Najnowsze

Najnowsze

Wstrząsy w Kanadzie o wielkiej sile, tsunami na Hawajach

Silne trzęsienie ziemi, o sile aż 7,7 st. w skali Richtera, wystąpiło w nocy z soboty na niedzielę czasu polskiego u zachodnich wybrzeży Kanady - poinformowały amerykańskie służby sejsmologiczne. Wstrząsy sprawiły, że w Hawaje uderzyło tsunami. Stu tysiącom mieszkańców wybrzeża nakazano przeniesienie się na wyższe tereny.

Błoto pośniegowe wciąż na wielu drogach

Choć krajowe drogi są przejezdne, w wielu miejscach nie jest łatwo się po nich poruszać. Utrudnienia w postaci błota pośniegowego występują m.in. w województwach śląskim i małopolskim.

Prawie cała Polska pod śniegiem

Każdy z Was przeżył inaczej weekendowe spotkanie z zimą. Uwieczniliście je na ciekawych zdjęciach. Nasz uwagę szczególnie mocno przykuły śnieżne obłoki, zasypana śniegiem mroczna Zielona Góra oraz ledwo przyprószona białym puchem Głowaczowa.

Zmieniliśmy czas, zyskaliśmy niewiele?

I stało się - spaliśmy godzinę dłużej. Ze zmiany czasu z letniego na zimowy najwięcej skorzystali ci, którzy w niedzielny poranek musieli... iść do pracy. Niestety - zgodnie z tym, co mówią fizycy, zalet zmiany czasu jest niewiele.

Pociągi utknęły w polu, nie latały samoloty

Pierwszy tej jesieni śnieg dał się we znaki nie tylko kierowcom, lecz także pasażerom kolei na Mazowszu i lotniska w Modlinie. Pociągi na wiele godzin utknęły na trasach, a loty odwołano. Ponadto w związku z obfitymi opadami śniegu w woj. mazowieckim w niedzielę rano blisko 70 tysięcy odbiorców nie miało prądu.

Ofiary śmiertelne, dziesiątki aut w rowach

Mocno śnieży w krajach Europy Środkowej, przez co warunki drogowe są ekstremalnie trudne. W Austrii, na skutek zderzenia samochodu osobowego i autobusu na śliskiej drodze, zginęła kobieta. W Czechach też doszło do wypadku śmiertelnego, ponadto siedem osób zostało rannych, a dziesiątki samochodów wylądowały w rowach.

Zagrożone wyginięciem? Jest ich dwa razy za dużo!

Dwa razy więcej słoni niż powinno być jest w jednym z afrykańskich parków narodowych. Taka ilość gigantycznych ssaków oznacza nie tylko zwiększone koszty utrzymania ośrodka, lecz także niesie zagrożenie dla ekosystemu.

Zagadka pumeksu wyjaśniona. A sądzili, że wulkan wygasł...

W lipcu i w sierpniu tego roku wielkie jak powierzchnia Belgii pokłady pumeksu dryfowały po Oceanie Spokojnym nieopodal wybrzeży Nowej Zelandii. Badaczom udało się potwierdzić, że za ich pojawienie się odpowiadał wybuch podwodnego wulkanu Havre Seamount.

Opadów śniegu ciąg dalszy, do tego wiatr

Dzień w wielu miejscach upłynie pod znakiem rozpogodzeń, nie zabraknie jednak i regionów, w których wciąż będzie śnieżyć. Mowa tu przede wszystkim o wschodzie i południowym wschodzie kraju. Temperatura zawaha się od 2 st. C w Krakowie do 8 st. C w Szczecinie. Silnie powieje.

Drogi przejezdne, ale śliskie

Dzień dobiegł końca, ale warunki stały się jeszcze trudniejsze: wieczorem pośniegowe błoto zaczął skuwać mróz, do tego w wielu miejscach spadła marznąca mżawka. Gołoledzie i lodowice pokryły drogi niemal całego kraju.

Zima obudziła wrażliwość artystów

Reporterzy 24 pilnie śledzą warunki pogodowe w całym kraju i, za pomocą zdjęć i filmów, donoszą o nich naszej redakcji. Wielu z nich ujawnia przy tym artystyczną duszę.

Takiego huraganu nie było tam od 100 lat. Sandy zbliża się do stolicy USA

Spotkanie z najpotężniejszym od ponad 100 lat huraganem może czekać mieszkańców północnego wschodu USA. Stanie się tak, jeśli Sandy połączy swoje siły z burzą nadciągająca ze środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych. Na nadejście żywiołu, który na Karaibach zabił już 41 osób, szykuje się 60 mln Amerykanów.

Krajobraz zmienił się z dnia na dzień

Sobota miejscami była naprawdę śnieżna, o czym mogliśmy przekonać się m.in. dzięki Waszym zdjęciom. Zabieliło się m.in. Mazowsze i województwo łódzkie. Lokalnie, tak jak np. w Warszawie, śnieg był nie tylko malowniczy, lecz także utrudniał poruszanie się po drogach. Na stołeczne ulice musiało wyjechać 170 piaskarko-solarek.

W tydzień temperatura spadła o 20 stopni C

Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat zima zaatakowała już w październiku nizinne tereny Niemiec. Opady śniegu doprowadziły w sobotę do zakłóceń w komunikacji oraz wielu wypadków drogowych. W ciągu jednego tygodnia temperatura spadła o 20 stopni.

Koncerny naftowe bezkarnie trują morze

Zaledwie siedem razy od 2000 r. ukarano za zanieczyszczenie wody firmy naftowe działające w Morzu Północnym, tymczasem w tym okresie zarejestrowano w sumie 4123 wycieki - podał brytyjski Departament Energii i Zmian Klimatu (DECC). Do morza dostało się w sumie 1226 ton ropy.

Kiedy niż już ustąpi, napłynie arktyczne powietrze

Przez Polskę w sobotę z południa do centrum kraju przechodziła zatoka niżowa z frontem atmosferycznym. W ciągu następnej doby front przemieści się na wschód, a na zachodzie i w centrum kraju rozbuduje się klin wysokiego ciśnienia.

Czarny Las zmienił kolor

Nie tylko Polska zmienia krajobraz na zimowy. Śnieg spadł też w Niemczech, m.in. w masywie Szwarcwaldu.

Silny wiatr w Bieszczadach

Nawet 65 km/h osiągają podmuchy wiatru w Bieszczadach. Mimo to w górach panują dobre warunki turystyczne - informuje GOPR.

US Navy ucieka przed Frankenstormem

Huragan Sandy postawił w stan gotowości marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych. US Navy w obawie przed huraganem zdecydowała, że wszystkie jednostki zacumowane w bazie Norfolk w Wirginii mają wypłynąć na morze. Przygotowują się też cywile. - Ekstremalne warunki pogodowe mogą potrwać 48 godzin lub dłużej - ostrzegł gubernator Wirginii.

Sandy spokojnie mija Florydę. Ale potem może zmienić się w superburzę

Sandy przeszła przez Bahamy i przesuwa się na północ wzdłuż Florydy. Choć huragan nieco osłabł, amerykańscy eksperci ostrzegają, że łącząc się z polarnymi masami powietrza, zmieni się w hybrydową superburzę i poważnie zagrozi Wschodniemu Wybrzeżu USA. Liczba dotychczasowych ofiar żywiołu wzrosła do 34.

Może i kosmiczny, ale nie tysiącletni. Budda z meteorytu XX-wieczną podróbką?

Ozdobiona swastyką figurka Buddy wyrzeźbiona w meteorycie, uznawana za odkryty w Tybecie przez nazistów wytwór prebuddyjskiej kultury Bon, prawdopodobnie nie jest tak wyjątkowa, jak jeszcze niedawno sądzono. Według najnowszych opinii ekspertów, posążek może być europejską podróbką wykonaną w XX w. Jednak badań, według których tworzywem posążku jest ataksyt Chinga, nikt nie podważył.

Zanosi się na biały weekend

Na Mazurach i Podlasiu spadł śnieg. Niewiele, bo 1-2 cm i na krótko. Ale to było zaledwie preludium. Jutro będzie sypać już nie dyskretnie, leciutko i tylko gdzieniegdzie, ale szerokim gestem, otwarcie i miejscami bardzo mocno.

Włosi odkryli tajemnicę plujących ryb

Nareszcie udało się rozwiązać zagadkę, dlaczego strzelczyki - podobne do okoni ryby - potrafią pluć z siłą, która potrafi strącić do wody np. owada. Zwierzęta, które właśnie w taki sposób polują, wykorzystują wcale nie wyspecjalizowane organy, a dynamikę wody.