Polska

Polska

Prawie trzy czwarte respondentów nie używa kremów do opalania z filtrem lub robi to bardzo rzadko – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych na zlecenie "Newsweeka". Magazyn stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak jest.

Warszawiacy znowu mogą odpoczywać pod Mostem Poniatowskiego - donosi tvnwarszawa.pl. Plaża przez kilka dni była niedostępna, bo zalała ją rzeka, której stan podniósł się po kilku dniach ulewnych deszczy.

Reporterzy 24 nie zrażają się niespecjalnie wakacyjną pogodą i na miejsce wypoczynku chętnie wybierają Polskę. Kierunki ich podróży są bardzo różne - od Bałtyku, przez pojezierza, aż do Tatr. Część z nich postanowiła podzielić się z nami pięknem rodzimych stron.

Po czwartkowych nawałnicach, które przeszły nad powiatem opoczyńskim (Łódzkie) prądu pozbawionych jest nadal ok. 2 tys. osób z tego regionu. Oprócz sieci średniego i niskiego napięcia nawałnice uszkodziły też ponad 440 budynków.

Ponad 200 rodzin ucierpiało podczas nawałnic w gminie Białaczów (łódzkie). Kamera przemysłowa jednego z zakładów zarejestrowała, jak wiatr z impetem zrywa poszycie dachowe jednego z jednorodzinnych domów.

Mieszkańcy zniszczonej przez czwartkowe nawałnice gminy Białaczów jako pierwsi otrzymają wsparcie finansowe. Pozostali poszkodowani przez huraganowe wiatry w województwach łódzkim i mazowieckim otrzymają pieniądze na początku nadchodzącego tygodnia. Jak zapewnił minister rolnictwa Marek Sawicki, pomoc będzie realizowana tak jak w stosunku do powodzian.

W ciągu kilku dni w roku doświadczamy w Polsce opadów gradu. Jak wynika z badań klimatologów, w centrum kraju zdarza się to średnio od dwóch do pięciu razy w ciągu roku. Gorzej jest na południu i południowym-wschodzie Polski oraz na Pomorzu, tutaj tych dni jest nawet ponad 10.

Grad wielkości piłeczek do ping-ponga spadł w piątkowe popołudnie w Szczawnicy. Oberwanie chmury zarejestrowali Reporterzy 24. Zobacz ich relacje.

Tetsuya "Ted" Fujita opracował w 1977 roku skalę oceniającą poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń, a nie ich fizycznych właściwości. Jest ona teoretycznie 7 stopniowa, przy czym najwyższy stopień F6 nie jest praktycznie używany.

"Mazurska bitwa o głosy" - to nazwa promocji, jaka odbędzie podczas sobotniej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem. Widzowie, którzy przyjadą na Grunwaldzkie Pola obejrzeć rekonstrukcję, będą mogli zagłosować w konkursie Mazury Cud Natury.

Strażacy mają najnowsze dane na temat zniszczeń dokonanych przez burze w województwach mazowieckim i łódzkim podczas ostatniej doby. Uszkodziły one około tysiąca domów. W wielu miejscach nie ma prądu i wody. W usuwaniu skutków nawałnicy pomaga 700 strażaków i policjantów. MSWiA przeznaczyło 2 mln zł na wsparcie poszkodowanych.

W dzień gwałtowne nawałnice niszczące domy i gospodarstwa, a w nocy - silne grzmoty i festiwal piorunów. Pogoda w ostatnich dniach daje się we znaki mieszkańcom wielu części Polski, co na bieżąco rejestrują nasi Reporterzy 24. Oto zdjęcia nocnych wyładowań atmosferycznych:

Na kilkadziesiąt tysięcy złotych wyceniono straty, jakie poniósł jeden z mieszkańców Grodźca (woj. opolskie). W wyniku pożaru garażu spalił się samochód i cztery zaparkowane tam motocykle. Budynek zapalił się najprawdopodobniej od uderzenia pioruna.

W czwartek w Krakowie tramwaje zamarły, a wielu mieszkańców miasta nie mogło wydostać się ze swoich osiedli. Wszystko za sprawą fali upałów, która spowodowała deformację torów i uniemożliwiła poruszanie się po nich tramwajów. Zablokowane były ulica Basztowa i Limanowskiego.

Burze, które przeszły w nocy nad Polską, uwiecznili Reporterzy 24. W Kontakcie Meteo zamieścili zdjęcia i filmy m.in. z Zielonej Góry, Bydgoszczy i Konina.

Mieszkańcy Gdyni cierpią z powodu nocnej ulewy. W okolicy rzeki Chylonki obfite deszcze doprowadziły do zalania kilku mieszkań. Na miejscu pracują strażacy, którzy wypompowują wodę z zalanych pokojów, piwnic i samochodów.

Nad Warszawę nadciągnęły burze. Grzmi i pada w wielu miejscach stolicy. Takiej pogody można spodziewać się do jutra.

Po kilku dniach poszukiwań płetwonurkowie odnaleźli w środę zwłoki 31-letniego wędkarza z Rybnika, który w minioną sobotę łowił ryby w zbiorniku wodnym w miejscowości Olza w województwie śląskim. Policja wyjaśnia okoliczności utonięcia mężczyzny.