcia i filmy przechodzącej trąby i zaistniałych w jej wyniku szkód dostaliśmy od Reporterów 24 na Kontakt Meteo i Kontakt 24.

Trąby powietrzne nad północną Polską

W województwie kujawsko-pomorskim, pomorskim i wielkopolskim doszło do gwałtownych zjawisk pogodowych. Trąby powietrzne pozrywały dachy z kilkudziesięciu budynków, powaliły słupy energetyczne, powaliły drzewa, blokując lokalne drogi. Na skutek przejścia żywiołów zginęła jedna osoba, przynajmniej dziewięć jest rannych. Zdjęcia i filmy z dotkniętych przez trąby miejscowości dostajemy na Kontakt24 i Kontakt Meteo.

"Musimy nauczyć się żyć z trąbami"

Trąba powietrzna powstaje podobnie, jak odpływ wody z wanny - pojawia się wtedy, gdy ruch wirowy w atmosferze zostanie ograniczony do małego obszaru. Choć takie zjawiska kojarzyły nam się dotąd z tzw. Aleją Tornad w USA, powinniśmy przygotować się na ich coraz częstsze występowanie w naszych szerokościach geograficznych. - Po prostu będziemy musieli nauczyć się z tym żyć - powiedział w TVN24 naukowiec z Zakładu Fizyki Atmosfery Instytutu Geofizyki UW.

Piła ugięła się pod nawałnicą

Trwała kilka minut, a zdążyła przewrócić drzewa, uszkodzić samochody i zalać ulice. Nagła nawałnica przeszła po południu przez Piłę. Szkody jakie wyrządziła, obrazują zdjęcia internautów Kontaktu 24.

Płoska, Supraśl i pisklę w sieci. Podejrzyj orlika

Para orlików krzykliwych Płoska i Supraśl oraz ich pisklę mają szansę stać się gwiazdami internetu. Wszystko za sprawą akcji białostockich leśników, którzy postanowili na bieżąco monitorować gniazdo ptaków.

Czarna passa trwa: już ponad 100 utonięć

Od 1 lipca w kraju utonęły aż 102 osoby. To o 15 więcej, niż przez cały pierwszy wakacyjny miesiąc ubiegłego roku - alarmuje MSW. Do śmiertelnych wypadków dochodzi najczęściej na niestrzeżonych kąpieliskach lub po alkoholu - tłumaczy ratownik WOPR Mikołaj Kobos. Szczególnie tragiczne są dni weekendowe.

Burze powoli cichną

Powoli odpuszczają burze, które w ostatnich godzinach uaktywniły się nad Polską. Słabo i umiarkowanie grzmi na zachodzie i północy. Zjawiska przesuwają się na północny wschód.

Uroda żywiołu. Nietypowe zdjęcia burzy

Burze, których ostatnio nie brakuje w całej Polsce, powodują sporo problemów, ale też dostarczają spektakularnych widoków. Ich urodę docenił jareczek30. Jego zdjęcia zamieszczone na Kontakcie Meteo wyróżnia nietypowe podejście do tematu - zamiast epatować grozą, zachwycają kompozycją i kolorami.

Do lasu nie wjeżdżaj. Tylko po mandat

Na jagody, a jakże, ale pieszo lub rowerem. W przeciwnym razie grozi nam kara grzywny i tarapaty, w jakie wpadł 18-latek z woj. warmińsko-mazurskiego. Jego auto utknęło w rowie, o pomoc musiał prosić leśników.

Pierwszy bilans strat po burzach. Kto ucierpiał najmocniej?

1511 uszkodzonych lub zalanych budynków i jeden most oraz 69 podtopionych i zalanych odcinków dróg - to pierwszy bilans szkód wyrządzonych przez ekstremalne zjawiska pogodowe, jakie przechodziły przez Polskę na przełomie czerwca i lipca. Burze, gradobicia i wywołane opadami powodzie spowodowały straty na terenach 13 województw. Najbardziej ucierpiały Dolny Śląsk, Małopolska oraz Warmia i Mazury.

Co piszczy w puszczy? Sprawdza "Meteo News"

Pikniki, rajdy rowerowe, wyprawy na grzyby - latem jest wiele powodów, żeby wybrać się do lasu. "Meteo News" podpowiada, jak korzystać z jego uroków, nie szkodząc przyrodzie. Dowiemy się też, czy przypadła nam do gustu zmiana pogody - w programie poznamy wyniki sondy dotyczącej upałów.

Pod Rzeszowem jak w Toskanii. Enoturystyka na Podkarpaciu kwitnie

Winnice Podkarpacia z roku na rok zdobywają coraz większą popularność. - Około 40 spośród ponad 150 winnic na Podkarpaciu przyjmuje turystów, którzy zwiedzają je, degustując wina - poinformowała we wtorek sekretarz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia Ewa Wawro.

Burze wygasają: grzmi tylko lokalnie

Burze nad Polską powoli wygasają. Wyładowania atmosferyczne utrzymują się jeszcze na Warmii i Mazurach, Lubelszczyźnie, Ziemi Lubuskiej i Podkarpaciu. Są to burze o natężeniu słabym i umiarkowany, lokalnie intensywnym.

Szokujące dane: niemal 100 utonięć w 10 dni

Te dane wprowadziły nas w osłupienie. Od początku wakacji utonęły już 94 osoby - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Tylko w poniedziałek śmierć w wodzie poniosło dziewięć osób. Tym samym w 10 dni wyrobiliśmy ćwierć bilansu całego 2011 roku.

Sinice zniknęły. Kąpieliska w Trójmieście otwarte

Wszystkie kąpieliska w Trójmieście są już otwarte. Sinice zniknęły - poinformowała we wtorek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Nie ma też przeciwwskazań do kąpieli na innych plażach nad Zatoką Gdańską oraz nad otwartym morzem.

Kosmiczne honory dla polskiego miasta i dwóch uczonych

Niezwykły sukces mają na swoim koncie uczniowie z Torunia i Sierpca. Kilka lat temu odkryli oni trzy planetoidy, których istnienie właśnie zostało potwierdzone. Międzynarodowa Unia Astronomiczna nadała obiektom imiona "Iwanowska", "Sierpc" i "LechMankiewicz".

Ostatnie burze wygasną do północy

Burze wygasają. Słabe wyładowania utrzymują się jeszcze w niektórych rejonach Lubelszczyzny i Podkarpacia, ale i tam do północy powinno przestać grzmieć.