Na większości obszaru Polski obowiązuje trzeci stopień zagrożenia pożarowego w lasach. - Pamiętajmy o tym, że naprawdę wystarczy jedna iskra - ostrzegał we "Wstajesz i wiesz" starszy brygadier Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej.
W Boże Ciało zakopiańscy fiakrzy nie pracują. Ich wozy i dorożki nie dostarczą w czwartek pasażerów w takie miejsca, jak Morskie Oko czy Dolina Kościeliska. To oznacza także wolny dzień dla koni.
W najbliższym czasie w Katowicach przeprowadzone zostaną opryski przeciw komarom i kleszczom. Służby miasta chcą walczyć z gryzącymi insektami w parkach, na placach i skwerach.
Burza, podczas której spadła ponad połowa miesięcznej sumy opadów, nawiedziła Gorzów Wielkopolski. To doprowadziło do zalań. Także w Wielkopolsce załamała się pogoda.
Nad częścią Polski nie brakowało w środę gwałtownych zjawisk pogodowych: burz, opadów deszczu, a nawet gradu. Widać to na zdjęciach i filmach, które przesłaliście na Kontakt 24.
Reporterka 24 spotkała łosia na jednej z ulic w Bydgoszczy. Służby potwierdzają, że informacje o nietypowym pieszym napływały do nich dwa dni z rzędu. Tym razem zwierzę udało się spłoszyć do lasu, ale urzędnicy podkreślają, że w przeszłości takie wycieczki kończyły się tragicznie. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Pierwsze tegoroczne żubrzątka przyszły na świat w pokazowej zagrodzie w Mucznem na Podkarpaciu. Oba to byczki. Pozostają pod troskliwą opieką swych mam.
Niecodzienny gość zawitał w poniedziałek w pobliże Trasy Siekierkowskiej w Warszawie. To bocian czarny. - Wydawał się spłoszony - opowiada pani Anna, której udało się sfotografować rzadko obserwowanego w mieście ptaka. Zdjęcia przysłała na Kontakt 24.
120 platform pod gniazda dla rybołowów zbudują wspólnie leśnicy i miłośnicy ptaków. W naszym kraju populację tych wędrownych drapieżników szacuje się na mniej niż 30 par.
Słychać syreny. Teraz widać dym - relacjonował Marcin, któremu udało się nagrać trąbę powietrzną. Wir pojawił się w sobotę w powiecie lipskim (Mazowieckie). Silny wiatr zniszczył dachy i przyczynił się do pożaru budynku. Filmy otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Słabe pojedyncze burze pojawiły się w czwartek nad Polską. IMGW przewiduje, że grzmieć będzie także w kolejnych dniach. Spodziewane są ostrzeżenia meteorologiczne.
Polska jest i w kolejnych dniach pozostanie pod wpływem umiarkowanie ciepłego i wilgotnego powietrza, które sprowadza burze i opady deszczu. Następny tydzień przyniesie miejscami upały - na termometrach będzie można zobaczyć nawet 31 stopni Celsjusza.
Szkodliwe związki, powstające podczas grillowania, mogą przedostać się do naszego organizmu przede wszystkim drogą pokarmową. Naukowcy stwierdzili jednak, że ich porcję przyjmujemy także przez skórę, wystawioną na kontakt z dymem.
Grad i intensywne opady deszczu - takie zjawiska towarzyszyły wtorkowym burzom, które przeszły nad Polską. Na Kontakt 24 wysyłaliście relacje pogodowe.
Samica raroga - drapieżnego ptaka zagrożonego wyginięciem - zadomowiła się na terenie zakładu PKN Orlen w Płocku. "Wygoniła" z gniazda parę sokołów wędrownych, które od kilkunastu lat bytują tam i dochowują się potomstwa.
Motława jest dopływem Martwej Wisły, która wpada do Zatoki Gdańskiej. Żyje tam wiele zwierząt, w tym foki, które upodobały sobie zwłaszcza rezerwat Mewia Łacha. Jaki wpływ na faunę może mieć wtorkowy wyciek ścieków?
Ostrzeżenie przed kąpielą w wodach Zatoki Gdańskiej nadal obowiązuje. Piątkowe - pozytywne - wyniki badań pierwszych próbek jeszcze o niczym nie świadczą, zagrożenie nie zniknęło. Sprawdź, co trafia do wody wraz ze ściekami i jaki ma to wpływ na nasze zdrowie.
Grzyby pojawiły się w beskidzkich lasach, miesiąc wcześniej niż zwykle. Miłośnik i znawca grzybów Justyn Kołek znalazł już między innymi szlachetne borowiki sosnowe.
Bocianom mieszkającym w Bobrownikach (województwo podlaskie) wykluło się pisklę. W gnieździe znajdują się jeszcze cztery jaja. Ich życie można podglądać dzięki kamerze internetowej.
Salamandry plamiste weszły w okres rozrodu - w tym roku wcześniej niż zwykle. Ich populacja w Polsce jest stosunkowo stabilna, ale liczebność wielu gatunków płazów na całym świecie dramatycznie spada. To gromada kręgowców najbardziej zagrożona wyginięciem - przestrzegają naukowcy.
Po silnych opadach deszczu Brzeziny w województwie łódzkim zostały miejscami zalane. Odcinek biegnącej przez miasto drogi krajowej numer 72 był chwilowo nieprzejezdny. Interweniowali strażacy.
Nadejście ciepłych dni to czas, kiedy żmije zygzakowate - jedyne jadowite węże żyjące w Polsce - rozpoczynają okres godowy. Wtedy właśnie najłatwiej na nie trafić. Jak zachować się po ukąszeniu, a przede wszystkim - jak mu zapobiec? Na te pytania odpowiadają eksperci.
Ciężki czas dla alergików. Wszystko kwitnie, wszystko pyli, a aura sprzyja wzrostowi stężenia pyłków w powietrzu. Nawet osoby zdrowe mogą odczuwać związane z tym dolegliwości. Eksperci dostrzegają związki między rosnącą skalą sezonowych alergii a zmianami klimatycznymi na Ziemi.
Trwa okres lęgowy żmij. Sprzyja im w szczególności wysoka temperatura. Sprawdź, jak zareagować, jeżeli spotkasz żmiję i co zrobić w przypadku ukąszenia.