Czym jest ten świecący punkt na nocnym niebie, który towarzyszy Księżycowi? To nasza sąsiednia planeta - Wenus. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy kosmiczne obserwacje z niedzielnego wieczoru. Jednak dla wszystkich, którzy jeszcze nie zdążyli uwiecznić naszej sąsiadki na zdjęciach, mamy dobrą wiadomość. W poniedziałek również będzie ją świetnie widać.
Ta wiosna obfituje w fascynujące zjawiska na niebie. W ubiegłym tygodniu mieliśmy możliwość obserwacji lotu rakiety Falcon 9 oraz przelotu satelitów Starlink.
Z kolei obecnie możemy obserwować koniunkcję naszego naturalnego satelity oraz naszej sąsiadki - Wenus.
Czym jest koniunkcja? W znaczeniu astronomicznym to ustawienie ciał niebieskich w jednej linii. Na niebie widoczne są wtedy obok siebie. Specyficznym zdarzeniem podczas koniunkcji może być zjawisko zwane tranzytem, kiedy planeta przechodzi przez tarczę Słońca.
Nocne niebo według Reporterów 24
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia koniunkcji Księżyca i Wenus z dnia 26 kwietnia około godziny 21. Łukasz Górski z Chojnic w województwie pomorskim sfotografował zjawisko w wyjątkowo urokliwej scenerii.
Nie udało Wam się spojrzeć niebo ostatniej nocy? Nic straconego. Jak zapowiada Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", blask Wenus dziś wieczorem (czyli w poniedziałek) osiągnie najwyższą wartość w całym 2020 roku.
Niebawem na niebie
Majowe niebo może być równie ciekawie, co w kończącym się miesiącu. W nocy z 5 na 6 maja będziemy mogli obserwować maksimum meteorytów z roju eta Akwarydy. Noc później przypadać będzie pełnia, zwana Pełnią Kwiatowego Księżyca.
Maj będzie także obfitował w koniunkcje. 12 maja Księżyc spotka się z Jowiszem i Saturnem, 15 maja z Marsem, a 24 maja ponownie z Wenus.
Z kolei na noc z 23 na 24 maja przypadnie maksimum meteorytów z roju Camelopardalidów.
Wenus w maksimum blaku już dziś wieczorem! #ZobaczTo 🤔 "A co to tak jasno świeci na niebie"? Czas płynie, miesiące...
Autor: kw/aw / Źródło: Kontakt 24, astronomia24.com
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24