Najnowsze

Najnowsze

Lawina odcięła wioskę od świata

Lawina, która zeszła w czwartek w południowo-wschodniej Turcji, odcięła od świata kilkudziesięciu mieszkańców wioski w prowincji Hakkari. Wiele osób zostało rannych.

Lód uwięził orki. Miały tylko mały otwór do oddychania

11 orek zostało uwięzionych pod lodem w wyniku gwałtownego ochłodzenia w rejonie Zatoki Hudson. W ciągu nocy woda szybko zamarzła, uniemożliwiając zwierzętom ucieczkę. Od śmierci uratował je niewielki otwór, przez który oddychały na zmianę.

Rekordowy mord nosorożców

Kłusownicy zabili w minionym roku rekordową liczbę nosorożców - poinformowały władze RPA. To dlatego, że popyt na ich rogi ciągle rośnie, głównie wśród azjatyckiej klasy średniej, której w ostatnich latach przybywa.

Koniec polowań na lwy i lamparty. Zambia straci 3 mln dol. rocznie

Zambijskie władze zakazały polowania na lwy i inne zagrożone gatunki z rodziny kotowatych, takie jak lamparty. Chcą chronić zwierzęta, które stanowią jedną z atrakcji turystycznych kraju. - Turyści przyjeżdżają do Zambii, żeby zobaczyć lwy - podkreśla zambijska minister turystyki.

Zima na Łotwie: Kierowcy jeżdżą autobusami za darmo

Łotwa pod śniegiem. Intensywne opady białego puchu pozbawiły prądu mieszkańców 200 domostw, a także doprowadziły do problemów na drogach. Jazda samochodem po stołecznej Rydze jest niebezpieczna, dlatego też zmotoryzowanym zaoferowano bezpłatne korzystanie m.in. z autobusów.

Mokro i ślisko. Na wschodzie śnieg na drogach

Utrzymują się niesprzyjające warunki na polskich drogach. We wschodnich regionach sypie śnieg, który sprawia, że drogi robią się śliskie. W centrum opady są mieszane, a na zachodzie przeważa deszcz, który grozi gołoledzią w późniejszych godzinach.

Dramatyczna ucieczka przed ogniem. Kilka godzin siedzieli pod pomostem

- Widzieliśmy tornada ognia idące w naszym kierunku - opowiadał o dramatycznych chwilach mężczyzna z Tasmanii , który z żoną i piątką wnuków uratował się przed żywiołem, uciekając do morza. Rozległe pożary nie przestają nękać południowo-wschodnich stanów Australii. Strażacy robią co mogą, żeby opanować sytuację, zanim upał znów się nasili.

"Jak mucha oddalona o 5 tys. km"

Leży 10 mld lat świetlnych od Ziemi i jest najdalszą znaną astronomom supernową typu 1a. SN SCP-0401, nazywana także Mingusem może rzucić światło na największe zagadki Wszechświata.

Nadciągają "królewskie fale"

Dużo wyższe niż zazwyczaj i nazywane przez Amerykanów "królewskimi" fale zagoszczą w nadchodzących dniach na zbiornikach wodnych całego świata. Stanie się tak dzięki odpowiedniemu położeniu Słońca, Księżyca i Ziemi.

Olbrzym z głębin na niesamowitym filmie

Olbrzym nieśpiesznie przemierzający morskie głębiny i patrzący wprost w nasze oczy. Tak wygląda kałamarnica olbrzymia, którą udało się nagrać na wolności ekipie japońskich ekspertów. Zobacz niesamowity film, który powstał 900 m pod poziomem morza.

Globalne ocieplenie wyhamowuje?

Do 2017 roku średnia temperatura na świecie podniesie się o 0,43 st. Celsjusza - wynika z najnowszej prognozy brytyjskich meteorologów. Dotąd prognozowali oni wzrost o 0,54 st. C. Zdaniem niektórych oznacza to, że globalne ocieplenie wyhamowuje.

Odkryto siedem nowych "egzokomet"

Siedem nowych komet, które krążą w układach planetarnych innych niż Układ Słoneczny, odkryli amerykańscy astronomowie. Niewykluczone, że w bliskim sąsiedztwie komet znajdują się też tzw. egzoplanety.

Nowe kandydatki na planety. Jest ich cała masa

NASA poinformowała o dużej liczbie kandydatek na planety odkrytych przez misję Kepler poza Układem Słonecznym. Wskazano 461 takich nowych obiektów, a łączna liczba odkrytych przez teleskop ciał osiągnęła już 2740.

Mokre opuszki palców działają jak opony

Pomarszczona skóra na palcach zwiększa pewność chwytu przy obchodzeniu się z mokrymi lub zanurzonymi w wodzie obiektami. - Bruzdy działają jak bieżnik na oponie, który powiększa powierzchnię styku z podłożem - twierdzą brytyjscy naukowcy, którzy przeprowadzili eksperyment.

Rosjanie ostrzeliwują śnieg w Osetii

W walce ze śniegiem na autostradzie transkaukaskiej w Osetii Północnej rosyjskie służby sięgają po najcięższe środki. Pługi, które nie radziły sobie z odśnieżaniem, zastąpiono tam spychaczami. Działa przeciwlotnicze ostrzeliwują natomiast okoliczne wzgórza, wywołując na nich kontrolowane lawiny.

Wyślij swoją "focię" w kosmos

Sfotografuj lub sfilmuj siebie, swojego psa, ulubione miejsce, kartkę z tekstem, czy cokolwiek innego i wyślij je w kosmos na pokładzie polskiego satelity Heweliusz. Czasu wcale nie zostało tak wiele.

Rwąca rzeka wdarła się do centrum handlowego

Rzeka zamiast centrum handlowego - to jeden ze skutków potężnych ulew nękających Izrael. Silny front dał się we znaki także w wielu innych krajach Bliskiego Wschodu, doprowadzając do śmierci co najmniej 17 osób. Mieszkańcy tych rejonów oprócz deszczu zmagają się też ze śnieżycami i niskimi temperaturami.

Ekstremalna jazda przez płonący las. Zobacz film!

Snopy iskier z nieba, ogień spod kół i piekielna temperatura - tak teraz jeździ się po Australii. Mimo spadku temperatury spora część kontynentu wciąż płonie. To już kolejny dzień pożarów i nic nie jest w stanie ich powstrzymać.

Wenus prawie złączy się z Księżycem

Spotkanie dwóch najjaśniejszych po Słońcu obiektów na niebie zobaczymy w czwartkowy poranek. Obserwacja nie będzie łatwa, bo z Księżyca dostrzeżemy zaledwie wąski rogal. Nie trzeba natomiast zarywać nocy - najlepszy czas na wypatrywanie koniunkcji przypadnie tuż przed godz. 7.00.

Jezdnie śliskie, a widoczność ograniczona

Poruszanie się po drogach naszego kraju wymaga dziś sporo koncentracji i doświadczenia. Jazdę utrudniają opady śniegu na wschodzie i deszczu na zachodzie. Gdzieniegdzie jest mglisto, a prawie wszędzie ślisko.

Bezprecedensowy rekord temperatury

13 st. C wyniosła w 2012 r. średnia temperatura w Stanach Zjednoczonych. To o 0,6 st. C więcej niż dotychczasowy rekord z 1998 r. "To wielki wykrzyknik na końcu paru dekad ocieplenia", przekonują klimatolodzy.

Globalne ocieplenie służy wężom. Szybciej się rozmnażają

Węże dość szybko przystosowują się do globalnego ocieplenia - ustalili amerykańscy naukowcy. Wyższa temperatura w ciągu dnia zmusza gady do większej aktywności nocą. Pracownicy Uniwersytetu Illinois przewidują, że zmiana przyzwyczajeń przełoży się na zwiększenie populacji węży w Ameryce Północnej.