Jak powstrzymać ekspansję skrzydlic w wodach Morza Karaibskiego? - Trzeba je łowić i zjadać - mówi badaczka, która podkreśla, że ryby te stanowią zagrożenie dla ekosystemu.
Skrzydlice opanowują wody przybrzeżne w okolicach Florydy i wysp Karaibskich. Jak zaznacza Edie Widder, która jest biologiem morskim, skrzydlice to ryby bardzo inwazyjne. Badaczka podaje, że w wodach Morza Karaibskiego występuje około dwóch tysięcy osobników i szybko się one rozmnażają. Skrzydlice przybyły z wód Oceanu Indyjskiego i Oceanu Spokojnego, jednak nie samodzielnie.
Wypuszczono je na wolność. To był błąd
- Do Morza Karaibskiego wypuścili je hodowcy, którzy chcieli się ich pozbyć, ale nie bardzo wiedzieli, co z nimi zrobić. Wypuszczając je na wolność, zrobili najgorszą możliwą rzecz. W lokalnych wodach nie ma drapieżników, które byłyby w stanie kontrolowac ich populację - mówi Widder.
Dlaczego obecność skrzydlic jest tak niepożądana? Te ryby szkodzą ekosystemowi, zjadając mniejsze ryby i mięczaki, dla których rafa Morza Karaibskiego jest środowiskiem naturalnym.
Nie ma rady - trzeba je zjadać
Widder ma sposób na to, jak powstrzymać ekspansję skrzydlic.
- Trzeba je jeść! - podpowiada badaczka. - Skrzydlice są bardzo łatwe do złapania, ale trzeba zachować przy tym ostrożność - ich płetwy zakończone są bowiem kolcami, z których wypływa jad -dodaje.
Widder zaznacza, że mięso skrzydlic jest bardzo delikatne i smaczne. Badaczka odsyła też do książki kucharskiej opracowanej przez Reef Environmental Education Foundation. Przedstawiono w niej przepisy na przyrządzenie ryby, ale także sposoby na to, jak ją oczyścić i przygotować do gotowania czy pieczenia.
Autor: map/mj / Źródło: ENEX