Polska

Polska

Budżet turystów, którzy spędzą sobotę i niedzielę w Poznaniu, nie powinien zostać nadszarpnięty - oczywiście o ile wykażą się zdrowym rozsądkiem. W stolicy Wielkopolski już po raz piąty ruszy akcja "Poznań za pół ceny", dzięki której zwiedzających będzie obowiązywała 50-procentowa zniżka na nocleg, wyżywienie, bilety komunikacji miejskiej oraz różne atrakcje.

Salvador Dali na majówkę zawitał do Giżycka. Co prawda, z wiadomych względów, nie we własnej osobie. Od piątku 27 kwietnia w Twierdzy Boyen można podziwiać jego prace, pochodzące ze zbiorów Dariusza Matyjasa. Kolekcjoner zapewnia, że chętni będą mieli okazję zobaczyć prawdziwe rarytasy.

W piątek początek bardzo długiej majówki. W najlepszym przypadku trwać może nawet dziewięć dni, podczas których zrobicie wiele pięknych zdjęć, nagracie fantastyczne filmy i będziecie mieli wiele do opowiedzenia. Swoimi wrażeniami podzielcie się z innymi - przesyłajcie relacje na Kontakt Meteo!

Od soboty kolej linowa na Kasprowy Wierch będzie woziła o połowę mniej turystów niż w sezonie zimowym. Taka organizacja przejazdów ma pomóc chronić roślinność na szczycie. Operatorzy kolejki uprzedzają, że w długi weekend do wjazdu na górę może ustawić się kolejka.

Stolica Śląska na zdjęciach Reportera 24 - od rana do wieczora. A na fotografiach? Urokliwe panoramy, cała gama ciepłych kolorów, wschód słońca, a na wieczór romantyczny Księżyc. Brzmi jak Katowice?

Nie lada gratkę szykuje dla turystów mających zamiar spędzić majówkę w Trójmieście Marynarka Wojenna. Chętnym zostaną udostępnione pokłady takich historycznych jednostek jak m.in. ORP "Piorun". Ponadto ORP "Błyskawica", najstarszy na świecie wciąż istniejący niszczyciel z okresu II WŚ, będzie świętował ważną rocznicę.

Polski łazik odegra ważną rolę w przygotowaniu misji na Marsa, którą zaplanowano na 2018 rok. Magma White, pojazd skonstruowany przez badaczy z Torunia, sprawdzi, jak na powierzchni Czerwonej Planety poradzi sobie francuski georadar Wisdom.

"Mleko" rozlało się w czwartkowy poranek nad warmińsko-mazurską wsią Nowe Ramoty. Gęsta mgła najpiękniej prezentowała się, górując nad okolicznymi podmokłymi obszarami.

W tych zawodach liczy się dobra pogoda, zmysł meteorologiczny i oczywiście zdolności pilotażu. W najbliższy weekend ruszają międzynarodowe zawody szybowcowe Euroregionu. Jeśli pogoda dopisze, piloci dziennie zrobią 550 km, lecąc z prędkością ok. 130 km/h.

Z powodu różnic temperatur w nocy i w ciągu dnia szlaki górskie w Karkonoszach są mocno oblodzone, a warunki turystyczne - niezwykle trudne. W górach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego w pięciostopniowej skali.

Wędkarzom zdarza się wyłowić z wody nietypowe obiekty, ale mężczyzna, który we wtorek po południu łowił ryby w Warcie, musiał być bardzo zaskoczony. W żyłkę jego wędki zaplątał się martwy krokodyl. Zagadkę, jak egzotyczne zwierzę znalazło się rzece, próbuje rozwiązać policja.

Wiosenna aura sprzyja powstawaniu wielobarwnych łuków. Obserwujemy je głównie w drugiej części dnia po przejściu wilgotnego frontu atmosferycznego lub frontu burzowego. Zdjęcia tęczy przesłali nam na Kontakt Meteo Reporterzy 24.

Morskie konsorcjum POLMAR zajmie się badaniem wód Bałtyku. Naukowcy poprowadzą prace dotyczące ochrony wód Morza Bałtyckiego i eksploatacji jego zasobów. Ich działania pomogą m.in w skutecznym i bezbolesnym dla środowiska rozmieszczaniu elektrowni wiatrowych i jądrowych.

Podkarpaccy leśnicy dokonali inwentaryzacji swoich lasów. Wynika z niej, że żyje tam m.in. 277 żubrów, 9,8 tys. jeleni, 470 wilków i 8,3 tys. bobrów. Eksperci twierdzą, że świadczy to o dobrym stanie lasów, ale też podnosi koszty upraw i ogranicza występowanie ptaków.

Ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oznakowali niebezpieczne miejsca na Szlaku Wielkich Jezior - od Dargina po Śniardwy. Dzięki temu nawet ci żeglarze, którzy nie mają dokładnych map, będę mogli uniknąć mielizn czy kamieni.

Tego jeszcze nie było. Dzięki kamerom internetowym będziemy mogli śledzić wykluwanie piskląt bielika. Ptak jest pod ścisłą ochroną, a narodziny młodych to rzadkość. Specjaliści spodziewają ich w najbliższych dniach. Lokalizacja gniazda utrzymywana jest w tajemnicy, TVN24 udało się jednak tam dotrzeć.

Stado bieszczadzkich żubrów liczące 25 sztuk może zostać w całości odstrzelone. U kilku padłych osobników wykryto zaawansowaną gruźlicę i konieczna może się okazać eliminacja całego stada.

Warszawska mokrość. Z związku z licznymi zapytaniami o jednakowej treści: „jak długo będzie padać w warszawie?” informuję, że do południa. W okolicach godzin 11-13 nastąpią przejaśnienia, co jednak nie wyklucza wystąpienia po południu przelotnego deszczu.