Polska

Polska

Woda na peronach Dworca Centralnego, głęboka kałuża wzdłuż ulicy Puławskiej - to skutek deszczu, który od kilku dni nie opuszcza Warszawy. W wielu miejscach woda wycieka ze studzienek, a na skrzyżowaniach psują się sygnalizatory - pisze tvnwarszawa.pl.

Pogoda nie zachęca turystów do spędzania urlopu nad Bałtykiem. Mówi się nawet o exodusie urlopowiczów znad wybrzeża. Są jednak tacy, którzy potrafią wykorzystać nieprzyjemną aurę do utrwalenia malowniczych pejzaży naszego morza.

Na plażach, gdzie dochodziło na Mazowszu do największej liczby utonięć, staną w lipcu kolejne "czarne punkty wodne". To kontynuacja rozpoczętej w 2009 r. akcji oznaczania niebezpiecznych miejsc nad wodą. W sumie oznakowane jako "czarny punkt" będą 63 dzikie plaże.

Ulewne deszcze, padające przez kilka ostatnich dni, zmniejszyły zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej w Polsce. Jednak niedobór wody nadal utrzymuje się na ok. 18,3 proc. gruntów ornych - wynika z wtorkowego komunikatu Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Nie bałtyckie plaże, a biura paszportowe przeżywają oblężenie. Polskie morze nie cieszy się w tym roku popularnością. Plażowiczów odstrasza brzydka pogoda i tłumnie walą do biur podróży. Jak podaje "Rzeczpospolita", z wakacji nad Bałtykiem zrezygnować może nawet 300 tys. Polaków.

Oglądając te zdjęcia łatwo zrozumieć, dlaczego Mazury są polskim kandydatem do nowych cudów natury. Reporter 24 klobuk w Kontakcie Meteo zamieścił efektowną galerię fotografii Wielkich Jezior.

- Kąpielisko miejskie na jeziorze Trzesiecko w Szczecinku zostało zamknięte z powodu zanieczyszczenia wody groźnymi bakteriami e.coli - poinformowano w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. Zakaz obowiązuje do odwołania.

W ciągu ostatnich trzech dni strażacy interweniowali 856 razy, usuwając z dróg połamane drzewa i wypompowując wodę z piwnic domów i zalanych ulic. - Spodziewaliśmy się, że będzie gorzej - mówi Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej.

Wirtualny spacer to pomysł leśników. Chcieli zachęcić ludzi do odwiedzania Piersławka – jednej z najładniejszych leśniczówek w okolicach Olsztyna. – Chcemy przybliżyć las osobom, które z przyczyn zdrowotnych, czy finansowych nie są w stanie go odwiedzić. Większość ludzi nie wie też, jak z niego korzystać i chcemy im to pokazać – mówi w rozmowie z tvnmeteo.pl Małgorzata Błyskun, z nadleśnictwa Strzałowo.

"Grot", dąb z położonego w województwie lubelskim Dęblina, został laureatem ogólnopolskiego konkursu "Drzewo Roku" zorganizowanego przez wilkowicki Klub Gaja. Wygraną zawdzięcza internautom, którzy najchętniej oddawali na niego swoje głosy.

W jednej z sopockich marin już niebawem zacznie stacjonować karetka Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - dobrze wyposażona motorówka, dzięki której wypoczywający nad morzem turyści będą bezpieczni.

Wiem, wiem! Trudno znaleźć jakieś pozytywy, gdy za oknem pochmurna i deszczowa pogoda. Człowiek najchętniej zakopałby się pod kołdrę i przespał te dni śniąc o słonecznej Hiszpanii przy znakomitym utworze "Espana Forever" zespołu Maanam.

- Z powodu zakwitu sinic służby sanitarne wprowadziły tymczasowe zakazy kąpieli w jeziorach Gil oraz Isąg w gminie Łukta niedaleko Ostródy - poinformował w poniedziałek warmińsko-mazurski sanepid.

Zamiast słońca i upału, turystów w Tatrach przywitał śnieg. Na Kasprowym Wierchu leży już kilkucentymetrowa warstwa białego puchu, a temperatura spadła tam do kilku stopni. - To się zdarza - przyznaje synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński. Wszystkim wybierającym się w góry radzimy zabrać ze sobą ciepłe ubranie.

Nad Europą dominują układy niżowe. Jedynie północną część Skandynawii obejmuje arktyczny wyż. Polska znajduje się pod wpływem pochmurnego niżu z centrum nad Lubelszczyzną.

Gwałtowne ulewy, a potem podtopienia (m.in. ulic i dworca głównego we Wrocławiu). Takie obrazy rejestrują Reporterzy 24, którzy na swoich profilach w Kontakcie 24 zamieszczają filmy pokazujące skutki kapryśnej aury.

Maki, chabry, rumianki - czerwcowa łąka jest piękna. Na Kontakt Meteo otrzymaliśmy zdjęcia mazurskich krajobrazów. I kto powiedział, że polskie lato nie jest piękne?