Najnowsze

Najnowsze

Kolizja dwóch galaktyk. "Jakby się obejmowały"

Zderzenie dwóch galaktyk to wydarzenie spektakularne. Niesamowite zjawisko uchwycił niezawodny Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Zdjęcia "przytulających się" dwóch galaktyk opublikowała na swojej stronie Agencja NASA.

"Jestem zmęczona latem, więc... przyjechaliśmy na narty"

Niezwykle długo trwa w tym roku sezon narciarski we francuskiej części Pirenejów. Zdziwieni tym faktem są nawet pracownicy kurortów, którzy zwykle o tej porze roku przygotowują sprzęt i stoki do kolejnej zimy. 1 czerwca na trasach tłumnie pojawili się narciarze.

Pogoda na 5 dni: niezmiennie deszcze, burze i grad

W ciągu najbliższych kilku dni terytorium Polski nie opuszczą deszczowe chmury. Do czwartku lokalnie będą tworzyć się burze, którym towarzyszyć będą opady gradu. W poniedziałek na Ziemi Lubuskiej termometry wskażą 16 st. C, potem z każdym dniem będzie już tylko cieplej.

Lody po amerykańsku: sześć smaków piwa

Amerykanie z Portland postanowili połączyć dwa najpopularniejsze smakołyki, którymi chłodzą się w trakcie upałów. We współpracy z lokalnymi browarami stworzyli lody o smaku piwa.

Panamczyk udomowił pytona. Latem wypuszcza go do ogrodu

Pyton jako zwierzątko domowe? Na taki pomysł wpadł pewien mieszkaniec Panamy. Cesar z miasteczka La Chorrera przygarnął pod swój dach pytona birmańskiego, którego największe osobniki osiągają nawet 5 metrów długości. Mężczyzna trzyma zwierzę w domu, a w słoneczne dni wypuszcza je do ogrodu na spacer.

Podróż na Marsa na razie zbyt długa

Załogowa misja na Marsa przy dzisiejszym poziomie techniki mogłaby się źle skończyć dla astronautów. Dzięki pomiarom, jakie przeprowadził Curiosity wiadomo, że na razie nie dysponujemy technologiami, które pozwoliłyby na, by to odbyło się bezpiecznie. Ilość promieniowania, na jakie narażeni byliby w czasie samej podróży astronauci, jest gigantyczna.

Dramatyczna ucieczka przed tornadem

Dramatyczny film z ucieczki przez tornadem zarejestrowali Amerykanie, którzy znaleźli się na drodze żywiołu. Tornado zaskoczyło ich w Oklahomie, kiedy jechali zwykłym, nie przystosowanym do takich warunków samochodem.

Gorąco od Kijowa po Murmańsk. Temperatury jak w Hiszpanii

Napływ ciepłego kontynentalnego powietrza sprawił, że we wschodniej i północno-wschodniej Europie zrobiło się nietypowo ciepło. Wilno, Rygę, Moskwę czy Murmańsk aurą i temperaturami przebijają tylko kurorty południowej Hiszpanii i tureckiego wybrzeża. Pozostałe obszary naszego kontynentu pozostaną pod wpływem deszczowego niżu i chłodu.

Upały w Szwecji i Finlandii takie, że trzeba schładzać renifery

Nietypowo wysokie temperatury rozpieszczają mieszkańców wschodniej części Półwyspu Skandynawskiego. W Szwecji tegoroczny maj okazał się jednym z pięciu najcieplejszych w historii tamtejszych pomiarów. W Finlandii blisko 30-stopniowe upały zawitały nawet w okolice koła podbiegunowego – i to zaledwie miesiąc po tym, kiedy były jeszcze pokryte śniegiem.

Pas burz przeszedł przez północ kraju

Popołudniowe burze dały się w piątek we znaki mieszkańcom północnej Polski. Komórki burzowe uaktywniły się na froncie froncie atmosferycznym sięgającym od od Podlasia po Ziemię Lubuską i przemieszczały na północ. W niektórych miejscach opady były tak intensywne, że ulicami popłynęły rwące nurty wody.

Deszcze i burze utrudnią jazdę

Kierowcy podróżujący północną częścią kraju muszą przygotować się na opady deszczu, a w drugiej części dnia także na burze. Dobre warunki do jazdy będą panować tylko częściowo w województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, łódzkim i śląskim.

Pogoda na weekend: nie unikniemy deszczu i burz

Weekendowa pogoda nie będzie nas rozpieszczać, więc ci, którzy planują spacery czy wycieczki w plener, powinni pamiętać o zabraniu parasoli i kurtek przeciwdeszczowych. Zarówno w sobotę, jak i niedzielę będzie przelotnie padać, a miejscami zagrzmi. Spragnieni ciepła powinni się udać na północny wschód kraju, bo właśnie tam utrzymają się najwyższe, wręcz letni temperatury.

Mocne dowody na istnienie wody na Marsie

Na powierzchni Marsa płynęły rzeki, jak donosi międzynarodowy zespół naukowców. Jedna z nich, położona w pobliżu krateru Gale, miała niespełna metr głębokości, a jej wody poruszały się z prędkością 0,2-0,75 metra na sekundę. Dowodów na obecność rzek dostarczył łazik Curiosity, a opisano je w "Science".

Chcesz poobserwować asteroidę? Wystarczy amatorski teleskop

- Amatorskie teleskopy, jakimi dysponują ludzie w domach, po odpowiednim wycelowaniu i odrobinie umiejętności umożliwią nam jej zobaczenie - mówił Kamil Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik, zachęcając do obserwacji asteroidy. 1998 QE2 w piątek o godz. 23.00 naszego czasu przeleci naprawdę niedaleko Ziemi - przynajmniej w kategoriach kosmicznych.

Najbliższa planeta pozasłoneczna nie istnieje?

Planeta, o której mówiono, że jest najbliższą nam planetą pozasłoneczną, może w ogóle nie istnieć. Wskazują na to analizy niemieckiego naukowca, któremu jej ubiegłoroczne odkrycie wydawało się mało prawdopodobne.

Komunikat dla alergików

W szczytowym okresie pylenia są trawy. Na przeważającym obszarze kraju przewidywane jest też wysokie stężenie pyłku żyta (trawa uprawna). Ekspozycja na alergeny pyłku traw i zbóż będzie najwyższa w pogodne dni na terenach podmiejskich. W atmosferze obecny będzie również w wysokim stężeniu pyłek szczawiu.

Deszczowa Europa. Pada od Hiszpanii po Białoruś

Prognoza w kratkę, ale z przewagą chmur i deszczu, czeka w najbliższych dniach nie tylko Polskę, ale też większość europejskich krajów. Odpowiadają za to tworzące się nad naszym kontynentem ośrodki niżowe i towarzyszące im fronty atmosferyczne. W najbliższym czasie nie ma co liczyć na poprawę sytuacji.

"Wiatr zerwał dach". Nawałnice w Małopolsce i Wielkopolsce

Silny wiatr zerwał część dachu sali gimnastycznej - poinformował internauta z Rzuchowej (woj. małopolskie). Gwałtowne burze dawały się we znaki także mieszkańcom Wielkopolski, Podkarpacia i województwa świętokrzyskiego. Wystąpiły opady gradu, a internauci przysyłali na Kontakt 24 oraz Kontakt Meteo zdjęcia i filmy dokumentujące sytuację pogodową.