Skafander z włókna węglowego, robot zdolny odkręcić zawory i amfibia do prac pod wodą mają pomóc w pracach nad likwidowaniem skutków awarii elektrowni atomowej w Fukushimie. Japońscy wynalazcy zaprezentowali nowinki technologiczne na wystawie w Chibie.
Naukowcy z dziewięciu instytucji, m.in. korporacyjnych centrów badawczych i uniwersyteckich labolatoriów, połączyli siły, by wspólnie wypracować rozwiązania, które mogłyby pomóc w pracach w uszkodzonym reaktorze elektrowni atomowej w Fukushimie.
Klimatyzowany skafander
Wśród zaprezentowanych nowinek jest skafander z włókna węglowego i metalu. Specjalne ubranie chroni ludzkie ciało przed promieniowaniem gamma, a czujniki pozwalają monitorować funkcje życiowe noszącego ubiór. Oprócz tego, urządzenie wyposażono w system klimatyzacji, który reguluje temperaturę i chroni przed wysokimi temperaturami panującymi wewnątrz budynków reaktora. Ubranie pomaga także podnieść ciężary o wadze do 60 kg.
- Skafander został zaprojektowany z myślą o uszkodzonej elektrowni atomowej i innych terenach dotkniętych katastrofami - wyjaśnił konstruktor Masahiro Takama.
Co ciekawe, idea skafandra wspomagającego siłę ludzkich mięśni powstała wcześniej z myślą o starzejącym się w szybkim tempie społeczeństwie Japonii. Dopiero tragiczne wydarzenia z marca 2011 roku sprawiły, że naukowcy postanowili rozbudować jego fukcje.
Sakura i robot-amfibia
Naukowcy z Chiba University i labolatoriów Mitsubishi pokazali także swój wspólny projekt - robota "Sakura". Ramię maszyny może odkręcić zawory rur, przekazując przy tym obraz z kamer pod różnymi kątami.
Z kolei robot-amfibia współprodukowany przez Toshibę będzie mógł prowadzić badania i obserwacje wewnątrz budynków wypełnionych wodą.
Jeszcze 30 lat
- Mamy przed sobą długą drogę, żeby zażegnać kryzys, dlatego wierzymy, że nasze roboty zastąpią ludzką pracę we wnętrzu uszkodzonej elektrowni - powiedział Jun Fujita, inżynier z Mitsubishi Heavy Industries.
Prace nad zabezpieczeniem reaktora w Fukushimie trwają od marca 2011 roku. Władze zapewniają, że sytuacja jest opanowana, ale całkowite rozebranie elektrowni może zająć nawet trzy dekady.
Autor: pk/mj / Źródło: Reuters TV