Polska

Polska

Mniej sikorek i mniej szpaków

Przymrozki na wiosnę, a potem obfite opady deszczu i nawałnice w lipcu są przyczyną słabych lęgów wśród szpaków, sikor oraz orlików krzykliwych. Rekordowe lęgi odnotowano natomiast w gniazdach orłów przednich.

Przez Polskę przetacza się niż

Rosję, Ukrainę, Bałkany i Półwysep Apeniński obejmują wyże. Nad pozostałą częścią Europy zalegają układy niżowe. Przez Polskę z zachodu na wschód przemieszcza się zatoka niżowa z frontem chłodnym.

Ratowali 300-letnie drzewo

Ponad dwie godziny leśnicy z Nadleśnictwa Wipsowo ratowali najstarszy cis na Warmii i Mazurach. 300-letnie drzewo przewróciło się pod koniec lipca, podczas nawałnicy, która spowodowała znaczne straty w olsztyńskich lasach.

Zobacz szaleństwo w błocie

Uczestnicy XVII Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą pierwsze koncerty mają już za sobą. Organizowane od lat wydarzenie gromadzi coraz więcej fanów. Powód? Swoboda, dobra muzyka i... błoto.

360 stopni wokół Tatr

Początek sierpnia, zgodnie z zapowiedziami synoptyków TVN Meteo był słoneczny. Można było to zaobserwować także w Tatrach. Wspaniałe widoki na nasze góry uwiecznił na swoim filmie Reporter 24.

Racibórz: nowy zbiornik ma zatrzymać wodę

- Wiosną przyszłego roku powinny ruszyć prace budowlane Zbiornika Racibórz Dolny, który ma zabezpieczyć przed powodzią miejscowości dorzecza górnej Odry. Koszt inwestycji to 1,7 mld zł. By wykonanie inwestycji było możliwe, przeprowadzić się musi ponad 70 rodzin.

Sopocka plaża pęka w szwach

Po ostatnich pochmurnych tygodniach piękna pogoda przyciągnęła na sopocką plażę tłumy amatorów słonecznych, i nie tylko, kąpieli.

Postrzelone bociany walczą o życie

Cztery postrzelone bociany trafiły w ostatnich dniach na leczenie do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Pomyślnie przeszły operacje. Czeka je rehabilitacja.

Mokry lipiec przysłużył się biurom podróży

Koniec kryzysu, brzydka pogoda i lato bez wulkanu, zamieszek i powodzi to recepta na sukces touroperatorów - informuje "Puls Biznesu". W lipcu biura podróży zanotowały rekordową ilość sprzedanych wycieczek zagranicznych. Polacy uciekli z kraju po słońce.

Sinice psują wakacje w Zachodniopomorskiem

W środę ekolodzy z WWF Polska zaalarmowali, że w rejonie Zalewu Szczecińskiego zaobserwowano duży zakwit sinic. Sanepid nie potwierdził tych informacji, podał natomiast, że bakterie są obecne na jeziorze Lipowo w Dębnie (woj. zachodniopomorskie).

Żubrów ci u nas dostatek

Stado żubrów w Puszczy Boreckiej liczy już 90 sztuk. To maksymalna liczba tych zwierząt, jaką może wykarmić puszcza. Zajmujący się stadem naukowcy zakładali, że taka liczebność stada zostanie osiągnięta w 2015 roku.

Nadal sprzątają po deszczu

Podkarpacie ciągle sprząta po weekendowych silnych deszczach, a Lubelszczyzna i woj. kujawsko-pomorskie szykują się na przyjęcie fali wezbraniowej na Wiśle. Najbliższe dni będą sprzyjać porządkom, ale od poniedziałku musimy szykować się na kolejne ulewy.

Rowerem w 41 dni dookoła Polski

Dwaj łódzcy studenci wyruszyli we wtorek na 41-dniową rowerową wyprawę dookoła Polski. Za pięć dni mają zamiar dotrzeć do Zakopanego. Stamtąd ruszą na zachód, wzdłuż granic kraju. Do Łodzi planują wrócić 11 września.

Kobieta spadła z 30 metrów i przeżyła

- Turystka z Gdańska przeżyła upadek z końcowego odcinka szlaku na Zawrat w Tatrach. We wtorek kobieta spadła z ok. 30 metrów. Ratownicy TOPR śmigłowcem przetransportowali ranną do szpitala w Zakopanem - poinformował PAP dyżurny ratownik, Tomasz Wojciechowski.

Polska stacja polarna na biegunie już gotowa

Poznańscy naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza dysponują prawdopodobnie najdalej na północ wysuniętą stałą polską placówką badawczą. Kilka dni temu zakończyli budowę stacji polarnej na wyspie Spitsbergen.

Spokojne rzeki zalały drogi i gospodarstwa

Spokojne na co dzień rzeki, sprawiły mieszkańcom powiatu stalowowolskiego (woj. podkarpackie) wiele kłopotów. - Zostały zalane drogi i gospodarstwa - relacjonuje Reporter 24 Rafał, który zamieszcza w serwisie Kontaktu 24 fotorelację z podtopionych terenów.

"Wszystko w wodzie". Ciągle trwa sprzątanie po nawałnicach

Strażacy przez cały poniedziałek usuwali skutki nawałnicy, która przeszła nad Warszawą w niedzielę. Jak dotąd w samym mieście interweniowali już ponad 160 razy, ale jeszcze nie wszędzie zdołali dojechać. Łącznie w województwie mazowieckim odebrali ponad 700 zgłoszeń o podtopieniach. Stolica po burzy to zalane ulice, piwnice, garaże, kłopoty na lotnisku Okęcie i odwołany mecz. Ale najtrudniejsza sytuacja była w podwarszawskich Markach i Wołominie, gdzie zalało szpital i Archiwum Powiatowe.

Dzieci na koloniach zebrały ponad 370 ton śmieci

Kolonie nad morzem, a podczas nich ekologiczne warsztaty. Dzieci w tym roku zebrały 373 tony aluminiowych puszek po napojach. Właśnie zakończyła się 12. edycja ekologicznej kampanii Fundacji Na Rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek Po Napojach Recal "Czyste Plaże".

Zalało Warszawę, Marki i Wołomin. Nawet metr wody

Zalane ulice, piwnice, garaże, kłopoty na lotnisku Okęcie i odwołany mecz - tak wygląda Warszawa po gwałtownych opadach deszczu i burzy, jakie przeszły nad miastem w niedzielne popołudnie. Strażacy nie nadążają z odbieraniem zgłoszeń. Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w podwarszawskich Markach.

100 podtopionych posesji w Biłgoraju

Około 100 posesji w Biłgoraju zostało podtopionych po tym, jak woda po obfitych opadach deszczu przerwała wał zbiornika przeciwpożarowego. Strażacy po burzach i ulewach w woj. lubelskim interweniowali w niedzielę już ponad 70 razy.

Burze wygasły wieczorem

W niedzielę po południu burze pojawiły się na Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie. Synoptycy TVN Meteo informują, że aktywność burz jest już coraz mniejsza.

Poziom wód wzrasta. Rzeki mogą wylać

Śląskie, małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie - dla tych województw IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne. Wody w tych regionach mają w ciągu najbliższych 24 godzin wezbrać powyżej stanów ostrzegawczych.

Dobre strony deszczu. Lasy pełne grzybów

Tegoroczny lipiec, podczas którego słoneczne dni można było policzyć na palcach jednej ręki, dał się we znaki plażowiczom wypoczywającym nad Bałtykiem, ale dla miłośników grzybobrania okazał się wyjątkowo dorodny. Co rusz Reporterzy 24 przysyłają na Kontakt Meteo zdjęcia zebranych przez siebie okazów. Oto kilka z nich.