Polska

Polska

Odwilż to nie tylko gigantyczne kałuże na jezdniach i chodnikach, ale też dobra zabawa. Przekonał nas o tym Reporter 24, który mokry i ciężki śnieg wykorzystał do rodzinnego budowania iglo.

Najpierw zaskoczyła nie przychodząc. Potem przyszła i to od razu z siarczystym mrozem. Wreszcie szczodrze sypnęła śniegiem. Tegoroczna zima skuła grubym lodem rzeki. Tak grubej pokrywy na Wiśle nie było od 15 lat.

W Świnoujściu (Zachodniopomorskie) kursują już wszystkie promy na dwóch przeprawach, miejskiej i w Karsiborze. Od środy przeprawy działały nieregularnie. Przyczyną był północny wiatr, który powodował spiętrzenia kry lodowej, utrudniające ruch promów.

- W ciągu dwóch dni napadało 150 cm białego puchu - relacjonuje sytuację z Beskidu Żywieckiego reporter TVN24, Robert Jałocha. Mieszkańcy zasypanych wiosek zmagają się ze zwałami śniegu, które stwarzają niebezpieczeństwo dla pieszych i kierowców. Trwa wielkie odśnieżanie dachów i dróg, które nie zawsze kończy się to szczęśliwie.

Od piątku w Polsce jest coraz cieplej. Temperatura sięga kilku kresek powyżej zera. Zamarznięte zbiorniki wodne zaczynają topnieć, a to stwarza niebezpieczeństwo dla wędkarzy łowiących spod lodu czy nieostrożnych dzieci. Jakie mamy szanse na ratunek, gdy zarwie się pod nami lód i jak wygląda akcja ratownicza, sprawdzał prezenter TVN24, Marcin Żebrowski.

Trzy niewielkie kawałki meteorytu, który spadł w ubiegłym roku na gospodarstwo agroturystyczne w Sołtmanach koło Kruklanek (woj. warmińsko-mazurskie), trafiły do kolekcji planetarium w Olsztynie.

Beskid Żywiecki zasypał śnieg. Przez dwie ostatnie doby spadło go tak dużo, że władze Zwardonia zdecydowały o jego wywożeniu. W gminie Rajcza 20 proc. dróg jest nieprzejezdnych, a ze względów bezpieczeństwa zamknięto dwie szkoły - poinformował reporter TVN24 Robert Jałocha. Podobna sytuacja panuje w Szklarskiej Porębie po ataku zimy.

200 osób, mnóstwo śniegu, 25 kilogramów marchewki, tyle samo węgla i godzina - to wszystko było potrzebne, by ulepić 419 bałwanów. Po co? By pobić światowy rekord Guinessa. Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla dopięli swojego pod czujnym okiem kontrolera z Polskich Rekordów i Osobliwości.

Władze Wrocławia chcą ułatwić turystom zwiedzanie miasta. Od kwietnia w stolicy Dolnego Śląska ruszy system OpenWroclaw. Elektroniczna karta turystyczna pozwoli na jazdę komunikacją miejską i umożliwi darmowy wstęp m.in. do muzeów oraz rabaty w restauracjach, Aquaparku i miejskim ZOO.

Intensywne opady śniegu dają się we znaki kierowcom. Spora warstwa błota pośniegowego zalega nawet na płatnych autostradach. Zbulwersowani Reporterzy 24 przesyłają zdjęcia i filmy z zaśnieżonych dróg.

Trzy godziny musiał czekać w zaspie na pomoc narciarz, który w czwartek jeździł poza trasą w Beskidzie Żywieckim. 24-latek nie mógł o własnych siłach wydostać się z trzymetrowej zaspy. Wyciągnęli go dopiero ratownicy GOPR.

Śnieg, który w ostatnich dniach padał w całym kraju, sprawił sporo kłopotów. Zamiast denerwować się tą sytuacją, niektórzy szukają pozytywnych wrażeń. Internauta @JacekBlizniak wytchnienie od korków i szarego śniegowego błota znalazł w malowniczej scenerii warszawskich Łazienek.

Najbliższe dni nie będą sprzyjać miłośnikom turystyki górskiej. Opady śniegu i silny wiatr sprawiły, że w polskich górach wzrosło zagrożenie lawinowe. W Tatrach, Beskidach i Karkonoszach ogłoszono jego trzeci, a w Bieszczadach drugi stopień. GOPR odradza wyprawy na szlak niedoświadczonym turystom.

Stołeczny Zarząd Oczyszczania Miasta - to ta instytucja dba o bezpieczeństwo warszawiaków na zaśnieżonych drogach. W środę ZOM pracy nie brakowało - na ulice wyjechały setki pługosolarek. Jak wyglądała ich praca - podglądał portal tvnwarszawa.pl.

Na zdjęciach Reportera 24 Michal1996 Karpacz to już nie popularny górski kurort, a baśniowa kraina. Koniecznie zobaczcie, jak niezwykle wygląda Śnieżka, przykryta grubą warstwą śniegu.

- Zakopiańska policja próbuje ustalić tożsamość odnalezionego w Tatrach mężczyzny, który z licznymi odmrożeniami trafił do szpitala. Mężczyzna jest przytomny, ale nie ma z nim kontaktu - powiedział w poniedziałek rzecznik zakopiańskiej policji Kazimierz Pietruch.

Od początku lutego z powodu wychłodzenia zmarły 72 osoby. Tylko ostatniej doby z tego powodu zmarło pięć osób - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Polskie władze apeluja, by wspomagać służby ratownicze informacjami o potencjalnych ofiarach mrozu.

W nocy i w poniedziałkowy poranek w wielu miejscach Polski padał śnieg. Białego puchu przybyło m. in. w stolicy. Synoptycy zapowiadają, że w kolejnych dniach będzie go jeszcze więcej.

W poniedziałek w kosmos rusza pierwszy polski satelita. Jego misja? Sprawdzić, jak skutecznie spłonąć w atmosferze. Dotychczas nikt nie opracował systemu usuwania niepotrzebnych satelitów, można więc na tym zarobić konkretne pieniądze. - Kosmos to biznes - mówi portalowi TVN Meteo przebywający na kosmodromie w Gujanie Francuskiej Maciej Urbanowicz, koordynator projektu.