Polska

Polska

- Wiatr wieje obecnie z prędkością do 80 km/h w całym kraju, w górach podmuchy osiągają nawet do 120 km/h – powiedział w czwartek popołudniu Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo. Efekty takiej pogody? Śmiertelny wypadek, powyrywane drzewa, zniszczone domy, ponad trzy tysiące odbiorców bez prądu. W sumie od środy wieczorem strażacy interweniowali więcej niż sto razy.

Droga krajowa nr 8 Wrocław - Kudowa Zdrój w miejscowości Zielone Dolne po południu jest już przejezdna. Droga była zablokowana w czwartek rano z powodu intensywnych opadów śniegu. Odblokowany został również wjazd do Czech na drodze krajowej nr 3.

Silny wiatr przynosi opady deszczu i lokalne podnoszenie się stanów wód. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o możliwości przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na Żuławach, Zalewie Wiślanym i Szczecińskim.

Dodatnie temperatury nawet nocą i spora dawka słońca sprawiają, że przyroda budzi się do życia. Drzewa wypuszczają liście, a kwiaty zaczynają kwitnąć. Na trop wiosennej aury w styczniu wyruszyli Reporterzy 24.

Front atmosferyczny, który towarzyszy niżowi Ulli pustoszącemu obecnie północ Europy, przeszedł nad południową częścią Polski. Reporterzy 24 zarejestrowali wynik jego pojawienia się w naszym kraju - burzę z gradobiciem w Częstochowie i okolicach. - Te rzadkie zimą zjawiska pogodowe to efekt szybkiego przejścia frontu - tłumaczy synoptyk TVN Meteo, Artur Chrzanowski.

Po Nowym Roku niemal wszyscy goście w zakopiańskich hotelach to turyści ze Wschodu. Głównie z Rosji i Ukrainy. Spędzają w Tatrach prawosławne i greckokatolickie święta Bożego Narodzenia, które przypadają dwa tygodnie później niż u katolików.

W kalendarzu 2 stycznia, a za oknem wiosna. Zwyczajowo jeden z najchłodniejszych miesięcy w roku zaskakuje nas wysoką temperaturą i wiosennymi widokami. Pierwszy raz w 2012 r. zakwitły stokrotki.

Niedźwiedzie żyjące w podkarpackich lasach nadal są aktywne. W ostatnich dniach zostawiły swoje tropy m.in. w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, poinformowała Regionalna Dyrekcji Lasów Państwowych.

2012 będzie korzystnym rokiem dla planujących urlopy. Osoby, które umiejętnie zaplanują swój wypoczynek, będą mogły skorzystać z dwóch długich i dwóch przedłużonych weekendów - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Drugi stopień zagrożenia lawinowego, w pięciostopniowej, rosnącej skali, ogłosili ratownicy beskidzkiej grupy GOPR. Na północnych stokach Babiej Góry leży kilkadziesiąt centymetrów luźnego śniegu.

W Toruniu uruchomionych zostanie 20 bezobsługowych wypożyczalni rowerów - poinformowały władze miasta. Do dyspozycji mieszkańców i turystów będzie sto jednośladów. Podobne wypożyczalnie znane są m.in. z Berlina i Rzeszowa.

Wszystkim internautom, którzy kochają chodzić z głową w chmurach i bez względu na pogodę zaglądają na te strony składam życzenia na 2012 rok: "Dobrych Klimatów" na każdy dzień.

"Tatry wolne od fajerwerków" - apelują do turystów władze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dźwięk i błysk torped może obudzić zwierzęta z zimowego snu.

2 tony martwych ryb wyłowiono ze śląskiego stawu Bolina. Przyczyną tej katastrofy ekologicznej mogło być zbyt duże stężenie chlorków w wodzie. O sprawie poinformował redakcję Kontaktu 24, Reporter 24 wojtix.

Kolej krzesełkowa w kotle Gąsienicowym od soboty będzie już czynna, można zatem spędzić Sylwestra na stoku - poinformowało biuro prasowe Polskich Kolei Liniowych. W ostatni dzień roku ma tam być do - 8 st. C.

Pogoda w 2011 r. obfitowała w wiele niespodzianek. W styczniu cieszyliśmy się wiosennymi temperaturami, a w maju to zima przepuściła zmasowany atak na wszystkie województwa. Lipiec za sprawą ulewnych deszczy zmienił się w lipcopad, a sierpień obfitował w burze i gradobicia. Lato przyszło na jesieni, a gdy liście opadły Polskę gnębiła susza. Ciepło trzymało niemal cały grudzień, śnieżnie zrobiło się tuż przed kalendarzową zimą: 21 grudnia.

W Bałtyku coraz więcej stad dzikich fok. To historyczny powrót fok na polskie plaże - cieszą się naukowcy, którzy od 20 lat dokładają starań, by te zwierzęta znów stały się stałymi bywalcami naszego morza. Nie cieszą się jednak rybacy, którym foki podkradają ryby.

Piękną mamy wiosnę tej zimy. Temperatura sięga nawet 10 st. C. Zdezorientowane ciepłem rośliny zakwitły. Reporterzy 24 przesyłają zdjęcia grudniowych kwiatów. Zaowocowały nawet truskawki!

Nadleśnictwo w Kaliszu wydało walkę zaśmiecającym okoliczne lasy mieszkańcom. Ale nie tylko. W kilku miejscach zainstalowano kamery, które reagując na ruch, nagrają każdego, kto dopuści się przestępstwa.

Nietoperze w Suwalskim Parku Krajobrazowym w końcu zasnęły. Poczuły, że idzie ochłodzenie. Na północnym wschodzie Polski co prawda nie ma jeszcze zimy, a temperatury są dodatnie. Jednak koniec grudnia to najwyższy czas by zwierzęta te zapadły w stan hibernacji.