Polska

Polska

W tym tygodniu w Polsce dominowały intensywne opadu deszczu i burze, więc tym właśnie zjawiskom i ich skutkom poświęcony jest odcinek. Przyglądamy się też kolejnej partii chmur, a w szczególności obłokom o nazwie Cumulonimbus mammatus, czyli kłębiastym chmurom deszczowym z wymionami.

Odpady aluminiowe, które składowane są w Kraśniku, pod wpływem kontaktu z pochodzącą z ostatnich ulew wodą, wydzielają szkodliwy amoniak. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco, a odpady wkrótce zostaną wywiezione.

Jest poniedziałek 18 lipca 2011 roku. 984 hPa - takie ciśnienie ma ośrodek niżowy znad Szkocji, z którym związany jest, przechodzący przez Polskę chłodny front atmosferyczny. To on przyniesie ulewne deszcze, potężne podmuchy wiatru, grad i trąby powietrzne. W cztery dni spadnie więcej deszczu, niż w ubiegłych latach w całym lipcu.

Jeden milion złotych wyniosły straty po nawałnicy, jaka przetoczyła się w środę nad gminą Rozogi w powiecie szczycieńskim (woj. warmińsko-mazurskie). Wichura uszkodziła tam 91 budynków, w tym 46 mieszkalnych, a mieszkańcy Rozóg wciąż nie mają prądu.

Straż pożarna cały czas walczy ze skutkami nawałnic, które od środy przechodzą przez Polskę. Do tej pory strażacy interweniowali już ponad 5,5 tys. razy - poinformował na rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Jeśli nie nie morze to... góry. Polacy decydując się na urlop w kraju nadal chętnie podróżują na południe, gdzie ukształtowanie terenu daje wiele możliwości na aktywny wypoczynek. Reporterzy24, miłośnicy gór, zdają fotorelację ze swoich górskich aktywności.

Reporterom 24, podobnie jak większości z nas, szalejące w ostatnim czasie burze zdążyły zafundować zachwycające, choć i straszne spektakle. Zobaczcie, jak piękny potrafi być ten niszczycielski żywioł.

Młoda kobieta zginęła przygnieciona dachem na Mazowszu. 10 osób odniosło rany. Strażacy interweniowali 3300 razy. Ponad 500 budynków zostało uszkodzonych. Zawaliło się więcej niż tysiąc drzew. Poza tym - zerwane linie energetyczne, zalane ulice, samochody i piwnice. To bilans skutków nawałnic, które przeszły w środę z południa na północ kraju.

W czwartek kolejne 3 mln zł na pomoc dla poszkodowanych przez wichury obiecał przekazać minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller. Ubiegłotygodniowe nawałnice kosztowały podatników już 2 mln zł.

8-letni chłopiec trafił do szpitala w Białej Podlaskiej po tym, jak podczas wichury przewrócił się na niego znak przystanku autobusowego - poinformowała w czwartek policja. Chłopiec ma podejrzenia wstrząsu mózgu i obrażenia głowy.

W środę burze szalały w całym kraju już od poranka. Najsilniej uderzyły w godzinach popołudniowych w centrum kraju. Tam też skutki nawałnic był najdotkliwsze. Utrwalili je Reporterzy 24.

Uszkodzone dachy, połamane drzewa, zalane piwnice i zniszczone samochody - takie są skutki nawałnic, które w środę po południu przeszły nad regionem łódzkim. Dotąd strażacy otrzymali ponad 350 zgłoszeń, w tym ponad 130 w samej Łodzi.

Zalane piwnice, powalone drzewa, uszkodzone dachy to efekt nawałnic, które przeszły nad województwami małopolskim i śląskim. Strażacy tylko w nocy z wtorku na środę interweniowali na tych terenach kilkaset razy.

Reporterom 24 udało się uchwycić spektakl, który pioruny zafundowały nam w nocy z wtorku na środę. Zjawiska były silne i jednocześnie naprawdę piękne.

Silny wiatr, ulewne deszcze, gradobicie. Na południe Polski wkroczył front burzowy. Objął swoim zasięgiem Małopolskę i południową część Śląska Górnego i Opolskiego. Reporterzy 24 i internauci na bieżąco relacjonują sytuację pogodową.

Dachy trzech budynków mieszkalnych zostały zerwane, a kilku kolejnych uszkodzone, podczas burz przechodzących we wtorek po południu nad Żywcem (woj. śląskie). Nikomu nic się nie stało, strażacy informują że burze były gwałtowne i krótkie.

Od początku wakacji w całym kraju utonęło już 87 osób. Tylko w minioną sobotę i niedzielę ratownicy wyłowili 16 ciał. Utonięciom sprzyja ładna pogoda, wysoka temperatura, alkohol i zbytnia ufność we własne możliwości.

Piękne burzowe zdjęcia nadesłał Reporter 24, który podpisuje się jako rabirabi. Walory estetyczne fotografii i niepowtarzalność zjawiska sprawiają, że zaliczyliśmy widok piorunów do niewielu zalet ciągle powtarzających się tego lata burz. Zresztą oceńcie sami

Na Suwalszczyźnie wilki zagryzły w ostatnim czasie kilkanaście sztuk bydła, narażając miejscowe gospodarstwa na straty. Rolnicy domagają się wypłaty odszkodowań, które za szkody poczynione przez dzikie, chronione zwierzęta wypłaca Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Potężny front burzowy przechodzi przez Polskę południowo-wschodnią. Na jego trasie są Reporterzy 24 i relacjonują burze, które front ze sobą przyniósł.

Na jeziorze Narie znajdującym się nieopodal Morąga w województwie warmińsko-mazurskim trwają poszukiwania dwojga młodych ludzi. Turyści w niedzielę wybrali się na wycieczkę po akwenie łodzią wiosłową wypożyczoną z przystani ośrodka wypoczynkowego w Kretowinach. W akcję zaangażowania jest straż pożarna i policja.

Po czwartkowych nawałnicach, jakie przeszły nad powiatem opoczyńskim, prądu pozbawionych jest nadal ok. 140 odbiorców z tego regionu. Uszkodzonych jest ponad 440 budynków, z czego 204 mieszkalnych. Z kolei wszystkie, zniszczone przez burze, sieci średniego napięcia w województwie mazowieckim są już naprawione. Bez prądu pozostaje jednak wciąż część poszkodowanych w powiecie przysuskim.

Dwie osoby zostały ranne w wypadku awionetki w Jastarni. Do zdarzenia doszło tuż przed godziną 7 rano, w okolicy miejscowego lotniska. Maszyna turystyczna AERO AT-3, na pokładzie której znajdowały się dwie osoby, stanęła w płomieniach. O zdarzeniu poinformował nas @Michał, który przesłał do redakcji Kontaktu 24 zdjęcia.

Otwarciem wystawy prac Luisa Martineza del Rio, artysty pochodzącego z Madrytu, rozpoczęła się w poniedziałek Hiszpańska Fiesta w Toruniu. Festiwal potrwa do soboty. Podczas jego trwania zaplanowano cykl imprez, które maja na celu przybliżyć Polakom kulturę półwyspu iberyjskiego.

Prawie trzy czwarte respondentów nie używa kremów do opalania z filtrem lub robi to bardzo rzadko – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych na zlecenie "Newsweeka". Magazyn stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak jest.

Warszawiacy znowu mogą odpoczywać pod Mostem Poniatowskiego - donosi tvnwarszawa.pl. Plaża przez kilka dni była niedostępna, bo zalała ją rzeka, której stan podniósł się po kilku dniach ulewnych deszczy.