Polska

Polska

Sezon burzowy nigdy się nie kończy

Jeśli myślicie, że z końcem lata pożegnamy się z burzami, to jesteście w błędzie. Te zdarzają się nawet zimą, choć znacznie rzadziej niż w lipcu czy sierpniu. Najbliższe już w tym tygodniu.

Groźne, podstępne, unikalne, pachnące. Bogactwo grzybów Puszczy Białowieskiej

Zwykle myślimy o nich bardzo ogólnie: jadalne, niejadalne, trujące. Tymczasem niektóre z nich pachną anyżem, wiórkami kokosowymi lub przyprawą maggi, są też trujące, które wyglądem i łagodnym smakiem podszywają się pod jadalne. Czego jeszcze nie wiemy o grzybach? Można to sprawdzić na wystawie w Białowieży.

Za tydzień zrównanie dnia z nocą

Dzień coraz krótszy. Dziś słońce wstało w Warszawie o godz. 6:11, zajdzie o 18:50, tym samym długość dnia wynosi ok. 12,5 godziny. Po 19:00 będzie już ciemno i mało przyjemnie, tym bardziej, że jest pochmurno.

W Tatrach ochłodziło się o 20 st. C. Śnieg na szlakach

Na termometrach co najwyżej 10 st. C, ani śladu słońca, do tego mgła. Tak jest w Zakopanem. Jeśli wybieracie się w Tatry w ten weekend, dobrze się do tego przygotujcie. W walizce na pewno musicie znaleźć miejsce na czapkę, szalik i rękawiczki.

Polacy ruszyli sprzątać świat

Ruszyła tegoroczna odsłona cieszącej się niezwykłą popularnością akcji "Sprzątanie świata - Polska". Upłynie ona pod hasłem "Kocham, lubię, szanuję, nie śmiecę" i będzie nakierowana przede wszystkim na problem nadmiernej produkcji odpadów przez Polaków.

Bociany czarne lecą na Czarny Ląd

Polskie bociany czarne odlatują do Afryki, gdzie spędzą zimę. Jak poinformował ornitolog Marian Stój, będziemy mieli okazję je obserwować w czasie przelotu. Ptaki mają pojawić się m.in. nad Podkarpaciem.

Zarodniki Cladosporium w natarciu

W najbliższych dniach alergikom będą najbardziej dokuczać zarodniki grzybów mikroskopowych. Stężenie alergenów Cladosporium, z wyjątkiem terenów górskich, będzie bardzo wysokie na terenie całego kraju.

Po co nam podbój Kosmosu?

19 mln euro rocznie będzie nas kosztować członkostwo w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), do której dziś przystępujemy. Czy warto wydawać te pieniądze?

W Tatrach może spaść śnieg z deszczem

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach w czwartek pogorszyły się. Temperatura na szczytach spadła do 8 st. Celsjusza, jest też mgliście. Ponadto w nocy z czwartku na piątek w Tatrach może spaść śnieg z deszczem. Bardzo pogodny był natomiast poranek w Bieszczadach.

Wenus będzie doglądać Żłóbka

Już w czwartek będziemy mogli oglądać Wenus przechodzącą nieopodal Żłóbka - jednej z najjaśniejszych gromad gwiazdowych na naszym niebie. Żeby podziwiać to spotkanie, potrzebna nam będzie jednak lornetka.

Silny front burzowy nad Polską

Padało i grzmiało w nocy na północy i środkowym zachodzie Polski. Strefa chmur burzowych rozwinęła się na froncie atmosferycznym, który wczesnym wieczorem wkroczył od zachodu. Burze przeszły przez wschodnie rejony Pomorza, Kujawy, Wielkopolskę oraz Dolny Śląsk, po czym skierowały się na północny wschód.

Polska rusza na podbój Kosmosu

Po latach wahań Polska podpisze w czwartek umowę o przystąpieniu do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - poinformował we wtorek wicepremier Waldemar Pawlak. Pozwoli to polskim naukowcom uczestniczyć w kosmicznych projektach i konsorcjach finansowanych z budżetu agencji. Żeby jednak skorzystać z tych funduszy, polski rząd musi najpierw wpłacić 145 mln zł wpisowego i składki.

Urbanizacja zabija takie miejsca. Pozostaną tylko zdjęcia?

Takie widoki już niebawem mogą stać się rzadkością. Okolica Przełęczy Puchaczówki, z której pochodzą zdjęcia Reportera 24, urbanizuje się w szybkim tempie. Bezpośrednio w jej sąsiedztwie funkcjonuje popularny środek narciarski.

Wisła najpłytsza od ponad 200 lat

Stan wody w Wiśle jest bardzo niski. Na warszawskim odcinku raz po raz padają rekordy. Niebawem głębokość może spaść do 60 cm, czyli najniższego poziomu zanotowanego kiedykolwiek w ponad 200-letniej historii pomiarów. Reporter 24 przesłał do nas zdjęcia wysychającej rzeki wykonane w poniedziałkowy późny wieczór.

Tatry kuszą w końcu lata

Skaliste szczyty na tle błękitnego nieba, przejrzysta woda górskich jezior, piknik na zielonych zboczach - zdjęcia Jagi_ z Tatr sprawiają, że chce się pakować plecak i łapać pierwszy pociąg do Zakopanego. Tym bardziej, że wrzesień to bardzo dobry czas na górskie wędrówki. A w najbliższych dniach można też liczyć na sprzyjającą pogodę.

Jezioro jak pustynia

"Takiego stanu jeziora nie było od co najmniej 15 lat" - zaalarmował redakcję Kontaktu 24 @Marek. Na dowód zamieścił w serwisie Kontaktu 24 zdjęcia Jeziora Żywieckiego - zbiornika retencyjnego na Sole koło Żywca (woj. śląskie). Choć poziom wody w jeziorze na pierwszy rzut oka jest naprawdę niski, to Zarząd Gospodarki Wodnej uspokaja - nie jest to sytuacja ekstremalna.

Szmaragdowy skarb w środku lasu

Ostanie dni lata można wykorzystać spędzenie wolnego czasu na łonie natury. Idealnym miejscem do tego wydaje się rezerwat "Niebieskie Źródła" w Tomaszowie Mazowieckim. Z uroków tego niezwykłego miejsca skorzystała Reporteka24 Monika_Szulak.

Suchą nogą po dnie Jeziora Solińskiego

Woda w Jeziorze Solińskim opadła tak bardzo, że w wielu miejscach po jego dnie można chodzić suchą stopą. W rejonie miejscowości Chrewt łodzie stoją w płytkich kałużach albo na odsłoniętym dnie. Niski poziom wody wyraźnie widać też na zaporze w Solinie.

Studenci docenieni przez NASA: "Chcemy w Polsce robić kosmos"

- Chcemy w Polsce robić "kosmos" - powiedział w rozmowie z tvnmeteo.pl Mateusz Jakubiuk, jeden z autorów docenionego przez NASA łazika "Husar". Jakubiuk opowiedział nam też m.in. jak będzie działać "księżycowa koparka" i co jest kluczem do sukcesu studentów Politechniki Warszawskiej, którzy w maju zmierzą się w międzynarodowym konkursie Lunabotics Mining Competition.

Z Maroka idzie do nas ciepłe tchnienie lata

W piątek rano na południu Polski odnotowana została bardzo niska temperatura. W Katowicach nad ranem były zaledwie 2 stopnie Celsjusza, w Kielcach 3 stopnie. Ale to się szybko zmieni.

Polski Husar będzie kopał dla NASA

Sukces studentów Politechniki Warszawskiej - jako jedyni Europejczycy zakwalifikowali się do zawodów NASA Lunabotics Mining Competition. Zaprojektowany przez nich robot "Husar" pod koniec maja przyszłego roku będzie rywalizował o miano najlepszej "księżycowej koparki".