Chłód i deszcz będą tymi zjawiskami atmosferycznymi, które w piątek odbiorą żeglarzom przyjemność pływania po Bałtyku i polskich jeziorach. Dobre wieści mamy za to dla tych, którzy spędzają czas na Jeziorze Solińskim. Okaże się ono całkiem przyjazne właścicielom żaglówek.
Organizacja ekologiczna WWF Polska przekazała w czwartek bacom wypasającym owce na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego trzy owczarki podhalańskie. Psy mają nie tylko pilnować stad przed wilkami, lecz także powinny przywrócić tradycyjny krajobraz górskich hal.
- W Lubuskiem wciąż trwa usuwanie awarii spowodowanych przez burze, które przeszły nad północną częścią regionu w minioną niedzielę. Problemy z dostawami prądu dotyczą jeszcze kilkunastu miejscowości - podało w czwartek Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
W ten weekend, za sprawą wyżu o imieniu Paula i niżu George, pogoda zaprezentuje nam wszystkie swoje jesienne możliwości: od słonecznej soboty po deszczową i burzową niedzielę.
W czwartek śpiących w schronisku na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach obudził bardzo rześki poranek. Turyści po porannej kawie mogli podziwiać przepiękną panoramę gór - według GOPR widoczność sięgała bowiem 100 kilometrów. W dolinach zaś zalegała gęsta, mlecznobiała mgła.
W lasach Podkarpacia, głównie Bieszczad i Beskidu Niskiego, można usłyszeć tęskne stękanie i coraz śmielsze porykiwanie. To znak, że rozpoczęło się coroczne rykowisko, czyli okres godowy jeleni karpacki.
Konkurs na Siedem Cudów Natury trwa od 2007 roku, a jego finał odbędzie się 11 listopada. Wśród 28 kandydatów, jako jedyne z Polski, znalazły się Mazury. Dlatego też 14 września rozpoczęto akcję wspierającą i promującą w końcowej turze Krainę Tysiąca Jezior.
Grzybobranie w pełni, o czym świadczą zdjęcia nadsyłane przez Reporterów 24. Zdjęcia kozaków, maślaków i innych jadalnych cudów z dumą przesyłają na Kontakt Meteo. Czekamy na więcej.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego. Wiatr na lądzie osiągnie 60 km/h, w strefie nadmorskiej 80 km/h, a na morzu powieje z siłą nawet 10 st. w skali Beauforta.
Najbliższe godziny za kółkiem na pewno będą urozmaicone, zwłaszcza na południu i północy kraju. Należy spodziewać się porywistego wiatru, deszczu i spadku koncentracji.
170 razy interweniowali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) podczas minionych wakacji, niosąc pomoc turystom i wspinaczom. We wtorek ratownicy podsumowali letni sezon w Tatrach.
Sztorm na morzu to niebezpieczeństwo dla żeglarzy. Morską wyprawę lepiej odłożyć w czasie. W środę siła wiatru na Bałtyku sięgnie 8 st. w skali Beauforta.
Mleczne przysmaki, pokaz krowich piękności i nauka dojenia to niektóre z atrakcji "Święta Krowy", organizowanego w najbliższą niedzielę przez Park Narodowy "Ujście Warty". W 10-lecie istnienia parku pełnego siedlisk dzikich ptaków będzie też często mowa o tym, jak ważną rolę w ich ochronie odgrywa bydło domowe.
Kierowcy poruszający się po drogach położonych na północ od Warszawy powinni zachować szczególną ostrożność. W ciągu dnia, z powodu intensywnego deszczu i silnego wiatru należy spodziewać się tam wielu utrudnień.
Jedynym polskim akwenem, po którym da się we wtorek popływać będzie Jezioro Solińskie. Nad pozostałymi wodami będzie padać, a gdzieniegdzie rozpęta się sztorm. Siła wiatru sięgnie 8 st. Beauforta w Ustce, a także na pełnym morzu.
Huragan Katia, który w niedzielę uderzył w Irlandię i Szkocję, w środę i w czwartek będzie wywierał wpływ na pogodę w Polsce. - Cała Europa środkowo-wschodnia i północna znajdzie się pod jej wpływem - zapowiada Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.
Gwałtowne burze od rana atakowały przede wszystkim północne rejony naszego kraju. Reporterowi 24 udało się uchwycić uderzające pioruny i towarzyszące im potężne grzmoty na Warmii o godz. 8 rano.
W związku z burzami, które przeszły minionej nocy nad województwem lubuskim, strażacy zanotowali dotychczas ok. 200 interwencji i nadal wyjeżdżają usuwać skutki nawałnic - poinformował oficer dyżurny lubuskiej straży pożarnej st. kpt. Tomasz Lewandowski.
Przechodzący przez Polskę front atmosferyczny przyniesie trudne warunki do jazdy samochodem. Kierowcy powinni zdjąć nogę z gazu, bo drogi będą śliskie, a widzialność z powodu silnego deszczu ograniczona.
Warunki atmosferyczne nie będą sprzyjać w poniedziałek żeglującym po polskich wodach i Bałtyku. Słońce i korzystny wiatr miłośnicy sportów wodnych zastaną w Grecji i Chorwacji.
Front atmosferyczny przechodzący w poniedziałek nad Polską popsuje pogodę w naszych ulubionych urlopowych destynacjach. Słońca i ciepłego morza warto więc poszukać za granicą. Najcieplejsza będzie Turcja.
Wrześniowa pogoda jeszcze przez następne kilka dni porozpieszcza nas wyższymi temperaturami. W poniedziałek możemy spodziewać się nawet 28 stopni Celsjusza. Jednak już od środy 21.09 słupki na termometrach zaczną spadać, żeby pokazać nam temperatury w przedziale od 13 do 19 stopni.
Leśnicy z nadleśnictwa Wipsowo, którzy kilka tygodni temu ratowali najstarszy cis na Warmii i Mazurach, są pełni optymizmu. Drzewo, które zostało powalone przez wichurę, postawione do pionu miesiąc temu, ma nadal zielone igły.
Front burzowy zbliża się do Polski od zachodu. W niedzielę i poniedziałek przyniesie on krótkotrwałe, ale gwałtowne nawałnice podczas których możemy spodziewać się gradobicia.