Polska

Polska

Krótkofalowcy ostrzegą przed klęskami

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji podpisało porozumienie z Polskim Związkiem Krótkofalowców. Radioamatorzy będą ostrzegać Polaków przed niebezpieczeństwami niesionym przez niszczycielskie siły natury.

Grozi nam ręczne zapylanie?

- Nie chcemy sytuacji takiej jak w Chinach, gdzie rośliny trzeba ręcznie zapylać. To jakiś horror science-fiction - przestrzega Greenpeace. Organizacja wspólnie z działkowcami będzie starać się chronić pszczoły.

Są wygłodniałe i agresywne. Czatują na niskich gałęziach

Są aktywne, bardzo agresywne i w tym momencie bardzo intensywnie polują. Wygłodniałe po długiej zimie kleszcze mogą popsuć radość z leśnych spacerów i wyjazdów na działkę. Lekarze apelują, żeby po takich wyprawach dokładnie oglądać ciało, bo dzięki temu możemy ustrzec się przed niezwykle groźnymi chorobami.

Napłynie ciepło z Bałkanów

W ciągu najbliższej doby zachodnia Polska pozostanie pod wpływem zatoki niżowej i frontu atmosferycznego – pozostała w zasięgu wyżu znad Rosji.

160 ha łąk z myślą o żubrach. Zapłacą rolnikom za siano

Z myślą o żubrach Białowieski Park Narodowy zakontraktuje w tym roku od miejscowych rolników 160 hektarów łąk. Właściciele gruntów dostaną pieniądze m.in. za to, że zbiorą i zostawią siano na miejscu, by zwierzęta mogły z niego korzystać, zwłaszcza zimą.

Na śląskich hałdach żyje 600 gatunków roślin

Na zwałowiskach poprzemysłowych, czyli na tzw. hałdach, naukowcy znaleźli blisko 600 gatunków roślin - od popularnej brzozy po chronione storczyki. To zadziwiające, ponieważ w tych miejscach grunt nie jest odpowiednio wilgotny, a ponadto bywa toksyczny.

"Burza, grad i deszcz". Wasze zdjęcia i filmy z majówki

Front atmosferyczny przyniósł w czwartek burze i opady deszczu na południu kraju. Od rana grzmiało na Śląsku i w Małopolsce, a później nad Ziemią Świętokrzyską. Pojawił się również grad, co uchwycili na swoich zdjęciach i filmach nasi Reporterzy 24. Jak zapowiada synoptyk Wojciech Raczyński, wpływ frontu i prawdopodobieństwo burz w południowej, wschodniej i centralnej Polsce utrzyma się także w nocy i w piątek.

Jak majówka, to wino na Ziemi Lubuskiej

Lubuscy winiarze zapraszają na weekendy otwartych winnic. Pierwszy z nich rozpoczyna się już jutro i potrwa do niedzieli. W całym regionie będzie można odwiedzić 12 najbardziej znanych i największych winnic.

Wejdź do wnętrza zapory. Solina otwiera drzwi

Niezwykłą wycieczkę do wnętrza największej w Polsce zapory i elektrowni wodnej będzie można zafundować sobie w majówkę. Wybudowana w 1968 roku elektrownia Solina swoje drzwi otwiera dla turystów.

Bajkowe niebo nad Polską o poranku

Słońce i chmury zafundowały nam o poranku piękny spektakl. Delikatne światło sączące się przez obłoki - zarówno w stolicy kraju, jak i w stolicy Tatr - przyniosło iście bajkowy efekt.

Polski przyrząd bada środowisko wokół ISS

Środowisko, w którym znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ang. Intenational Space Station, w skrócie ISS), jest skomplikowane. Kształtuje je zarówno pole magnetyczne Ziemi, jak i pole magnetyczne Słońca. Kosmonauta Roman Romanenko zainstalował na zewnątrz ISS wybudowany przez Polaków z Centrum Badań Kosmicznych PAN przyrząd, który sprawdzi, jak pole magnetyczne wpływa na stację, na jej mieszkańców i na prowadzone przez nich eksperymenty.

620 pożarów lasów. Najwyższy stopień zagrożenia

- W większości lasów obowiązuje trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, a ściółka leśna jest tak sucha jak kartka papieru - mówi rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska. Od początku kwietnia w lasach wybuchło 620 pożarów.

Nawet metr śniegu na tatrzańskich trasach. Ale nie można z nich zbaczać

Słoneczna pogoda w Tatrach i duża pokrywa śniegu zachęcają do skorzystania ze stoków narciarskich. Tatrzański Park Narodowy apeluje jednak do narciarzy, żeby jeździli tylko tylko na wyznaczonych trasach, bo inaczej mogą przeszkodzić dzikim zwierzętom w spokojnym żerowaniu. Ci, którzy nie zastosują się do tej prośby, muszą liczyć się z karami.

Rolnik uratował łoszkę. Karmił ją butelką

Osamotniona kilkudniowa łoszka błąkała się po podlaskiej wsi Chwaszczewo. Nie przeżyłaby, gdyby nie rolnik, który je przygarnął i karmił butelką. Zwierzątko nie ma szans na powrót do lasu, ale towarzystwo ludzi zdaje się mu odpowiadać.

Pochmurny poranek na gdańskiej plaży

Mgła, pochmurne niebo i przelotne opady deszczu powitały mieszkańców wybrzeża w piątkowy poranek. Mimo niesprzyjającej pogody znaleźli się śmiałkowie, którzy wskoczyli do morza, zaznać wiosennej kąpieli.