Najnowsze

Najnowsze

Za adaptację do zmian klimatu zapłacimy ponad 80 mld zł

Polska będzie musiała wydać ponad 80 mld zł na przystosowanie się do zmian klimatycznych - wynika z dokumentu przedstawionego przez ministerstwo środowiska. Brak odpowiednich inwestycji może nas kosztować ponad dwa razy więcej. Najbardziej narażone na zmiany klimatyczne są: rolnictwo, gospodarka wodna i przestrzenna, transport, budownictwo i zdrowie.

Mimo fali bankructw nadal ufamy biurom podróży

Zdaniem eksperta z Polskiej Izby Turystyki, ubiegłoroczna fala bankructw biur podróży nie sprawiła, że Polacy stracili zaufanie do tych przedsiębiorstw. Ekspert zaznacza, że o to, czy wrócimy do kraju z zagranicy - w przypadku problemu touroperatora - nie powinniśmy się martwić.

Etna wybuchła po raz dziesiąty

Po raz dziesiąty w tym roku wybuchła Etna. Ta erupcja była zaskakująca dla ekspertów - z jej charakteru wynika, że wulkan się zmienia.

Dwutlenek węgla trzeba będzie "odsysać"?

Niewykluczone, że trzeba będzie "odsysać" gazy cieplarniane z powietrza, jeśli do 2030 roku nie uda się ograniczyć ich emisji - wynika z fragmentów najnowszego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, który w całości zostanie opublikowany w 2014 roku.

Cała prawda o płatkach śniegu

Nie są takie idealne, rzadko nawet symetryczne - do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Utah, którzy przez 2 lata fotografowali padający śnieg. Użyli specjalnej kamery 3D i podzielili płatki na różne kategorie. Ich ustalenia pozwolą opracować nowe modele pogodowe.

Pada od trzech tygodni i nie przestaje

Co najmniej 32 osoby zginęły, a ponad 18 tys. musiało opuścić swoje domy po nagłych powodziach w Kenii. To efekt ulew, które nękały kraj przez ostatnie trzy tygodnie.

Tornada i gwałtowne burze nękają Amerykanów

Tornada, wichura, ulewa i grad - południowe i środkowo-wschodnie stany USA zaatakowała gwałtowna burza. Zginęło kilka osób, a w niektórych rejonach doszło do poważnych zniszczeń. Ekstremalne zjawiska pogodowe nie dają Amerykanom odpocząć - w tym samym czasie centrum kraju walczyło ze śnieżycami.

Pogoda na weekend: deszcz, a po nim słońce

W sobotę musimy liczyć się z przelotnymi opadami, a nawet lokalnymi burzami, ale to jedyne nieprzyjemne elementy prognozy pogody na weekend. Już w niedzielę niemal w całym kraju się rozpogodzi. Na dodatek temperatury będą konsekwentnie rosnąć, dzięki czemu w niektórych regionach termometry pokażą 18 st. C, a po weekendzie dobrną do 20 st. C.

Arystoteles "hamulcowym" badania meteorytów

- Arystoteles okazał się "hamulcowym" badania meteorytów - opowiadał prof. Andrzej Manecki z Krakowa, który rozpoczął dwudniowe seminarium meteorytowe w Morągu. Zjechali na nie pasjonaci meteorytów z całej Polski.

W Tatrach zrobiło się niebezpiecznie

Śnieg w Tatrach jest mokry i grząski, miejscami występują oblodzenia, pada deszcz i silnie wieje - ostrzegają ratownicy TOPR i wprowadzili w piątek trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna jest słabo związana, a wyzwolenie lawiny możliwe jest już przy małym obciążeniu dodatkowym.

Słońce rozbłysło. W Polsce będzie widać zorze

10 kwietnia Słońce rozbłysło, i to najsilniej w tym roku. W naszym kierunku poleciały naładowane cząstki słoneczne. Dotrą do Ziemi w sobotę. Wtedy prawdopodobnie będziemy mogli obserwować zorze polarne, i to nawet w naszych szerokościach geograficznych.

Sandy już nigdy więcej nie uderzy. Nie będą używać tego imienia

Żywioł o imieniu Sandy nie uderzy już nigdy więcej. Światowa Organizacja Meteorologiczna usunęła je z rejestru nazw nadawanych huraganom. Ostatnim przypadkiem pozostanie ten, który w październiku 2012 r. zdewastował Jamajkę, Kubę i Wschodnie Wybrzeże USA, zabijając ponad 200 osób.

Żniwa po afgańsku: zbierają mak

Afgańczycy z prowincji Helmand rozpoczynają żniwa. Kwiecień to miesiąc zbioru soku mlecznego z niedojrzałych makówek. Kryzys ekonomiczny zmusił mieszkańców wiosek do powrotu do uprawy tej rośliny, z której potem produkowane jest opium i heroina.

Ostry nawrót zimy. Śniegu na 60 cm

Od 15 do nawet 60 cm świeżego śniegu, zawieje, oblodzone i śliskie drogi. Kwietniowy atak zimy mocno dał się we znaki nie tylko kierowcom. Śnieżyce pozbawiły prądu około 20 tys. odbiorców w środkowych stanach USA.

Ćwierć wieku na pigułce szczęścia. Prozac obchodzi urodziny

Już od 25 lat prozac poprawia samopoczucie ludzi na całym świecie. To pierwszy lek nowej generacji stosowany w leczeniu depresji, który zarówno zmienił postrzeganie tej choroby, jak i zapoczątkował modę na środki poprawiające nastrój. Nazwano go "pigułką szczęścia".