Najnowsze

Najnowsze

Drogi przysypane. Jest ślisko

Niska temperatura i opady śniegu utrudniają jazdę kierowcom. Ślisko jest zwłaszcza na drogach województwa dolnośląskiego i małopolskiego. Jak wynika z prognoz, sypać będzie w środę głównie na wschodzie i południu Polski. W tych regionach może spaść do 5 cm śniegu.

Kraków słono płaci za zimę

Aż o 6 mln zł więcej kosztowało odśnieżanie dróg krajowych w Małopolsce w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym sezonie. Tylko w styczniu na usunięcie śniegu i zabezpieczenie jezdni solą albo piaskiem wydano 10,5 mln zł.

Niebezpieczny zawód: prezenter pogody

Prezentowanie pogody kryje sobie wiele niebezpieczeństw. Przekonała się o tym jedna z pogodynek w lokalnej amerykańskiej stacji telewizyjnej, która podczas prezentowania prognozy pogody sama została zlana przez deszcz... iskier.

Zubilewicz: spełniło się moje marzenie

Pozwólcie drodzy internauci, że najbliższych kilka wpisów poświęcę swojej ostatniej podróży. Spełniło się jedno z moich geograficznych marzeń – byłem w Australii!!!

Łatwiej postawić stopę na Marsie niż na asteroidzie

Wszystkim, którzy planowali dotarcie na asteroidę np. w celu wydobywania z niej cennych surowców, rzedną miny. Jak wynika z raportu opublikowanego przez ekspertów pracujących dla amerykańskiego rządu, podbicie asteroidy będzie o wiele trudniejsze niż podbicie Marsa.

Korki na 3,5 tysiąca km. "Od 100 lat nie mieliśmy takiej zimy"

3,5 tysiąca kilometrów liczyły sobie korki, jakie utworzyły się w poniedziałek w zasypanej przez śnieg Moskwie. 26 cm świeżego białego puchu sparaliżowało tamtejszy ruch uliczny. - Takiej zimy nie mieliśmy od 100 lat - mówił zastępca mera miasta Piotr Biriukow.

"Szok! Jest burza!" W lutym było jak w maju

Za mieszkańcami zachodu, a także takich województw jak kujawsko-pomorskie i pomorskie burzowy wtorek. Wyładowania atmosferyczne, które odnotowywano mniej więcej od godz. 15.00, przed godz. 20.00 wygasły.

Jeże jak tygrysy. Znikają w oczach

Brytyjskie jeże znikają równie szybko jak tygrysy na świecie - alarmują brytyjskie organizacje przyrodnicze. Na Wyspach tych zwierzątek zostało obecnie około miliona, a jeszcze w altach 50. było ich 36 razy więcej. Jak alarmują ekolodzy, do tak dramatycznego spadku liczebności tego gatunku przyczyniła się głównie działalność człowieka.

Asteroida niemal muśnie naszą planetę. Zawsze była nam bliska

10 dni zostało do rekordowego zbliżenia asteroidy 2012 DA14 z Ziemią. 15 lutego o godzinie 20.25 znajdzie się w odległości 24 tys. km od Błękitnej Planety. To bliżej niż niektóre nasze satelity. W skalach kosmicznych będzie to niemal muśnięcie, w naszej, kilometrowej skali, to bardzo daleko - wyjaśnia fizyk dr Tomasz Rożek.

Takie fale, że widać je z kosmosu

Nawet nie trzeba wytężać wzroku, żeby na zdjęciu zrobionym z pokładu Międzynarodowej Stancji Kosmicznej dostrzec potężne fale. Dochodzą do kilkudziesięciu metrów, ale uwaga - pod powierzchnią wody. To tzw. "fale wewnętrzne".

Prognoza pogody na pięć dni: śnieżyce przez cały weekend

W najbliższych pięciu dniach śnieg zagości w Polsce na dobre. Będzie padać już od środy, ale w całym kraju porządnie sypnie dopiero od piątku. Lekko ochłodzi się, temperatura w ciągu dnia spadnie poniżej zera, ale na poważne mrozy się nie zanosi. Szczegóły poniżej.

Słabnie sygnał komórkowy? Zbiera się na deszcz

Nową metodę mierzenia sum opadów przetestowali holenderscy naukowcy. W miejscach, gdzie nie ma radarów i czujników deszczu, można skorzystać z pomiarów sygnału sieci telefonii komórkowej. Stworzona na ich podstawie mapa wilgotności nie ustępuje pomiarom meteorologicznym.

Balon rekordzista: ponad 55 dni lotu na wysokości prawie 39 kilometrów

Aż dwa rekordy długości lotu pobił podczas lotu nad Antarktydą należący do NASA stratosferyczny balon badawczy. Super-TIGER spędził ponad 55 dni na wysokości prawie 39 km. Wyniesiony przez niego instrument badający wysokoenergetyczne cząsteczki w strumieniach promieniowania kosmicznego zebrał w tym czasie tyle danych, że ich analiza zajmie naukowcom około dwóch lat.

Prognoza pogody na dziś: idzie front. Mocno powieje: nawet do 100 km/h

Po pogodnym początku dnia czeka nas pogorszenie pogody, które odczują najbardziej mieszkańcy północy i zachodu kraju. Do Polski wkroczy front, który sprowadzi opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na dodatek z prognozy pogody wynika, ze może silnie wiać - z prędkością 60-80 km/h, a na Wybrzeżu porywach nawet do 100 km/h.

Futurystyczna pustynia Gobi: pokryli ją panelami

Pustynię Gobi w miejscu, w którym kiedyś znajdowała się oaza dla wędrujących Jedwabnym Szlakiem, zasłaniają tysiące metrów kwadratowych paneli słonecznych. Niebawem tych paneli jeszcze przybędzie - Chiny chcą pozyskiwać z nich aż 1 gigawat energii elektrycznej.

Wataha wilków na Pomorzu Zachodnim. Upodobały sobie dwie wioski

Na Pomorzu Zachodnim, nieopodal wielkopolskiej Piły, pojawiła się wataha wilków. Stado przeczesuje okoliczne lasy w poszukiwaniu pożywienia. Zwierzęta czasami zaglądają do gospodarstw, ale nie wyrządzają większych szkód, bo jedzenia mają na razie pod dostatkiem.

Śnieg w Moskwie jak na wschód Europy przystało

Mieszkańcy Moskwy, nawet tak znamienici jak premier Dmitrij Miedwiediew, w poniedziałek musieli liczyć się z tym, że intensywne opady śniegu mogą pokrzyżować ich plany. Sypało tak mocno, że kierowcy poruszali się po drogach z prędkością 10 km/h, a na stołecznych lotniskach nie mogły lądować samoloty.

"Frisco" jak na dłoni z pokładu ISS

San Francisco, miasto ludzi z kwiatami we włosach, jak śpiewał w l.60. Scott McKenzie, sfotografował astronauta-meloman Chris Hadfield. Zdjęcie zostało zrobione z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej tydzień temu.

Stany alarmowe na rzekach niemal całej Polski

Na polskich rzekach zrobiło się bardzo niebezpiecznie. Przekroczone są stany alarmowe i ostrzegawcze, informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dochodzi do zalań i podtopień miejscowości. Najgorsza sytuacja jest w dorzeczu Wisły.

Potęga technologii druku 3D: ESA przymierza się do wydrukowania bazy na Księżycu

Użycie technologii drukowania przestrzennego może znacznie uprościć tworzenie bazy na Księżycu – uważają naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki niej zamiast przywozić elementy konstrukcji z Ziemi, astronauci mogliby do budowy wykorzystać księżycowy pył. Podczas testów takiego drukowania 3D ESA połączyła siły m.in. z firmą słynnego architekta Normana Fostera.