Naukowcy postanowili sprawdzić, czy wody przybrzeżne mórz pochłaniają duże ilości dwutlenku węgla. Po siedmiu latach badań okazało się, że Bałtyk emituje go więcej, aniżeli pochłania. Jeśli pozostałe morza także zachowują w ten sposób, naukowcy muszą jeszcze raz oszacować ilość dwutlenku węgla w atmosferze.
Zapał pewnego kamerzysty, dokumentującego akcję strażaków w amerykańskim stanie Kolorado, został skutecznie ugaszony. Strażacy niechcący zrzucili na niego z helikoptera środek gaśniczy.
"W czasie jednego z lotów z Los Angeles do Warszawy miałem okazję obserwować niezwykle efektowne wyładowania atmosferyczne" - pisze Reporter 24 usbizzTV i przesyła film.
Żarłoczne galaktyki z wiekiem tracą apetyt na wchłanianie innych ciał niebieskich - do takiego wniosku doszli tajwańscy badacze po analizie danych NASA. Jednocześnie zastanawiają się, czy kosmiczna dieta galaktyk, to nie błąd obserwacyjny spowodowany niedoskonałością naszych teleskopów.
Pogoda przez najbliższe dni będzie stosunkowo kapryśna i zmienna. Jednego dnia będzie grzmiało, by następnego zza chmur wyjrzy słońce. Tylko temperatury będą w miarę przewidywalne - chłodniejsza będzie północ, centrum pozostanie umiarkowane, a na południu zwykle będzie nam najcieplej.
Rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych wysłało na ratunek dwóm niedźwiedziom brunatnym dwa helikoptery. Z powodu powodzi zwierzęta utknęły w okolicy miejscowości Błagowieszczeńsk w obwodzie amurskim, tuż przy granicy z Chinami.
Choć za oknem słońce świeci, zdjęcia jakie nam przesłaliście przypominają o widowiskowych burzach, jakie miały miejsce tej nocy. Szczęściarzom udało się uchwycić pioruny w całej okazałości. Zobacz niezwykłe zdjęcia.
27 dzieci i opiekunów zostało rannych w poniedziałek wskutek przejścia tornada nad kempingiem w okolicach Aalen na terenie kraju związkowego Badenia-Wirtembergia. Pięć osób, w tym dziesięcioletnia dziewczynka, odniosło ciężkie obrażenia - podała agencja dpa.
We wtorek warunki drogowe będą utrudnione w całym kraju. Najgorzej będzie się jechało na wschodzie kraju, gdzie synoptycy przewidują pojawienie się burz. Im dalej na zachód, tym lżejsze będą opady. Ponieważ wszędzie będzie ślisko, zalecamy ostrożność za kółkiem.
Synoptycy na wtorek przewidują opady w całym kraju. Najgwałtowniejsze zjawiska będą na wschodzie kraju, gdzie pojawią się burze wraz z porywistym wiatrem. Spokojniejszy pozostanie zachód, gdzie mimo deszczowych chmur, chwilami może pojawić się słońce.
Stan katastrofy ekologicznej wprowadziły w poniedziałek władze prowincji Cebu na wyspie Mactan - ośrodka bardzo popularnego wśród turystów. Filipińskie wybrzeże zostało skażone olejem, wydobywającym się z wraku promu pasażerskiego, który zatonął w piątek.
Tylko czterech z dwunastu wielorybników z indonezyjskiej wyspy Lembata przeżyło polowanie na orkę. Ssak trafiony harpunem najpierw pociągnął łódź po powierzchni, a potem wciągnął ją głęboko pod wodę.
Synoptycy TVN Meteo przestrzegają, że najbliższa doba może okazać się burzliwa. Wszystko za sprawą aktywnego niżu, który przemieści się nad Polską i przyniesie opady sięgające nawet 50 mm oraz wichury. W nocy podtopienia są prognozowane na Śląsku, w ciągu dnia - na północy i wschodzie kraju.
Nie tylko na kole podbiegunowym można podziwiać zorzę polarną. Za kilka dni można będzie ją śledzić za pomocą internetu. Transmisja online z wyprawy na Grenlandię dostępna będzie dzięki obserwacjom naukowców prowadzonym od 24 do 29 sierpnia.
Organizacja WWF Polska odnawia stare sady w Bieszczadach. Wolontariusze przycinają stare gałęzie, odkrzaczają i odsłaniają drzewka, by te obficiej owocowały. Jesienią owocami pożywić się mają niedźwiedzie.
300-letnia susza mogła być przyczyną upadku wielu śródziemnomorskich kultur. W tym samym czasie upadła cywilizacje Hetytów, nastał kres kultury mykeńskiej i starożytnych nadmorskich osad egipskich.
W sercu Drogi Mlecznej odkryto magnetara, czyli pulsar o ekstremalnie silnym polu magnetycznym. Dzięki niemu astronomowie będą w stanie zbadać bezpośrednie sąsiedztwo czarnej dziury, która także znajduje się w centrum naszej galaktyki.
Przy zachowaniu obecnego poziomu ochrony przeciwpowodziowej, do 2050 roku 136 największych nadmorskich miast świata doświadczy strat o łącznej wysokości biliona dolarów. Wzmocnienie nabrzeżnych instalacji pozwoli ograniczyć poziom zniszczeń do 52 miliardów - to i tak dziewięć razy więcej niż obecnie. Wyniki badań ekonomistów Banku Światowego opublikował w niedzielę "Nature Climate Change".
Amazońska dżungla zamienia się w pustynię. Winą za to obarcza się poszukiwaczy złota, a także osoby prowadzące nielegalny wyrąb. W peruwiańskim dorzeczu Amazonki, zwłaszcza w regionie Madre de Dios, co roku niszczą oni 150 tys. ha lasów.
Mamy doskonałą wiadomość dla piwoszy! Badacze z Griffith University’s Health Institute w australijskim Queensland wynaleźli piwo, które nie powoduje kaca.
Siedzisz przed komputerem, przeglądasz portale społecznościowe i zazdrościsz kuzynce, która właśnie odpoczywa się na plaży? A może też chciałbyś przeżyć niezapomnianą imprezę jak kolega z pracy? Jeśli tak jest, cierpisz na FOMO.
W stanie Idaho trwa walka z pożarami lasów i zarośli. Żywioł strawił już ok. 41 tys hektarów i zagraża kurortowi Sun Valley, słynącemu z doskonałych warunków do uprawiania sportów zimowych, zwłaszcza narciarstwa.
Manila, stolica Filipin, jest sparaliżowana. Przez potężne monsunowe opady w poniedziałek większość ulic tej metropolii jest nieprzejezdna. W górskich rejonach kraju ludność udaje się do prowizorycznych schronisk.
Tegoroczne lato jest bogate w ekstremalne zjawiska pogodowe. Na całej planecie notowane są wzrosty temperatury, ale ten rok okazał się rekordowo ciepły w Azji.
W pogodne dni stężenie pyłku bylicy będzie na przeważającym obszarze kraju wysokie. W trzeciej dekadzie sierpnia stężenie pyłku bylicy będzie się stopniowo zmniejszać, ale nadal będzie średnie i wysokie.
Pogoda lokalnie może być niebezpieczna, co na pewno odczują kierowcy. Będzie padać, i to intensywnie. Niewykluczone są także burze. Ponieważ podczas nich mocno powieje, bądźcie ostrożni, wybierając miejsce do postoju.
Poniedziałek będzie deszczowy, a nawet burzowy w wielu miejscach kraju. Uwaga: chwilami może być niebezpiecznie. Temperatura maksymalna w cieniu zawaha się od 22 do 33 st. Celsjusza. Najgorętsze okaże się Podkarpacie. Tam też będzie słonecznie.
Sakurajima, wulkan znajdujący się na południu japońskiej wyspy Kiusiu, wybuchł w niedzielę. Mieszkańcom Kagoshimy, która leży u jego stóp, zafundował zarówno spektakularne widoki, jak i poważne utrudnienia.
Prognoza szesnastodniowa jest bardzo obiecująca. Pomimo krótszych dni, chłodniejszych ranków i wieczorów, lato jeszcze nie odchodzi. Chociaż ma być dość zmienne, to spotkamy się z przewagą pogody słonecznej, bezdeszczowej.