"W parę godzin powstaje zaspa kilkumetrowa". Służby bezsilne w konfrontacji z silnym wiatrem

Trudny dzień na drogach
Trudny dzień na drogach
tvn24
Trudny dzień na drogachtvn24

Opady śniegu słabną, ale utrzymuje się silny wiatr, który nawiewa na drogi to, co napadało wcześniej w ciągu dnia. Od świata odciętych zostało kilka miejscowości. W gminie Zakroczym, zaledwie 30 km od Warszawy, zaspy sięgnęły dwóch metrów. W Warszawie pokrywa śnieżna jest grubsza niż w Suwałkach czy Białymstoku.

Chociaż w ciągu dnia opady śniegu osłabły i nie powinny powodować większych problemów, w Polsce nadal trwa walka z ich skutkami. Wysiłki służb niweczy silny wiatr, który ciągle od nowa nawiewa śnieg na już oczyszczone jezdnie. Najgorsza sytuacja panuje na lokalnych drogach, a mieszkańcy różnych regionów wciąż alarmują o powstawaniu nawet kilkumetrowych zasp.

Walka ze śniegiem i wiatrem
Walka ze śniegiem i wiatrem tvn24

Nie pamiętają takich zasp

W gminie Zakroczym, zaledwie 30 km od Warszawy, zaspy sięgnęły dwóch metrów. Od świata odciętych zostało kilka miejscowości. Najgorzej jest na drogach, które przebiegają w terenie otwartym - porywisty wiatr nawiewa śnieg z pól. Tak trudnej sytuacji w tym rejonie kraju mieszkańcy nie pamiętają.

- Były problemy, ale tym naszym sprzętem, który mamy, można było sobie poradzić. A to pierwszy raz jest, gdzie w ciągu kilku godzin powstaje zaspa kilkumetrowa - mówił burmistrz Zakroczymia Henryk Ruszczyk.

Nocna śnieżyca w Warszawie

W stolicy najgorsza sytuacja panowała nocą. Kilka centymetrów świeżego śniegu powodowało, że warunki jazdy na warszawskich ulicach były fatalne. Niewiele pomagało nawet to, że wyjechało na nie 165 pługosolarek.

"Minionej nocy wystąpiła w Warszawie śnieżyca, czyli obfity opad śniegu połączony z silnym wiatrem powodującym zawieje i zamiecie śnieżne. Detektor burzy nie zanotował wyładowań, więc raczej o burzy śnieżnej nie możemy mówić" - wyjaśniała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Wiatr i śnieg nękają kierowców
Wiatr i śnieg nękają kierowcówtvn24

"Syzyfowa praca" na drogach

Fatalnie jest nie tylko na Mazowszu. Rano droga numer 255 w okolicy Inowrocławia była kompletnie nieprzejezdna. Kierowcy utknęli w zaspach, czekając na pług, który miał odgarnąć śnieg. Sam pług jednak też miał spore problemy. W województwie łódzkim również śnieg dał się we znaki kierowcom. Na wielu odcinkach pługi po prostu nie dawały sobie rady. Na drodze w okolicy Trójmiasta zaspy sięgały tam kilku metrów.

"Na drogach powiatowych zaspy dochodzą do dwóch metrów i nikt nic nie robi" - alarmowali na Kontakt 24 mieszkańcy powiatu nowodworskiego, pułtuskiego i ciechanowskiego na Mazowszu. Podobna sytuacja panuje także na drogach w woj. świętokrzyskim i lubelskim. Urzędnicy zapewniają, że robią co mogą, ale to syzyfowa praca, bo silny wiatr przenosi odgarnięty śnieg z powrotem na drogi.

Wiatr sypie śniegiem i spycha auta

- Im mniejsza droga tym problem większy, bo ten silny wiatr sięgający chwilami nawet 80 km/h sprawia, ze te zaspy potrafią się pojawić nawet w godzinę albo dwie. Dlatego tez pługi na bieżąco starają się je usuwać - potwierdza reporter TVN Meteo Adam Krajewski.

Wiatr nie tylko ciągle nawiewa śnieg, ale też poważnie utrudnia utrzymanie samochodu na drodze. - Ciężko, ciężko, zgania jednak trochę - mówił jeden z kierowców.

ZOBACZ RELACJE INTERNAUTÓW NA KONTAKCIE 24

Błoto pośniegowe i oblodzenia są udręką dla kierowców i pieszych
Błoto pośniegowe i oblodzenia są udręką dla kierowców i pieszychTVN Warszawa

Kolej z problemami

Rano śnieg sparaliżował kolej podmiejską, spóźniały się też pociągi dalekobieżne. Jak poinformowała w piątek po południu Grupa PKP, około 4 proc. pociągów, które wyjechały w piątek na tory, ma opóźnienia przekraczające godzinę. Na Mazowszu trzeba było odwołać część pociągów regionalnych, w tym składów SKM i Kolei Mazowieckich.

- W związku z silnymi zawiejami śnieżnymi, które mogą blokować rozjazdy kolejowe, dodatkowe ekipy pracują na węźle warszawskim przy odśnieżaniu torów, które mogą być blokowane przez lód spadający z pociągów. Lokomotywy spalinowe i pociągi sieciowe przecierają też trasę - relacjonował rzecznik PKP Polskich Linii Kolejowych Mirosław Siemieniec.

Jak dodał, od północy działa sztab, w skład którego wchodzą przedstawiciele przewoźników i PKP PLK. Sztab na bieżąco obserwuje sytuację i decyduje, które pociągi odwołać. - Priorytetem jest dla nas utrzymanie ruchu, to, by pociągi jeździły. Przewoźnicy uznają też nawzajem swoje bilety - powiedział Siemieniec.

W górach nawet 120 cm śniegu

Jak poinformowała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek, najgrubsza pokrywa śnieżna jest w górach. Tam także odnotowywane są największe różnice między pomiarami. Warstwa białego puchu sięga od 10 cm do nawet 120 cm na sztucznie naśnieżanych stokach.

- Z kolei na terenach nizinnych grubość pokrywy śnieżnej jest największa w województwie lubelskim, mazowieckim, podlaskim oraz kujawsko-pomorskim - zauważa synoptyk.

Na nizinach najwięcej w Mławie

- Choć wszędzie jest biało, to nie w każdej części kraju śniegu jest tyle samo - zaznacza synoptyk. Wśród miast na prowadzenie wysuwa się Mława, gdzie zalega 28 cm śniegu, a tuż za nią Warszawa z pokrywą sięgającą 21 cm.

- W Lublinie i w Suwałkach białego puchu spadło dotychczas 15 cm, a w Toruniu 14 cm. W Białymstoku według porannych pomiarów w piątek pokrywa śnieżna sięgała 11 cm, a w Chojnicach 10 cm - przywołuje dane synoptyk.

W większości kraju temperatury oscylują w okolicach -10 st. C, a porywisty wiatr potęguje uczucie zimna. Przez to od kilku dni temperatura odczuwalna waha się od -20 do -28 st. C.

Pogoda utrudniła warszawskim kierowcom życie
Pogoda utrudniła warszawskim kierowcom życie tvn24
Prezenter TVN Meteo Maciej Dolega o prognozowanej pogodzie
Prezenter TVN Meteo Maciej Dolega o prognozowanej pogodzieTVN Meteo

Autor: mb/map,mj / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni obfitować będą w zmiany. W niedzielę nad Polską przechodzić będą fronty atmosferyczne, przynoszące burze i opady. Miejscami termometry pokażą do 30 stopni. Kolejny tydzień przyniesie nam większy spokój w pogodzie i niższe wartości na termometrach - przynajmniej na początku.

Gorąco nie ustanie, pojawią się gwałtowne zjawiska

Gorąco nie ustanie, pojawią się gwałtowne zjawiska

Źródło:
tvnmeteo.pl

Łazik Perseverance mógł odnaleźć ślady dawnego życia na Marsie. Podczas eksploracji doliny, która przed miliardami lat była korytem rzeki, sprzęt natrafił na skałę noszącą intrygujące ślady. Na Ziemi podobne struktury są wiązane z obecnością skamieniałych mikroorganizmów.

W tej skale może kryć się tajemnica marsjańskiego życia

W tej skale może kryć się tajemnica marsjańskiego życia

Źródło:
PAP, NASA

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 28.07. Pogodna noc spodziewana jest tylko we wschodniej Polsce - na zachodzie kolejne godziny przyniosą zachmurzenie i deszcz, a miejscami ulewy. W dzień strefa opadów będzie wędrować nad krajem, przynosząc intensywne opady deszczu i lokalne burze.

Pogoda na jutro - niedziela 28.07. W nocy miejscami wystąpią ulewy

Pogoda na jutro - niedziela 28.07. W nocy miejscami wystąpią ulewy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami i upałem. W nocy nad północną i zachodnią Polską przechodzić będą strefy opadów i wyładowań. Niedziela przyniesie nam również kontynuację upałów.

IMGW ostrzega. Miejscami czeka nas niebezpieczna noc

IMGW ostrzega. Miejscami czeka nas niebezpieczna noc

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad 130 zniszczonych budynków i ewakuacja tysięcy ludzi - tak wygląda sytuacja w dwóch hrabstwach na północy Kalifornii, gdzie trwa walka z jednym z największych pożarów w historii tego stanu. Ogłoszono stan wyjątkowy. Trudna sytuacja jest też w sąsiednim Oregonie, gdzie spłonęły gospodarstwa i wiele zwierząt - informują lokalne media.

Ponad 130 budynków spłonęło, ogień zagraża tysiącom kolejnych

Ponad 130 budynków spłonęło, ogień zagraża tysiącom kolejnych

Źródło:
PAP, Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

Dorosły czarny niedźwiedź z młodym w mieście Winsted w amerykańskim stanie Connecticut zatrzasnął się w samochodzie. Zwierzęta zniszczyły tapicerkę, uruchomiły radio i trąbiły klaksonem. Na zewnątrz auta znajdował się jeszcze jeden zaniepokojony młody osobnik.

Niedźwiedzie weszły do samochodu. Zdemolowały go, włączyły radio i trąbiły klaksonem

Niedźwiedzie weszły do samochodu. Zdemolowały go, włączyły radio i trąbiły klaksonem

Źródło:
PAP

Pasażerka samolotu, który miał odlecieć z Rzymu do Katanii, przemycała iguanę. Obecności zwierzęcia nie ujawnił żaden system kontroli lotniskowej, a ku zaskoczeniu wszystkich jaszczurkę na pokładzie wykryła... kotka współpasażerki.

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Źródło:
PAP, corriere.it

Zwiększa się powierzchnia plamy ropy powstałej po czwartkowym zatonięciu tankowca w Zatoce Manilskiej u wybrzeży Filipin. Wstępne oględziny wskazują, że wyciek mógł być stosunkowo niewielki. Jeśli paliwa nie uda się zabezpieczyć przed wyciekiem, region czeka katastrofa ekologiczna.

Plama ropy powiększa się z dnia na dzień. Trzykrotny przyrost

Plama ropy powiększa się z dnia na dzień. Trzykrotny przyrost

Źródło:
Al Jazeera, Rappler

Setki dzikich zwierząt przekazał rząd Namibii na rzecz krajowego programu pomocy osobom głodującym w związku z suszą. Sytuacja jest tak zła, że ponad 85 tysiącom osób grozi śmierć z głodu - wynika z analizy Światowego Programu Żywnościowego.

Głodują z powodu suszy. Rząd wysyła paczki z mięsem zwierząt

Głodują z powodu suszy. Rząd wysyła paczki z mięsem zwierząt

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

Rekordowa fala ulewnych deszczy nawiedziła północno-wschodnie regiony Japonii, powodując powodzie i osuwiska ziemi. Japońskie władze poinformowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych.

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times, Kyodo News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,0 nawiedziło Teksas. Do zdarzenia doszło w piątek rano czasu lokalnego. Aktywność zarejestrowano bardzo płytko pod ziemią, przez co była odczuwalna na dość dużym obszarze.

Seria trzęsień ziemi w Teksasie

Seria trzęsień ziemi w Teksasie

Źródło:
USGS, KCBD

42-letni turysta z Belgii trafił do szpitala z oparzeniami trzeciego stopnia, których doznał w Dolinie Śmierci w Kalifornii - jednym z najgorętszych miejsc na ziemi. Mężczyzna miał stracić klapki, chodząc po gorących wydmach.

W klapkach po Dolinie Śmierci. Finał w szpitalu

W klapkach po Dolinie Śmierci. Finał w szpitalu

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W trakcie ogromnego pożaru Park w Kalifornii powstało bardzo rzadkie i niebezpieczne zjawisko - ogniste tornado. Można zobaczyć je na nagraniu.

Ogniste tornado. Wirujący słup ognia na nagraniu

Ogniste tornado. Wirujący słup ognia na nagraniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Rowerzysta w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie natknął się na leśnej drodze na samicę niedźwiedzia grizli z młodymi. Zwierzę prawdopodobnie wystraszyło się i dlatego zaatakowało mężczyznę. Ten obronił się, uderzając niedźwiedzicę w pysk.

Jechał rowerem, grizli "natychmiast powalił go na ziemię"

Jechał rowerem, grizli "natychmiast powalił go na ziemię"

Źródło:
PAP, cbc.ca, vicnews.com

Dwójka astronautów pozostanie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do czasu, aż inżynierowie nie zakończą prac nad usterkami w ich statku - poinformowała w czwartek NASA. W sobotę minie 50 dni, odkąd załoga Starlinera przebywa w przestrzeni kosmicznej.

Mieli wrócić na Ziemię w czerwcu. NASA nadal nie wie, kiedy to nastąpi

Mieli wrócić na Ziemię w czerwcu. NASA nadal nie wie, kiedy to nastąpi

Źródło:
PAP, NASA

Z powodu upału w marokańskim mieście Bani Mallal w ciągu 24 godzin zmarło 21 osób - podał w czwartek resort zdrowia. W środę w tym regionie temperatura sięgała 48 stopni Celsjusza.

21 zgonów w 24 godziny w jednym mieście. Przez upał

21 zgonów w 24 godziny w jednym mieście. Przez upał

Źródło:
PAP, africanews.com

Tajfun Gaemi w czwartek lokalnego czasu uderzył we wschodnie wybrzeże Chin. Władze szacują, że dotkniętych przez żywioł jest ponad 600 tysięcy osób. Ogłoszo drugi najwyższy poziom alarmu powodziowego. Wcześniej przeszedł przez Tajwan i Filipiny, gdzie zginęło ponad 20 osób.

Setki tysięcy ewakuowanych, odwołane loty. Sytuacja "ponura i skomplikowana"

Setki tysięcy ewakuowanych, odwołane loty. Sytuacja "ponura i skomplikowana"

Źródło:
PAP, BBC, AP

Miliardy ludzi zmagają się z epidemią ekstremalnych upałów. Jeśli jest jedna rzecz, która łączy nasz podzielony świat, to fakt, że jest coraz bardziej gorąco - komentował w czwartek ostatnie rekordy temperatury na świecie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Podkreślił, że "upały, choć niewidoczne, są bardziej zabójcze niż inne skutki zmiany klimatu" i wezwał kraje do podjęcia pilnych działań w celu zmniejszenia skutków tych zmian i ochrony ludności.

"Ekstremalne upały to nowa nienormalność"

"Ekstremalne upały to nowa nienormalność"

Źródło:
PAP, Reuters, un.org, tvnmeteo.pl

Ogień szaleje w Parku Narodowym Jasper w Kanadzie. Ewakuowano z niego około 25 tysięcy osób - poinformował na konferencji prasowej Mike Ellis, przedstawiciel prowincji Alberta.

"To największy koszmar, jaki mógł spotkać naszą społeczność"

"To największy koszmar, jaki mógł spotkać naszą społeczność"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, CBC, Alberta Wildfire, BBC

W amerykańskim mieście New Gloucester w stanie Maine baribal przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z przymocowaną do niego kamerą. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu skradzionego urządzenia.

Przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z kamerą. Nagranie

Przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z kamerą. Nagranie

Źródło:
Reuters

Utwór Missy Elliott został wysłany... na Wenus. NASA dokonała transmisji za pomocą anteny wchodzącej w skład sieci Deep Space Network. "The Rain (Supa Dupa Fly)" to pierwsza hip-hopowa piosenka, która trafiła w przestrzeń pozaziemską.

Hip-hopowy hit wysłany na Wenus

Hip-hopowy hit wysłany na Wenus

Źródło:
PAP, NASA

Włochy przygotowują się na uderzenie antycyklonu afrykańskiego Charon. Przyniesie on kolejną falę upałów z temperaturą sięgającą 40 stopni w miastach. Atak gorąca, który miał trwać do końca lipca, będzie nękać kraj także w sierpniu.

Kolejne uderzenie antycyklonu Charon. Jak długo potrwa fala upałów we Włoszech

Kolejne uderzenie antycyklonu Charon. Jak długo potrwa fala upałów we Włoszech

Źródło:
PAP, ilgiornale.it, milanopavia.news, ANSA

Do ponad 250 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych osuwisk, które w poniedziałek zeszły w południowej Etiopii. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w katastrofie mogło zginąć dwa razy więcej osób. W rejonie trwają akcje poszukiwawcze oraz ewakuacja mieszkańców.

Pod lawiną skał i ziemi mogło zginąć nawet 500 osób

Pod lawiną skał i ziemi mogło zginąć nawet 500 osób

Źródło:
Reuters, UN OCHA

Waran z Komodo, największa współcześnie żyjąca jaszczurka, posiada cienką warstwę żelaza pokrywającą zęby - wynika z najnowszych badań. Zdaniem naukowców, ta dość nietypowa cecha pozwala mu skutecznie zabijać ofiary i zdobywać pożywienie.

Zęby warana z Komodo są pokryte żelazem

Zęby warana z Komodo są pokryte żelazem

Źródło:
Nature, phys.org, The Guardian