Na pewno zetknęliście się z programami lojalnościowymi, dzięki którym robiąc zakupy w danym supermarkecie zdobywacie punkty dające się wymienić na nagrody. W identyczny sposób działacze fundacji "Szlak Przygody" z Ziemi Świętokrzyskiej chcą zachęcić turystów do wizyt w tym regionie.
Nietoperze wciąż pozostają w stanie hibernacji, a powinny wybudzić się już dwa tygodnie temu. Stan uśpienia biolodzy tłumaczą utrzymującymi się niskimi temperaturami, które nie pozwalają na rozwój owadów - głównego pożywienia tych ssaków. Eksperci zauważają jednak pewne ruchy w zimowych koloniach, które mogłyby świadczyć o rychłym nadejściu wiosny.
Japońska agencja kosmiczna JAXA planuje w 2014 roku wysłać sondę Hayabusa 2, która ma zbadać planetoidę 1999 JU3 i powrócić na Ziemię. Sonda zabierze ze sobą listę imion i komunikatów przysłanych przez internautów.
Śnieg, deszcz ze śniegiem i mżawka utrudniają poruszanie się po polskich drogach. Temperatura przy gruncie jest niska, dlatego zrobiło się niebezpiecznie. Na dodatek miejscami wciąż utrzymują się mgły, które ograniczają widzialność.
Setki wulkanów na Io - z których wydobywają się nawet 400-kilometrowe fontanny lawy - leżą nie w tym miejscu, w którym sądzono. Powodem błędu może być m.in. obecność podpowierzchniowego oceanu magmy na tym księżycu Jowisza.
- Wiosna poszłą w tym roku na Grenlandię - mówi fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski. Tymczasem u nas wciąż utrzymują się arktyczne chłody. Jeszcze trochę z nami pozostaną.
Samolot zasilany wyłącznie energią słoneczną przeleci nad Stanami Zjednoczonymi za nieco ponad miesiąc - zapowiedzieli w czwartek jego konstruktorzy. Majowy przelot będzie próbą generalną przez planowanym lotem dookoła Ziemi bez użycia paliwa.
- Od św. Wojciecha radość w polu i uciecha - mówi góral spod Babiej Góry. To wtedy zacznie się prawdziwa wiosna. Wcześniej przez jeszcze około dwa tygodnie czekają nas chłodne dni.
Lepiej zacznijmy przyzwyczajać się do długich i srogich zim. Słońce wyhamowuje i grozi nam mała epoka lodowcowa - ostrzegała we "Wstajesz i weekend" Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo. Zacznie się prawdopodobnie w 2040 r.
Liczba wielorybów schwytanych podczas tegorocznych połowów na Oceanie Antarktycznym spadła do najniższego poziomu od 1987 roku - ogłosił w piątek japoński minister rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa Yoshimasa Hayashi. Agencja AFP nazywa to zwycięstwem ekologów.
Absolwenci liceum ze Szczecina, którzy odkryli planetoidę 2007 TY4, zamierzają nazwać ją imieniem chemika Jana Czochralskiego - poinformował prof. Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. To kolejne ciało niebieskie, któremu imię nadadzą Polacy.
Silne trzęsienie ziemi nawiedziło Indonezję. Sejsmografy pokazały, że siła wstrząsów wyniosła 7.2 stopnia w skali Richtera. Jak dotąd nie było doniesień o ofiarach, bądź stratach materialnych
Sobota początkowo będzie pochmurna, ale od zachodu zacznie się przejaśniać. W drugiej części dnia słońce zobaczą nawet mieszkańcy centrum. Niestety nadal będzie zimno, termometry w ciągu dnia wskażą maksymalnie 5 st. C.
Szwedzki prom pasażerski Soderarm przedzierał się w piątek przez skuty lodem Bałtyk. Wąską drogę między krami utorował mu wcześniej lodołamacz. Statek płynął do wyspy Husaro, położonej w Archipelagu Sztokholmskim.
Bociany, które kilkanaście dni temu przyleciały do Polski, znalazły się w trudnej sytuacji. Ptaki nie mają dostępu do pożywienia, które zalega głęboko pod pokrywą śnieżną. W Studziankach koło Białegostoku kilkanaście ptaków zamieszkało na wysypisku.
Pogoda w najbliższy weekend nie zafunduje nam ekstremalnych przeżyć. Nie będzie intensywnych śnieżyć, ale też nie poczujemy powiewu wiosny. Niebo przykryje spora warstwa chmur, od czasu do czasu przelotnie poprószy. Na ciepło też nie ma co liczyć - przyjdzie wraz z rozpogodzeniami dopiero w poniedziałek.
Już w niedzielę pierwszy odcinek programu Mai Popielarskiej "Szpilki i kalosze". Dziennikarka TVN Meteo zadebiutuje w zupełnie nowej roli. Tym razem nie będzie odwiedzać ogrodów. W zamian zaprosi gości i porozmawia o ich pasjach, stylu życia i miejscu przyrody w ich życiu. W pierwszym odcinku Maja przepyta Dorotę Wellman.
Stek wołowy średnio wysmażony, boeuf strogonow, mleko sojowe. Codziennie sięgają po nie miliony ludzi na całym świecie. Mało kto wie, że ten wybór powoduje wycinanie coraz większych połaci amazońskich lasów w Brazylii - płuc świata.
W marcu pogoda zwariowała. Europa doświadczyła wyjątkowo chłodnych dni, natomiast Grenlandia ponadprzeciętnie ciepłych, co widzimy na mapie opracowanej przez NASA. Skąd te anomalie? Naukowcy twierdzą, że to przez Oscylację Arktyczną.
Czy fakt, że mamy zimę w kwietniu, ma związek z globalnym ociepleniem, za które odpowiada człowiek? Zdaniem Leszka Marksa, geologa z Uniwersytetu Warszawskiego, wcale tak nie jest. Ponadto - naukowiec podaje, że to normalne zjawisko.
Na północy i północnym zachodzie kraju warunki drogowe są trudne. Wciąż pada tam śnieg, który ogranicza widzialność, jezdnie są śliskie. Mgły utrzymują się na Mazowszu i Dolnym Śląsku, a mżawka w Małopolsce. Apelujemy o dostosowanie prędkości do zmieniających się warunków atmosferycznych.
Tylko kilka dni dzieli nas od odczuwalnego ocieplenia. Zawdzięczać je będziemy ciepłemu powietrzu z południa. Kiedy natomiast krajobraz zmieni się na wiosenny? - Myślę, że zielono zrobi się za dwa tygodnie - mówił w piątek rano w TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter pogody TVN Meteo.
Nie tylko Polska jest zasypana. Kilkadziesiąt centymetrów śniegu zalega także na ulicach m.in. fińskich Helsinek czy też estońskiego Tallina. Biały puch ma topnieć od najbliższego weekendu.
Blokady ulic i rozwścieczony tłum na powitanie władz w zalanych częściach Argentyny. Ich zdaniem politycy najpierw zbyt późno ich ostrzegli, a teraz niedostatecznie im pomagają. Bilans ofiar śmiertelnych tej największej od 100 lat powodzi w Argentynie, wzrósł do 57, ale wciąż 20 osób jest uznawanych za zaginione. W kraju trwa żałoba narodowa.
Gubernator włoskiej Wenecji Euganejskiej grozi sądem serwisom pogodowym. Polityk jest przekonany, że działają one na szkodę regionu, którym zarządza, ponieważ na ogół przewiduje się tam opady deszczu.
Naukowcy znaleźli sposób na odczytywanie ludzkich snów. Sprawdzalność wynosi na razie 60 proc., ale eksperci już się cieszą. - To krok, który przybliża nas do koncepcji maszyn czytających sny - mówią.
Na całym obszarze kraju będzie padać. W części regionów spodziewamy się tylko śniegu, w innych - deszczu ze śniegiem lub marznącego deszczu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od 1 do 6 st. Celsjusza.
Łysiejesz od czubka głowy, jak książę William? Uważaj, może to być sygnał rozwijającej się choroby serca. Naukowcy z Uniwersytetu Tokio wykazali związek między przerzedzającymi się owłosieniem a chorobą wieńcową.