W środę pogoda zaskoczyła warszawiaków. Od rana świeciło słońce, pogoda zapowiadała się spokojnie. Jednak wczesnym popołudniem spadła krupa śnieżna. Zdziwieni byli również mieszkańcy warmińsko-mazurskiego Susza - tam po godzinie 15 spadł grad.
Wczesnym popołudniem burze wystąpiły na Warmii, w okolicach Elbląga, Zatoki Gdańskiej oraz niedaleko Półwyspu Helskiego. - Wyładowania atmosferyczne są słabe i nie stanowią zagrożenia. Są raczej ciekawostką meteorologiczną - przekonuje Arleta Unton-Pyziołek, meteorolog TVN Meteo.
Zapowiadane na weekend opady śniegu to jeszcze nie będzie ten prawdziwy, zimowy śnieg. - Raczej urozmaici krajobraz niż spowoduje jakieś utrudnienia - uprzedza Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.
Waży 17 ton i ma ponad 11 metrów długości. Kształtem i kolorem przypomina ogromnych wielkości pajęczaka. Pogłębiarka o nazwie "Watermaster" - nowy nabytek Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, ma pomóc w walce z wiosennymi powodziami.
W Nadleśnictwie Czarna Białostocka, na "drzewie wstydu", powieszono w sobotę śmieci pozostawione przez ludzi spacerujących po lesie. Na gałęziach, w ramach sprzeciwu przeciwko zaśmiecaniu lasów, zawisły m.in. butelki, zużyte opony i stare ubrania.
Śnieg spadł w piątek, miał stopnieć od razu, ale utrzymał się dzielnie do niedzieli wieczorem. W poniedziałek rano zostało go już zdecydowanie mniej. Biały puch znika z Kasprowego Wierchu i Zakopanego. Wieczorem prawdopodobnie nic z niego nie zostanie.
Prawie 150 tys. osób skorzystało dotychczas z oferty Karty Tatrzańskiej uprawniającej do szeregu bonifikat na atrakcje turystyczne Podhala. Karta jest bezpłatna i oferuje szereg zniżek na atrakcje regionu. Rusza jej nowa wersja na sezon zimowy.
Na Kasprowym Wierchu i w Zakopanem, gdzie nadal leży śnieg, panuje minusowa temperatura. Odpowiada za to masyw chłodnego powietrza, który znajduje się obecnie nad Europą. Oznacza to, że biały puch poleży trochę dłużej niż można się było spodziewać.
- Makiety żyjących w Tatrach zwierząt stanęły przy drodze do Morskiego Oka. Mają one wzbudzać wśród turystów refleksję i przypominiać o zagrożonych gatunkach egzystujących w polskich górach - powiedział Szymon Ziobrowski z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
W nocy z piątku na sobotę m.in. w Zakopanem i na Kasprowym Wierchu spadło ok. 2 cm śniegu. - Przyczyniła się do tego zatoka chłodnego powietrza, która obecnie znajduje się nad Europą - powiedziała Arleta Unton-Pyziołek synoptyk TVN Meteo. W wyniku wychłodzenia zmarł mężczyzna, który wcześniej spożywał alkohol.
- W Bieszczadach leży śnieg. W Ustrzykach Górnych i Cisnej jest go nawet do pięciu centymetrów. Z kolei w sobotę rano na Połoninie Wetlińskiej były trzy stopnie mrozu - poinformował Arkadiusz Kawalec, dyżurny GOPR. Podobnie jest w Beskidach. Warstwa śniegu w obu regionach ma do 5 cm grubości.
Piękna październikowa pogoda ma się już ku końcowi, ale do nas wciąż napływają zdjęcia użytkowników, pokazujące ciepłe oblicze jesieni. Tym razem przedstawiamy Wam te zrobione w Tatrach.
Czy aura ma wpływ na frekwencję i wyniki wyborów? Jeśli tak, to w jakim stopniu? Od pół wieku związki pogody z polityką badają amerykańscy politolodzy. W tym odcinku "Encyklopedii Pogody" przedstawimy, do jakich odpowiedzi i wniosków doszli.
Z prędkością do 80 km na godzinę może wiać w nocy z czwartku na piątek w województwie zachodniopomorskim - ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie.
90 tys. osób skorzystało w tym roku z rejsów statkami Żeglugi Augustowskiej. To zdecydowanie mniej niż w ostatnich latach. Tylko dzięki pięknej pogodzie we wrześniu wynik będzie lepszy niż się spodziewano.
Kilkadziesiąt tysięcy metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków wpada do Wisły w samym sercu miasta. Na bulwarach śmierdzi fekaliami, tymczasem wodociągowcy zapewniają, że wszystko jest pod kontrolą. O sytuacji zaalarmował portal tvnwarszawa.pl Piotr Tomczyk, Reporter 24.
Czym są mgły? Fizycznie tym samym, co chmury - kroplami wody lub kryształkami lodu zawieszonymi powietrzu. Różnica między nimi jest tak naprawdę jedna.
W Tatrach dziś wyśmienita pogoda. W Zakopanem temperatura po południu doszła do 18 stopni. Wysoko w górach było nieco chłodniej, od 10 do 15 st. Niebo z zachmurzeniem małym i umiarkowanym, wiatr o prędkości od 2 do 10 km/godz. w dolinach, wyżej nieco silniejszy, dochodzący do 20-30 km/godz. Pogoda idealna do wędrówki. Dolina Kościeliska musi wyglądać teraz cudnie!
Znacie polskie wina? Jeśli nie, koniecznie wybierzcie się w niedzielę do Ochli. W tamtejszym Muzeum Etnograficznym odbędą się tradycyjne Dożynki Winiarskie, na których zaprezentują się lokalni winiarze.
W piątek przed południem Artur Hajzer, Adam Bielecki oraz Tomasz Wolfart weszli na himalajski szczyt Makalu (8463 m n.p.m). To pierwsze od 24 lat i piąte w historii wejście Polaków na tę górę bez aparatów tlenowych.
Jesienią nie tylko liście opadają. Obniża się też poziom wody w polskich rzekach. W Warszawie opadająca Wisła pokazała fragment dawnego Mostu Poniatowskiego oraz pozostałości tramwajowego torowiska, które zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. Na zdjęciach uwiecznił je Reporter 24, Piotr Tomczyk.
Mamy dobrą wiadomość dla miłośników grzybobrania z województwa kujawsko-pomorskiego: w podbydgoskich lasach grzybów nie brakuje. Na zdjęciach wysłanych przez Reportera 24 zobaczycie m.in. koźlarze, borowiki i muchomory.
Młodzież, przedstawiciele Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także sportowcy wzięli w sobotę udział w akcji sprzątania położonych w województwie podlaskim rzek Netta i Rospuda. Uporządkowano tereny wokół linii brzegowych rzek i w pobliżu jeziora Necko.
Właśnie rozpoczęła się złota polska jesień. Światło słoneczne złagodniało i wydobywa z natury jej najpiękniejsze cechy - miękkie linie intensywnie zielonych traw i złotych zbóż oraz ciepły odcień zmieniających barwę liści. Zobaczcie, jak o tej porze roku przedstawia się Suwalszczyzna.
Najlepszy wiatr czeka w sobotę żeglarzy w rejonie Łeby i Krynicy Morskiej. Równie mocno powieje na Mamrach oraz Śniardwach. Przeszkadzał będzie jedynie przelotnie padający deszcz.
Kiedy "myszkowałam" ostatnio po stronach internetowych z dziedziny astronomii, wpadałam również na fora dyskusyjne i zauważyłam, że jedną z najczęściej roztrząsanych spraw są warunki pogodowe umożliwiające, bądź mocno utrudniające obserwacje nieba.
Lato skończyło się zaledwie kilka godzin temu, a już Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zdążył je podsumować. Minione lato było ciepłe i deszczowe. Nie tylko średnia temperatura w całym kraju przekroczyła normę, ale i lokalne opady - miejscami nawet o 50 proc.